Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.07.2015 21:17 - АКО ПОДЦЕНЯВАТЕ ГРИЖАТА ЗА ЗДРАВЕТО СИ- ЧАКАТ ВИ СЕРИОЗНИ ПРОБЛЕМИ...
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 810 Коментари: 1 Гласове:
3

Последна промяна: 12.07.2015 21:41

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Губиш време да четеш за здраве или загубваш здраве, защото не четеш за здраве, а когато си стар и болен- не можеш... Резултатите от ново проучване, проведено от учени във Франция показват, че пониженото ниво на селен при възрастни се свързва със загуба на когнитивни способности. Тъй като една от причините за интелектуалното снижение е „оксидативния стрес”, то селенът, който е антиоксидант, може да предпази от подобно развитие.

Когнитивните функции са свързани с преработката на информация в мозъка и включват функции като разбиране, вземане на решение, памет и заучаване, способности, които се губят при деменция. Учените са изследвали 1 389 французи в 9-годишно проучване. При включване в изследването, участниците били на възраст от 60 до 71 години. Събрана била информация за социалните и демографските фактори, проведени били тестове за оценка на когнитивните функции. 703 души завършили проучването. В началото на изследването средното ниво на селен в кръвта било 1,09 микромола на литър. При приключване на проучването средното ниво на селен било по-ниско. Не при всички хора обаче бил наблюдаван спад в селена. Тези, които имали най-голяма загуба на селен били с най-изразени когнитивни нарушения. Сред индивидите, при които било наблюдавано повишаване в нивото на селена в кръвта, когнитивният упадък бил по-малко изразен.

Екипът на Akbaraly от университета Монпелие, Франция, стига до заключението, че има връзка между нивото на селен и когнитивните функции в късна възраст. Това потвърждават резултатите от проведеното изследване, както и данните за връзката между мозъчните функции и селенопротеините, белтъци съдържащи селен. Свойството на селенът да предпазва от загуба на интелектуални способности в късна възраст трябва да се изследва в по-голямо клинично проучване, смятат учените.

ВСЕКИ ИЗГУБЕН ЗЪБ НАРУШАВА ПАМЕТТА, АКО ПРОДЪЛЖАВА ДА ВИ ГОРЧИ В УСТАТА РАБОТАТА ИСКА ЛЕКАР

Загубата на зъби и понижените когнитивни способности са две често срещани явления в старческа възраст. Оказва се, обаче, че те са и взаимозависими – според изследователи загубата на зъби понижава когнитивните способности. При движение на челюстите се задействат сензорни импулси към хипокампа, свързан с формирането на паметта и способността да се връщаме към отминали събития, поясняват експерти. Логично при хората без зъби се произвеждат много по-малко сигнали до тази част на мозъка. Ето защо броят на зъбите играе роля на „индикатор“ за проблеми с паметта, поясняват изследователите. Засегнати са епизодичната и сематичната памет, които съответно отговарят за формирането на спомени и запомнянето на факти.

Изследването е базирано на наблюденията на 273 души на възраст между 55 и 80 години и е проведено от Университета на Стокхолм, Швеция, Университета Умеа и Института по клинична дентална медицина в Норвегия. Всички участици преминават преглед за общо здравословно състояние, проверка на зъбния статус и серия когнитивни тестове. Половината от доброволците в изследването са с 20 зъби по-малко, което е много под нормата за възраста. 70% от липсващите зъби са кътници. Взимайки предвид и други фактори, възрастните, запазили по-голяма част от зъбите си, се радват на 4% по-силна памет, се прави заключение в статия в European Journal of Oral Sciences. Връзката между загубата на зъби и лошите когнитивни способности не е толкова неочаквана, обясняват учените. При дъвчене до хипокампа, който е свързан с паметта, достигат стимулиращи импулси. При липсата на зъби съответно тази стимулация е по-слаба. Наличието на импланти донякъде решава подобен проблем, но те не могат да заменят напълно ефекта, получаващ се от естествените молари.

