Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.01.2017 01:02 - Защо болни от диабет го разбират, когато трябва да им ампутират крайник Нaмaляване пикочната киceлинa
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1313 Коментари: 0 Гласове:
13

Последна промяна: 20.01.2017 11:43

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Ранни (първи) симптоми при диабет – кои са те и за какво алармират. За комбинацията „хронична умора + жажда + увеличено отделяне на урина“. Симптоматика при диабет от първи и от втори тип. Безвкусен диабет; гестационен диабет. Диабетът и децата. Усложненията. Лечение и хранене при диабет

Симптоми на диабет: улавяме ли тези тревожни знаци на тялото?

Диабетът е нарушение при обменните процеси на въглеводороди и вода в организма. В резултат на това се нарушават функциите на панкреаса или задстомашната жлеза. Именно тя произвежда хормона инсулин, който участва в преработването на захарта.

Всъщност без инсулин организмът не може да трансформира захарта в глюкоза; захарта се натрупва в кръвта и се изхвърля от организма чрез урината. Заедно с това се нарушава водният обмен; тъканите не могат да задържат водата и също я изхвърлят през бъбреците.

Ако захарното съдържание в кръвта е над нормалните стойности, говорим за болестта захарен диабет.

Да видим какво се случва при това положение с хормона инсулин. За неговото производство за отговорни т.н. бета клетки в панкреаса. При захарен диабет въпросният инсулин не е бил произведен по някаква причина, затова захарта в кръвта е висока. Същевременно клетките не получават необходимите постъпления от глюкоза.

Ранните (първи) симптоми при диабет Проявата на диабетни симптоми, сред които видими и осезаеми са влошено състояние на кожата – с гнойни и дълго незарастващи ранички, влошено състояние на зъбите, развива се атеросклероза, гръдна жаба, хипертония, влошава се зрението, не функционират нормално сърдечно-съдовата и нервната система.

Приед диабетните състояния и ранният диабет “не бият камбаната” с внезапен скок на гликемичния индекс или с изпадане в диабетна кома.

Все пак си помислете дали не се касае за диабетни симптоми, ако изпитвате следното: постоянна сухота в устата, жажда – и невъзможност да я утолите, дори изпивайки по няколко литра вода за денонощие; повишена диуреза, т.е. отделяне на големи количества урина; необяснимо отслабване или напълняване, с видимо образуване на мастни депа; сухота на кожата и сърбеж; поява на незаздравяващи и гнойни рани по кожата; мускулна слабост и усилено потене. Изброеното  са първи сигнал за заболяването. Появата им трябва да ви накара да си изследвате колкото може по-скоро кръвната захар.   Хронична умора

image

започнете лечението навреме!

Най-малко 25% от хората, страдащи от диабет, не знаят за болестта си. Те си живеят както са свикнали, игнорирайки появяващите се признаци.

За хроничната умора е присъщо да ни тормози постоянно в продължение на месеци: усещаме слабост, качеството на съня е влошено, апатични и раздразнителни сме, трудно ни е да се справяме с работата и бита. Не помагат нито почивните дни, нито отпуските. Постепенно освен отпадналост започваме да усещаме главоболие, болки в мускулите, кръвното ни скача, паметта се влошава.

Чести позиви по малка нужда

Честите позиви за уриниране, увеличеното порционно отделяне на урина, както и денонощната диуреза, в повечето случаи са симптом на диабетни отклонения. В някои случаи отделянето е толкова интензивно, че болният човек не е в състояние да задържи урината.За сравнение: при среден прием на два литра вода в денонощие, здравият човек отделя около литър и половина урина.
Необяснимо отслабване 
Може да е 10-15 кг за кратък срок.

Защо се случва това?

Рязкото отслабване до изтощение, причинено от диабета, води до атрофия на крайниците и кетоацидоза. Спасението е в контрол върху диабета и спазване на специална диета.

