Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.08.2015 14:08 - ЕК ОТКРИВА НАКАЗАТЕЛНА ПРОЦЕДУРА ЗАРАДИ чл. 417 от ГПК Частните съдебни изпълнители са безконтролни/ над тях само Бог!!
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1677 Коментари: 5 Гласове:
6

Последна промяна: 01.08.2015 15:30

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
ЕК открива наказателна процедура срещу България заради текст от ГПК  чл. 417
Европейската комисия (ЕК) открива наказателна процедура срещу България заради член 417 от Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК), който позволява длъжникът да бъде осъден по бърза процедура без възможност да се противопостави, съобщи БНР. Процедурата е и заради начина, по който се продава имуществото на длъжниците, който е в нарушение с правото на Европейския съюз (ЕС).

АМЕРИКА ДНЕС Е ТОВА, КОЕТО НИЕ ЩЕ СМЕ СЛЕД 15- 20 ГОДИНИ
За процедурата съобщи адвокат Десислава Филипова, която е и председател на фондация "Център за европейска интеграция на България и за защита правата на човека". Филипова обясни, че на 27 юли таз година е получила уведомление за началото на процедурата в качеството си на жалбоподател.  През февруари 2014 г., като представител на НПО, тя подава жалба до ЕК, в която посочва, че чл. 417 от ГПК и принудителното изпълнение в България са в нарушение на правото на ЕС. "Което означава, че дори потребителят да не знае своите права като европейски гражданин, съдът е длъжен, когато издава изпълнителен лист, да провери дали има забранени, неравноправни клаузи в потребителските договори, независимо дали последният е възразил или не е", обяснява Филипова. В жалбата си тя изтъква, че изпълнителните дела в България са в нарушение на задължителната съдебна практика на Съда на ЕС, според която едно семейно жилище, независимо че е ипотекирано, може да бъде продадено едва след приключване на исковото съдебно дело и то само ако съдът е установил, че с потребителския договор не се нарушават правата на кредитополучателите и другите потребители. Тогава ЕК я уведомява, че започва проверка на законодателството ни, която ще трае около година и ако установи, че оплакванията ѝ са основателни, ще пристъпи към процедура за наказване на България с цел отмяна на нарушаващото правото на ЕС българско законодателство. "Сега от ЕК ми изпратиха писмо, че пристъпват към същински действия срещу България (това означава, че при извършената проверка са констатирани нарушения – бел.ред.) и откриват процедура за извършено нарушение във фазата "официални контакти между Комисията и България". В тази фаза се разменят официални писма между евроинституцията и държавата – нарушител, като целта е доброволно държавата да преустанови нарушението, в случая да отмени чл. 417 от ГПК, и да реформира изпълнителното производство, без да се стига до налагането на глоби на България, които пак ще бъдат плащани от нашия джоб", казва адвокатът. Ако след приключване на тази фаза, България не промени законодателството си в защита на малкия човек срещу злоупотребяващите с техните права банки и други търговци, ЕК ще пристъпи към завеждане на дело в Съда на ЕС срещу страната ни, пояснява Филипова. 
Десислава Филипова: Частните съдебни изпълнители са безконтролни „Частните съдебни изпълнители /ЧСИ/ с оглед на това, че законът им дава възможност да събират вземанията съвсем безконтролно, често извършват редица злоупотреби с правата на длъжниците.“ Това заяви за БГНЕС Десислава Филипова, председател на фондация "Център за европейска интеграция на България и защита правата на човека".

Какво е предприето срещу тези прекалено широки права, дадени от закона на частните съдия-изпълнители, които по тяхна статистика се оказа, че са прибрали несъразмерно много пари от делата по чл. 417 от ГПК срещу длъжниците на банки и други финансови институции?

На този въпрос Десислава Филипова отговаря:  „Не само по тези дела, във всяко едно съдебно производство, приключило с влязло в сила решение, за разлика от това производство по чл. 417 от ГПК, кредиторът се снабдява с изпълнителен титул и образува изпълнително дело и оттук нататък той има възможността да се обърне към държавен или към частен съдия-изпълнител. Това, което ние констатираме е, че когато кредиторът се е обърнал към частен съдебен изпълнител, тъй като по нашия Гражданско-процесуален кодекс той има изключително широки правомощия, може да събира вземанията съвсем безконтролно и често те просто извършват редица злоупотреби с правата на длъжниците, които нямат възможност да се защитят в рамките на това производство. Длъжникът има съвсем лимитиран кръг от права за разлика от частните съдебни изпълнители.“

Според нея са констатирани най-различни нарушения. Едно от най-честите нарушения е в малкото случаи, в които длъжниците имат право да се обърнат към съда и да потърсят съдебна защита, частните съдебни изпълнители не администрират, не изпращат жалби, поради което има много случаи да бъдат разпродавани жилища, които по закон са несеквестируеми, т.е. са непродаваеми. „Много често идентифицираме и следното нарушение: произволно начисляване на такси. Давам един пример – жилище, което е несеквестируемо, въпреки това частният съдебен изпълнител го възбранява, за което събира такса, впоследствие вдига възбраната, за което отново събира такса. Друг проблем, който е създаден със самото законодателство, е, че има несъразмерност между действията на частните съдебни изпълнители и размера на дълга. Т.е. за един дълг в размер на 50 лв., частният съдебен изпълнител може да продаде и скъп недвижим имот. Основните проблеми са именно в несъразмерността между действията и събраното вземане и между таксите и размера на дълга. Т.е. един дълг в размер на 50 лв. с всичките такси на частните съдебни изпълнители, още повече с тази възможност, която споменах – неправомерно да се начисляват такси, нараства с таксите до 500-600, 1000 лв.“, казва тя.







Гласувай:
6



1. zaw12929 - А тук ни пееха песента, че този чл. ...
01.08.2015 14:13
А тук ни пееха песента, че този чл. 417 е въведен с нов ГПК по искане на ЕК!!!
цитирай
2. zaw12929 - ЕК ни размаха пръст за съдебния п...
01.08.2015 15:13
ЕК ни размаха пръст за съдебния процес срещу длъжника
Брюксел започва наказателна процедура заради ГПК
ЕК установи, че оплакванията са основателни= пристъпи към процедура за наказване на България с цел отмяна на нарушаващото правото на ЕС българско законодателство. Бавно но сигурно справедливостта ще се наложи...

Прочети още на: http://www.dnes/temida/2015/08/01/ek-ni-razmaha-pryst-za-sydebniia-proces-sreshtu-dlyjnika.271922?utm_source=blog&utm_medium=dnesbox&utm_campaign=footer

цитирай
3. mt46 - ЕС /ЕК/
02.08.2015 10:34
ни наказва и глобява за много неща. И кой плаща? Ние, данъкоплатците, плащаме за безобразията и некадърността на управниците...
цитирай
4. zaw12929 - ни наказва и глобява за много неща. И ...
02.08.2015 11:47
mt46 написа:
ни наказва и глобява за много неща. И кой плаща? Ние, данъкоплатците, плащаме за безобразията и некадърността на управниците...


ПЛАЩАМЕ И НИЩО НЕ СЕ ПРОМЕНЯ КЪМ ДОБРО- СТАВА ВСЕ ПО ЛОШО
цитирай
5. mt46 - Да,
02.08.2015 14:50
защото се набутахме в ЕС, където не ни е мястото...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14207727
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68273
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031