Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.01.2014 13:47 - 0БАМА КАЗА СЪЩОТО И ОБЕЩА ДА СЕ БОРИ...
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1544 Коментари: 1 Гласове:
12

Последна промяна: 03.02.2014 13:03

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  20.05.2013 21:48 - СВАЛЯНЕ НА ВИСОКОТО КРЪВНО. За най българския лек от рак!! Прочетен: 14072 Коментари: 
Трябва ли да се противодейства на увеличаващото се неравенство в благосъстоянието на хората по света? Каква роля трябва да играе държавата в такъв процес? Способен ли е пазарът сам да се справи с този дефект? Изпратете ни вашия коментар на info@invrestor.bg и може да спечелите новата книга на Джоузеф Стиглиц Цената на неравенството . Световният елит сякаш не обръща сериозно внимание на разкрача на ножицата между доходите на бедните и богатите. А би трябвало на този обезпокояващ проблем, назряващ след края на Втората световна война, да се гледа критично и да се мисли в посока разрешаването му. Защо? Защото най-богатият 1% от обществото държи половината световно богатство. Именно този един процент от световното население разполага с нетно състояние от 110 трлн. долара, или 65 пъти повече от по-бедната половина на човечеството. Още по темата Анхел Гурия: Наследството на глобалната финансова криза е много тежко Ще се завърнат ли догодина в Давос най-заможните още по-богати?
Общото състояние пък на 85-те най-богати хора в света се равнява на това на най-бедните 3,5 млрд. души на планетата. Определено подобна концентрация на икономически ресурси в ръцете на малцина поставя значителна заплаха за политическите и икономически системи. Увеличават се както социалното напрежение, а така и рискът от разпад на обществото.
По последни данни в нашата страна доходите на най-богатите 20% са средно с 6,5 пъти по-високи от доходите на най-бедните 20%.
Нобеловият лауреат за икономика Джоузеф Стиглиц дава за пример Бразилия и скандинавските страни. Според него там доходите са по-равномерно разпределени в сравнение със САЩ. Например, в Бразилия в последните 20 години управлението е постигнало значителен напредък в намаляването на бедността и неравенството.
В най-голямата икономика - САЩ, след 1980 г. състоянието на най-богатите 1% от американците се е удвоило. Най-богатите 1% държат 25% от богатството на страната. Джоузеф Стиглиц казва, че дори средната класа в САЩ е изчезнала.

Други изследвания направиха още по-страшни заключения -
неравенството в САЩ е най-голямото от 1928 г.! Неравенството ще бъде най-големият проблем в следващото десетилетие Въпросът може да бъде погледнат и от друг ъгъл – изгубихме ли вече десетилетие, опитвайки се да осъзнаем проблемите?

Сякаш не се говори много за неравенството. Като цяло, не само на форума на елита в Давос.
Каза се: банките са виновни за финансовата криза, нека им наложим регулации. Държавните дългове скочиха до небесата, нека да въведем мерки за строги икономики. А дори и по-просто казано – има безработица, нека да създадем работни места. Т.е. по един или друг начин проблемът намира своето решение. Още по темата Южна Европа е застрашена от загубата на цяло едно поколение Денис Гартман: В САЩ няма бедни

( ОБАМА ДНЕС КАЗА ОБРАТНОТО...)
Неравенството е основният риск през следващите десет години
Да, но има и неравенство, защо не говорим и за него? Световният елит явно не е обезпокоен от този факт? Сред редицата препоръки за намаляване на неравенството са забрана за използването на офшорни сметки, чрез които се избягват данъци, бизнес лидерите да започнат да подкрепят прогресивното облагане и да увеличат заплатите в предприятията си до ниво, осигуряващо нормален живот. И това е така, но истината е по-стряскаща и мисленето трябва да се насочи и в друга посока – не само в регулациите на финансовия сектор, например. Става дума за равния шанс. В момента в много държави по света шансовете на едно дете зависят от доходите на родителите в по-голяма степен. Дори и равният шанс да е по-трудно постижим, то на дневен ред трябва да бъдат поставени равните възможности – децата и на бедни и на богати да започнат надпреварата от една стартова линия. Трябва ли да се противодейства на увеличаващото се неравенство в благосъстоянието на хората по света? Каква роля трябва да играе държавата в такъв процес? Способен ли е пазарът сам да се справи с този дефект? Изпратете ни вашия коментар на info@invrestor.bg и може да спечелите новата книга на Джоузеф Стиглиц "Цената на неравенството ". Наградата е предоставена от Ozone.bg ! Специално за читателите на Investor.bg от Ozone предоставят 10% отстъпка на всеки, който поръча "Цената на неравенството" от електронния магазин. За целта в полето Промо-Код въведете INVESTOR-78 при поръчката. Доставката на всички поръчки е напълно безплатна! Още по темата може да научите от разговора на Вероника Денизова от Bulgaria on Air cъс Свилен Колев от Investor.bg! гледано: 1111   Още видео imageimageimageimageimage 3 гласа По статията работиха: автор Свилен Колев, редактор Андрей Любе

