Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.08.2016 21:27 - Орбан иска обща европейска армия БОЙКО ХВАЛИ МЕРКЕЛ ГЕРМАНЦИ ПЛЮЯТ БЪЛГАРИЯ
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1127 Коментари: 1 Гласове:
7

Последна промяна: 23.08.2016 23:33

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Орбан иска обща европейска армия   Според него това се налага за увеличаване на сигурността и стабилността на стария континент. Вижте кадри от посещението на унгарския премиер в България във видеото.

Тази идея трябва да се погледне през призмата на „Брекзит“ и увеличаващият се миграционен натиск от Азия и Африка, смята унгарският премиер.

„В сегашния си формат НАТО има способността да гарантира мира в Европа. Нещо повече трябва и сме длъжни да бъдем активни членове на НАТО. Това е повече от ясно“, каза Орбан пред студенти в румънски университет.

„Като се има предвид, че Великобритания е пета икономика и трета ядрена сила в света сериозно трябва да се обсъди идеята за създаване на съвместна армия на територията на ЕС. Но истинска армия със заповеди, които се дават на общ език“, уточни унгарският премиер.

„Необходима ни е армия по същество, а не по форма“, каза той и добави, че страните-членки трябва да обмислят варианта за отделяне на повече средства за военни цели.

След Брекзит: Предлагат създаване на европейска свръхдържава

Ангела Меркел: ЕС е достатъчно силен, за да се справи с Брекзит

Плевнелиев: Ако ЕС се разпадне, ще има война

Виктор Орбан коментира и идеята за създаването на обща армия на страните от Вишеградската група – Полша, Унгария, Чехия и Словакия, която не би била конкуренция на европейската армия.

Европа е вече само регионален играч, като замяната на националните с наднационалните ценности беше грешка, добави Орбан.

оциалната политика е най-слабото звено на управлението в България, а ксенофобията е широко разпространена.

ГЕРМАНЦИ ПЛЮЯТ БЪЛГАРИЯ  : Това са основните заключения в проучването "Индикатори на устойчивото управление 2016 г." на германската фондация "Бертелсман". То обхваща 41 държави от ЕС и "Организацията за икономическо сътрудничество и развитие" (ОИСР) и е проведено с помощта на 100 международни експерти.

В образованието има сегрегация

"В България няма цялостна интеграционна политика, а ксенофобията е широко разпространена, създавайки неблагоприятни условия за мигрантите", се посочва в проучването. По този показател България е оценена с 3 по десетобалната система.

Според "Бертелсман" страната няма развита политика за интегриране на мигрантите, които представляват под 1% от населението. Първата, по-слаба вълна бежанци от Сирия през 2013 – 2014 г. е показала според анализаторите крайно ограничените възможности на българското общество да приеме мигрантите. Условията за настаняване тогава бяха изключително бедни, а в определени общини дори избухнаха протести срещу намерението на деца-мигранти да посещават местни училища.

  "Реакцията на България беше фокусирана върху опитите да се предотврати влизането на мигранти в страната вместо върху подобряването на механизмите за настаняването и интегрирането им. В страната продължава да има сегрегация в области като образованието, доколкото много деца на мигранти не могат да посещават училище заради незнание на езика", се посочва в проучването.

Самата Германия получава оценка 7 по десетобалната система за културни, образователни и социални политики, водещи до интегриране на мигрантите в обществото. Двете държави, които се справят най-добре по този показател, са Канада и Нова Зеландия.

Съседните Гърция, Румъния и Турция получават 6.

България е предпоследна по социална политика

Най-слабата оценка по десетобалната система – 4.3, България получава по показателя "социални политики". В международната класация по този индикатор страната се нарежда на 40-а позиция от 41 държави. Регистрира се дори леко влошаване спрямо предишното проучване, направено през 2014 г.

"Качеството на образованието е сравнително ниско, със значителни географски разлики. Неравенството на доходите е голямо, а социалното изключване – значително. Системата трудно интегрира малцинствата, чужденците и хората с по-ниско ниво на образование", се посочва в изследването.

Коментарът за здравната система е, че тя е с широк достъп, но качеството не е високо. По отношение на пенсионната система основният проблем е нейната устойчивост.

Демокрацията е по-силна от икономиката

Качеството на демокрацията в България остава сравнително слабо (5.8), но поне е оценено като по-добро в сравнение с икономическите политики (4.9).

"Новата избирателна система позволява пренареждане на партийните листи с преференции за предпочитания кандидат. Това увеличава възможностите за избор, но в същото време внася объркване. Въпреки ограниченията за партийното финансиране, фирмите осигуряват подкрепа извън закона в замяна на услуги. Референдумите са разрешени, но редки", посочват анализаторите.

Медиите търгуват влияние срещу бизнес сделки

Специален акцент от проучването е поставен върху медийната среда. "Много частни медии са собственост на бизнес групировки, които имат връзки с управляващите. Така се търгува благоприятно отразяване срещу бизнес сделки. Собствеността на медиите често е непрозрачна, но независими онлайн медии започват да влияят върху политическия процес", пише в проучването.

В него се допълва, че рамката за борба с корупцията е солидна, но неефективна.

Безработицата и ниските заплати са ключови проблеми

Икономическите политики на България са оценени по-скоро слабо въпреки стабилните макроикономически показатели. Като най-сериозен проблем са отчетени ниските разходи за наука и развойна дейност за целите на икономиката.

Другото слабо място е пазарът на труда, където основните проблеми са безработицата и ниските заплати. В България делът на работниците, които печелят под 2/3 от медианния доход ( не е класическият усреднен доход в една страна, а това ниво на доход, което разделя домакинствата - б.а), е доста висок – над 20%, става ясно от данните. Стабилната фискална политика е оценена най-високо сред икономическите показатели.

България е най-силна в екополитиките

От петте изследвани сфери от "Бертелсман" България е оценена най-високо по отношение на екополитиките си, където се нарежда на сравнително високата 16-а позиция. Емисиите на въглероден диоксид са умерени, има субсидии за енергия от ВЕИ. Страната обаче няма цялостна водна стратегия. Защитата на горите и биоразнообразието са силни страни, макар че бизнес интереси продължават да нарушават екополитиките в минната индустрия и туризма.

Бойко Борисов е добър, Мая Манолова - лоша

В доклада в почти прав текст е похвален втория кабинет на Бойко Борисов. "Новото правителство подобри представянето си, намали дефицитите и подобри усвояването на европейските фондове", посочва "Бертелсман".

В същото време фондацията директно критикува новия омбудсман Мая Манолова. "Новият омбудсман Мая Манолова е спорна политическа фигура, която потенциално може да подкопае ролята на институцията", смятат анализаторите.

Те критикуват и част от бизнес организациите и неправителствените организации, които действат по-скоро като активисти, отколкото като анализатори.

Общата оценка за България по всички показатели на управлението е 5.10, което нарежда страната на 36-а позиция сред най-богатите 41 държави в света.

 








Гласувай:
7



1. zaw12929 - Новият омбудсман Мая Манолова А...
19.08.2016 21:57
Новият омбудсман Мая Манолова АТАКУВА НАЛОЖЕНИ КОЛОНИАЛНИ РЕГЛАМЕНТИ И ПОЛУЧАВА ЛОША ОЦЕНКА, ЗА РАЗЛИКА ОТ МИГЛЕНА КУНЕВА - РУШИ БЪЛГАРИЯ, ЗАРАДИ ЕВРОПЕЙСКИ ИНТЕРЕСИ И "ПОСТИЖЕНИЯТА" И СА НЕИЗБРОИМИ
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14206260
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68271
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031