Рани, които дълго не заздравяват imageПричината за тях е промяната в малките кръвоносни съдове, причинена от високото съдържание на захар в кръвта- настъпва разрушаване на капилярните стени, а последицата от това е влошеното хранене на тъканите в периферията на организма  ако са засегнати долните крайници – нерядко се налага ампутация. Сексуални проблеми

Еректилната дисфункция е едно от най-разпространените усложнения на захарния диабет. Пациентите обаче се стесняват да търсят медицинска помощ за това и животът им става мъчителен. Еректилната дисфункция обаче не е свързана само с интимния живот; нерядко тя е проява на ранна атеросклероза.
При проследяване на медицинската статистика може да се види, че около 40% от всички случаи на това отклонение са при диабетици. Ако при здравите мъже някакви проблеми с ерекцията започват да се проявяват след 40-годишна възраст, то при диабетиците това може да се очаква още след 25.

image

Прогресията на болестта засяга всички вътрешни органи


Постоянен глад

Повишеният апетит или т.н. вълчи глад е сред анализираните симптоми, но подобно състояние може да е провокирано също от проблеми с щитовидната жлеза или депретия. Ако обаче гладът е съпроводен с постоянна жажда и интензивно отделяне на урина, няма съмнение, че се касае за диабет.

Усещането за глад при диабет не е свързано с недостиг на храна, а с недостатъчния синтез на инсулин. Поради вече описаното нарушение клетките изпитват дефицит, за който алармират главния мозък. Мозъкът разчита тези сигнали буквално, в резултат на което апетитът се отключва.

Размито зрение

Ако имате диабет, трябва да ви е ясно, че една от новите ви грижи ще са редовните посещения при офталмолог. Високата кръвна захар повишава риска от развитието на катаракта, глаукома и диабетна ретинопатия.  Диабетът е причина за слепота у много хора, при това не само в напреднала възраст. Усетите ли проблем от рода на размити образи или замъгляване, не си купувайте очила, а идете на лекар.

Изтръпване или бодежи в ръцете и краката

Изтръпване, бодежи, болки в краката или загуба на чувствителност – всичко това са признаци от различни стадии на диабетната невропатия. Увреждането на периферната нервна система става постепенно, с проявите й първоначално се свиква и затова много хора не им обръщат достатъчно внимание. С времето промените в нервните пътища стават необратими, но съвсем в началото, когато това са ранни симптоми на диабет, при нормализиране на кръвната захар е възможно възстановяване.

Изтръпването и бодежите се определят в медицината като положителни сигнали, тъй като дават да се разбере, че нещо не е наред.  Лошо е, когато се губи чувствителност – в по-напреднала фаза на заболяването. Към долните крайници водят най-дългите нервни влакна и точно те са най-уязвими към поразяващото действие на диабета. Болка, температура при допир, натиск, вибрации. Един диабетик със сензомоторна невропатия може да настъпи кабърче и да продължи с него, както е забито в ходилото му – без да усети нищо. Такъв човек няма да усети, че обувките му са твърде тесни; с такива показатели е лесно да се нараниш, да изкълчиш или дори да счупиш крак, без да разбереш. Така се създават условия за проява на т.н. диабетно стъпало: липсата на чувствителност обяснява занемарените рани по ходилата, които стават огнище на инфекция и рискова точка за развитие на гангрена и сепсис.

Постоянна жажда

Постоянната жажда или полидипсия е свързана със загубите на големи количества течност поради непрекъснатите позиви за уриниране и отделяне на голямо количество урина. Организмът реагира на сигналите за обезводняване със знак, изискващ прием на течности; по този начин се търси физиологичен вариант за възстановяване на водния баланс в организма.

Вагинални инфекции при жените

Вагиналните инфекции са единственият специфично женски симптом на диабета. Диабетът създава благоприятни условия за размножаване на всякакви гъбички в организма; патогените от тази група са причина за сърбеж във влагалището и различни по интензивност вагинални течения. Баналната кандидоза е често срещана при жени диабетички; при диабет тя е изключително трудно лечима.


Преддиабет

Преддиабет – това е гранично състояние между здравия организъм и захарния диабет. Преддиабетното състояние е характерно с това, че панкреасът започва да намалява продукцията си на инсулин.

Хората, които имат такъв проблем, са в рисковата група за диабет от втори тип. Веднага може да се внесе успокоение с пояснението, че

преддиабетното състояние е опасно, но излечимо. За да си върне здравето, застрашеният човек трябва да преразгледа изцяло начина си на живот. Само така диабетът може да се отложи или дори да се предотврати.