Обама: Готов съм да действам сам за укрепването на средната класа Повече от всякога твърде много американци работят, само за да могат да преживяват, коментира президентът на САЩ 0

Президентът Барак Обама обеща да заобиколи разделения от политически противоречия Конгрес и да предприеме собствени действия с цел укрепване на средната класа в САЩ. Чрез изявлението си пред Камарата на представителите и други височайши гости главнокомандващият опита да вдъхне нов живот на втория си мандат след проблемната 2013 г., пише Ройтерс.

"Аз съм готов да работя с всички вас", заяви Обама пред законодателите по време на традиционната си годишна реч. "Но нито Америка стои на едно място, нито аз. Така че, където и когато могат да се предприемат стъпки без законодателство за разширяване на възможностите за повече американски семейства, аз ще го направя", посочи президентът.

Още по темата Трайно безработните във фокуса на годишната реч на Обама Обама иска да насърчи високотехнологичните работни места Обама хвали възстановяването на американската икономика

"Неравенството се задълбочава. Възходящата мобилност е в застой. Смразяващият факт е, че дори и в разгара на възстановяването, твърде много американци работят повече от всякога, само за да могат да преживяват. Твърде много пък все още не работят изобщо", отбеляза още президентът на САЩ.

Обама акцентира и върху по-специалното положение на жените в икономиката на САЩ. Той отбеляза, че те съставляват около половината от работната сила на САЩ, но все още печелят 77 цента за всеки долар, които един мъж заработва. Жените избиратели бяха сред основните гласоподаватели на Обама по време на изборите през 2012 г.

"Нека през тази година всички се съберем – Конгресът, Белият дом и компаниите от Wall Street до Main Street. Нека дадем на всяка жена възможността, която тя заслужава, защото аз твърдо вярвам, че когато жените успяват и Америка успява", каза той.

Новите стратегии на Обама ще включват инициирането на мащабирани законодателни промени в посока намаляване неравенството в доходите и създаване на повече възможности за работниците от средната класа.

 

     Още видео image image image image image  гласа

Скокът на заплащането за федерални служители до 10,10 долара на час, например, ще означава увеличение на заплатите за едва около 560 000 души.

Президентът отдели значителна част от речта си за разглеждане на въпроси, които дълго време са били обсъждани, но остават в застой, като затварянето на военния затвор на САЩ в Гуантанамо, Куба. Той поднови и апела си към Конгреса да му даде повече власт да преговаря за международни търговски споразумения.

Що се касае до един от най-големите приоритети в предизборната си кампания – имиграционната реформа, Обама призова Конгреса да работят заедно за осъществяването на основен "ремонт" на законовата уредба. Той коментира и критиката на републиканците, като подчерта възможността за постигане на напредък предвид последните сигнали от опозицията.

С оглед на оставащите три години до края на мандата му, американският президент се опитва да възстанови поразклатените си позиции след тежката 2013 г. Публикувано преди речта на президента проучване на NBC News и Wall Street Journal показа, че 68 на сто от американците виждат страната в застой или дори по-зле, отколкото е била преди стъпването в длъжност на Обама. Анкетираните използват думи като "разделена", "смутна" и "влошена", за да опишат състоянието на страната.

По-детайлен прочит на икономическите въпроси Обама ще направи по време на предстоящите си през тази седмица визити в Мериленд, Пенсилвания, Уисконсин и Тенеси.

Повече за речта на американския президент вижте в материала на Bloomberg!






Гласувай:
12



1. kostadin - Нормално е положението в САЩ. Би ми ...
29.01.2014 22:08
Нормално е положението в САЩ .
Би ми било чудно ,ако нещата при най- големият длъжтик в света не са такива.
Мисля си ,че Обама много прилича на нашият
Волен.
И той тръгва сам да се бори с беднотията.Много ми е интересно как ще се споразумее с най- богатите.Те просто ще го игнорират ,ако започне да прави нещо за народа .
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14206168
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68271
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031