При дъвчене още се подобрява и кръвоснабдяването на мозъка. По думите на учените се повишава активността в определени негови области, което няма как да се получи при избягване на дъвченето заради липса на зъби или изибрателната консумация на храни, каквато се налага при носене на зъбни протези. Пада и осигуряването на организма с жизненоважни хранителни вещества, витамини, белтъци, микроелементи, които са необходими на мозъка за функционирането му.  Това не е първото изследване, което търси взаимовръзка между денталното здраве и състоянието на мозъка. Преди година учени от Калифорнийския университет изведоха интересни резултати от продължило 18 години изследване, в което 5500 души са проследявани за навиците им да мият зъбите си и изявата на деменция. При хората, които не четкат редовно поне веднъж дневно зъбите си, рискът от когнитивен упадък е 65% по-висок, в сравнение с тези, които ги мият 3 пъти.  При друго се открива, че в мозъците на хората с болест на Алцхаймер числото на бактериите, причиняващи заболявания на венците, е много по-високо. Навлизайки в него, вредните микроорганизми водят до възпаление и съответно увреда на мозъчна тъкан.

Така че изводът е един - грижете се за зъбите си, ако искате да се радвате на добър ум отсега!

Горчив вкус в устата – на какво се дължи?
  Неприятният вкус в устата се появява при наличие на здравословен проблем на органите на храносмилателната система. В повечето случаи от компетенциите на гастроентеролога е да изясни произхода на оплакването.
Най-често горчилката в устата се дължи на заболявания на черния дроб и жлъчните пътища. Друга причина са честите стоматологични проблеми като: стоматит – възпаление на лигавицата при устната кухина; глосит – възпаление на езика; неправилно конструирани зъбни протези или непоносимост към материала им и др. Горчивият вкус се появява и при някои ендокринни, психични заболявания, както и при стрес. Горчилката е страничен ефект при прием на лекарства. Например, антибиотиците убиват микроорганизмите, които са част от естествената микрофлора на червата. Това става причина за ръста на условно-патогенната микрофлора. Получава се дисбактериоза. Вследствие на нея се образува и неприятното усещане в устата. Неприятният вкус може да се получи и при консумация на определени хранителни продукти.
  ...когато се дължи на проблеми в храносмилателната система Черният дроб е орган, който разпада продуктите на обмяната и токсините в кръвта на прости вещества, за да могат да се изведат от организма с урината и екстрементите.   Черният дроб отделя секрети, които съдържат храносмилателни ензими. Те се извеждат по жлъчните пътища в жлъчката, след това в дванадесетопръстника / 12п/. Когато постъпва храна в / 12п/ гладката мускулатура на жлъчката започва да се съкращава, благодарение на което се отделят секрети от нея. При нарушаване на моториката на жлъчните пътища може да се получи застой на секретите, заради недостатъчна активност на мускулите или заради спазъм на мускулите на жлъчните пътища (дискенезия на жлъчните пътища по хипотоничен или хипертоничен тип). Ако при застояване на жлъчните секрети се получи рязкото им отделяне, се получава и рязко съкращаване на мускулите на / 12п/ и стомаха. Вследствие на това жлъчният сок може да попадне в хранопровода и да създаде неприятен вкус в устата.   Горчивината може да е възпаление на жлъчния мехур (холецистит), включително и при образуване на камъни.
Дискенезията на жлъчните пътища се развива вторично на фона на друго заболяване на храносмилателната система. Горчив вкус се усеща при възпаление на лигавицата на стомаха (гастрит ) на . 12п (дуоденит), задстомашната жлеза (панкреатит),   на тънкото черво (ентерит) и дебелото черво (колит). Неприятен вкус се получава при възпалителен процес на меките тъкани в устната кухина, дистрофични заболявания на венците (пародонтоза), нарушена инервация на езика и др. Металните и пластмасови протези също причиняват вкусов дискомфорт.
...когато е признак на хормонални нарушения
При ендокринните заболявания се нарушават обменните процеси в организма. Хипертиреозата или повишеното отделяне на щитовидни хормони е съпроводено с повишен синтез на адреналин и норадреналин. Тези хормони по принцип поддържат състояние на стрес. Причиняват спазми на гладките мускули на жлъчните пътища, което води до поява на признаци на дискенезия по хипертеничен тип и горчив вкус.
При хипотиреоза, понижени функции на щитовидната жлеза, моториката на жлъчните пътища е понижена и се появява дискенезия по хипотоничен тип.

КАКВО ДА ПРАВИМ?
Горчилката може да бъде от временен характер. Когато неприятния вкус се поява при стрес, е добре да се използва тинктура от валериана. Когато е вследствие на киселини, помага ленено масло. В случай обаче, че горчивият вкус е упорит с дни, е препоръчително да се потърси причината от специалист. Посетете личният си лекар.
 




Гласувай:
3



1. zaw12929 - да полислим сега:
12.07.2015 21:32
Губиш време да четеш за здраве или загубваш здраве, защото не четеш за здраве, а когато си стар и болен- не можеш...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14288159
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68346
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930