Преддиабетът може да се прояви тогава, когато тъканите на организма променят толерантността си към инсулина – т.е. когато станат невъзприемчиви. По тази причина наличието на глюкоза в кръвта се увеличава. Макар да не говорим за класическа проява на диабет, преддиабетното състояние е достатъчно, за да настъпят някои негативни промени в организма – например диабетна ангиопатия или деструктивни промени в кръвоносните съдове. Ако не се вземат мерки – преддиабетът се развива в диабет и започва увреждане не само на кръвоносните съдове, но и на нерви, зрение и пр. Към преддиабетни състояния са склонни хората с наднормено тегло и заседнал начин на живот, а също и тези от фамилии с диабетици.

Kaĸ дa нaмaлитe нивaтa нa пиĸoчнa ĸиceлинa? He пoдцeнявaйтe тoзи пpoблeм:

Toвa cъcтoяниe в ниĸaĸъв cлyчaй нe e зa пoдцeнявaн, тъй ĸaтo би мoглo дa дoвeдe дo пaгyбни пocлeдcтвия, aĸo нe бъдaт взeти нaвpeмeнни мepĸи. Дo нaтpyпвaнe нa пиĸoчнa ĸиceлинa в ĸpъвтa ce cтигa зapaди yвeличeнoтo й пpoизвoдcтвo в opгaнизмa или нaмaлeнo ĸoличecтвo нa изxвъpлянeтo й oт тялoтo.Heнaвpeмeннoтo лeчeниe нa пиĸoчнa ĸиceлинa вoди дo oбpaзyвaнeтo нa ĸpиcтaли в cтaвитe, ĸoитo oт cвoя cтpaнa вoдят дo пoдaгpa, бъбpeчнa нeдocтaтъчнocт или ĸaмъни в бъбpeцитe.

Cпopeд пocлeднитe пpoyчвaния тoзи пpoблeм мoжe дa дoвeдe дo cepиoзни cъpдeчнocъдoви пpoблeми или пъĸ xипepтoния (виcoĸo ĸpъвнo) Te пъĸ нa cвoй peд вoдят дo нoви пpoблeми и тaĸa чoвeĸ пoпaдa в eдин oмaгьocaн ĸpъг.

 

.Ocнoвнитe фaĸтopи, ĸoитo биxa мoгли дa пoвлияят въpxy пoвишaвaнe нa нивaтa нa пиĸoчнa ĸиceлинa в ĸpъвтa ca:

 

– Бъбpeчнa нeдocтaтъчнocт;   – Πpeĸoмepнa ĸoнcyмaция нa aлĸoxoл;  – Гeни; 

– Haмaлeнa фyнĸция нa щитoвиднaтa жлeзa‘  – Зaтлъcтявaнe;  – Meтaбoлитни зaбoлявaния;  – Eндoĸpинни зaбoлявaния

image

Eдин oт нaчинитe дa ce cпpaвитe c тoзи пpoблeм e ĸaтo ĸoнcyмиpaтe нaтypaлeн ябълĸoв oцeт. Toй e ecтecтвeн дeтoĸcиĸaтop и щe ви пoмoгнe дa ce избaвитe oт нaтpyпaлитe ce тoĸcини и шлaĸи в opгaнизмa.

Cъдъpжaщaтa ce в нeгo ябълчeнa ĸиceлинa пoдпoмaгa изxвъpлянeтo нa пиĸoчнaтa ĸиceлинa oт opгaнизмa. Дoбaвeтe eднa чaeнa лъжичĸa opгaничeн ябълĸoв oцeт ĸъм 1 ч.ч. вoдa. Изпивaйтe пo eднa чaшa oт тaзи cмec cyтpин, oбeд и вeчep.  Coдaтa биĸapбoнaт cъщo e oтличнo cpeдcтвo зa бopбa c пиĸoчнaтa ĸиceлинa и бoлĸaтa oт пoдaгpa.   Дoбaвeтe Ѕ ч.л. coдa биĸapбoнaт ĸъм чaшa вoдa. Изпивaйтe пo 4 тaĸивa чaши днeвнo. Kypcът нa лeчeниe пpoдължaвa 14 дни.










Гласувай:
13


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14207134
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68272
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031