Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.12.2010 09:40 - Не е правена проверка
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1244 Коментари: 0 Гласове:
4

Последна промяна: 03.12.2010 09:40


 двата западни инвеститора за "Беленве" - френската "Алтрам" и финландската "Фортум", не са  ли собственост на "Росатом" или на друг руски енергиен монополист.

Това обясни  икономическият министър Трайчо Трайков в отговор на журналистически въпрос. Двете фирми, които ще имат по 1% в АЕЦ "Белене", са привлечени към проекта от "Росатом", съобщиха руските медии.

Според Трайков етапът бил прекалено ранен, за да се прави такава проверка. Освен това финландската компания била регистрирана на фондовата борса и всеки можел да си купи акции.

"Фортум" има интереси в изграждането на още няколко централи по руска технология, след като получи отказ за експлоатация на такъв АЕЦ във Финландия.

За интереса на двете компании Трайков съобщи във вторник, часове преди НЕК да подпише и с тях меморандум за "Белене". Споразуменията от онзи ден, сред които и с "Росатом", предвиждат създаване на проектна компания след 4 месеца. До май 2011 г. ще бъде подписан договор с конкретни ангажименти на страните в него. Късно във вторник шефът на "Росатом" Сергей Кириенко обяви, че цената на "Белене" в основния договор няма да надхвърля 6,3 млрд. евро независимо от инфлацията. Тъй като коефициентът, по който ще се изчислява, не е посочен в договора от 2006 г., досега бе неясно с колко ще се оскъпи централата.

Енергийното министерство публикува меморандума между НЕК и "Росатом" за създаването на проектната компания. В него не са посочени конкретни дялове. Изрично е уточнено, че засега НЕК ще има 51%.

Срещата на Кириенко с премиера Бойко Борисов в късния следобед онзи ден вчера събуди любопитството на депутатите. На излизане от нея шефът на "Росатом" обяви, че ще бъде подписан меморандума запроектната компания. От БСП и ОДС се заканиха, че ще искат стенограма.

Ако Сергей Станишев каже още един път, че аз съм прогонил RWE от проекта АЕЦ "Белене", ще стане международен скандал, заяви пък Бойко Борисов в сутрешния блок на Нова телевизия. Ако предходното правителство още един път кажело, че сегашното е прогонило германската компания, той щял да ги помоли да дадат писмено причината за оттеглянето. "Нищо в проекта не се е забавило, откакто на власт е ГЕРБ. Зад мен стои българският данъкоплатец и това не е ултиматум. Най-сетне трябваше да стане ясно за всеки един в България как е преговаряно. Може би по същия начин и за "Цанков камък" и всичко друго, до което се е докоснала тройната коалиция", каза премиерът в пояснение защо е поискал от шефа на "Росатом" Сергей Кириенко да признае, че определената тогава цена от 4 млрд. евро е била грешна. (24часа)

Сините: Полегнали сме на Москва

С подписания меморандум правителството не клекна, а полегна пред Русия, коментира вчера лидерът на ОДС и шеф на икономическата и енергийна комисия на парламента Мартин Димитров. "За съжаление нашата теза, че има неофициални, тайни договорки, се потвърждава - без да е наясно никой в България, се подготвя подписването на такъв меморандум", каза Димитров. Според него обещанието за включване на инвеститори "е само обещание и само на думи". В меморандума инвеститор не е споменат, а само пише, че се търси. Той обаче бил крачка към окончателен контракт за "Белене". Т.е. сегашното управление продължава това, което направи тройната коалиция - сключване на договор по един много неизгоден за България проект, каза Димитров и предупреди, че сините ще настояват без ясен икономически анализ да не се подписва нищо. (24часа)

БСП: За нас риска, за Русия печалбата

Pискът от изграждането на "Белене" ще е за нас, а печалбата ще я даваме на финландци, французи и руснаци. Това бе един от коментарите на БСП за развитието около централата. От левицата подозират, че в бъдеще държавният дял в нея ще бъде изкупен.

Лидерът на БСП Сергей Станишев обясни, че обявеният таван за цената от 6,3 млрд. евро не отговаря на никакъв инфлационен индекс на Евростат. С приемането му проектът се оскъпявал с 500 млн. евро. Според договора от 2006 г. при най-песимистичния вариант на оскъпяване централата щяла да струва максимум 5,8 млрд. евро.

В преговорите с "Росатом" правителството не използвало един силен коз - компанията има проблем с техническата документация, т.е. има пропуски, каза още Станишев. "Година и половина това правителство тупа топката и допусна руската страна да ни диктува и да ни определя дяловите участия. Вместо да поставим руснаците в позиция те да се обясняват за техническите пропуски в документацията на проекта, с бездействието си кабинетът доведе до тази ситуация", каза Румен Овчаров. (24часа)




Гласувай:
4



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14207837
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68274
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031