Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.01.2017 12:58 - ИНСУЛТ ИЛИ ИНФАРКТ И КРАЙ- ЖИВИЯ ТРУП
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1822 Коментари: 2 Гласове:
6

Последна промяна: 29.01.2017 00:08

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Над 50 000 българи са покосени от инсулт годишно , а други 10 000 са ударени от инфаркт. "Страната ни е сред първите по отношение на тези тежки сърдечносъдови заболявания наред с Румъния, Украйна и Русия. Неприятната тенденция за България е, че инсултите са повече от инфарктите", коментира пред изданието доц. Иво Петров, национален консултант по кардиология.
Данните сочат, че инсултите повалят предимно жени, а инфарктите - мъже. Деца пък страдат от хипертония заради заседнал живот.

Инсултът „пристига” на пръсти, тихо, без болка

Без значение, знаем ли нещо за предотвратяването му. И…действа, докато отнеме живот. Как да наречем незнание, носещо… смърт?! Никой не е застрахован, ти също! Може да получиш инсулт или друг, да е в агония пред очите ти…
По време на обедна среща на випуска, която се провежда в лесопарка Липник, край Русе красивата Мария, любимка на класа преди и сега фокуса на срещата се прегъва и пада. На предложението да бъде заведена в болница, отказва, убеждавайки присъстващите, че добре, и се е препънала само благодарение на това, че си е вирила главата да оглежда приятелите си. След дългата раздяла.
До края на срещата остава леко пребледняла. Загубила настроение. Срещата преминава в приказки, песни, закачки, без други видими произшествия.
Когато се прибира в къщи късно вечерта, е трепереща. Състоянието на Мария се влошава, отначало го отдават на вълненията и умората от прекарания ден.Положението става драматично викат линейка. По пътя за болницата Мария умира Установено, че още по време на колежанското парти тя е получила мозъчен удар. Ако колегите и бяха оценили правилно ситуацията и бяха потърсили адекватна помощ, Мария щеше да бъде спасена – да оживее. 1974 година, ако незабавно колегите и бяха повикали лекар.

image

Който избягва среща с доктора, когато инсултът пристига, се озовава на среща със
смъртта. 

ЗА МЛАДИТЕ: 
Здравейте кандидат столетници,

Не се шегувам, всеки трябва не просто да се грижи за здравето си, а да доживее столетието с бистър ум и работоспособно тяло.  Да се замислим не е ли здравето най голямото богатство, което трябва да пазим всеки миг, за да имаме всичко друго: самочувствие, радост за близки и приятели, гаранция за усвояване на знания, професионални умения,  за трудови изяви, за смислен изпълнен с успехи живот.

От 2007 година сме в ЕС, което ни прави европейци „де юре“, а   „де факто“ е време да се постараем да станем. Докато чакаме нашите управници да направят една национална стратегия за здравето на българите можем и този блог се наема да се занимава със злободневните въпроси, които слагат бариери пред тази актуална задача: да бъдем нация от столетници.

 Никога по никакъв повод в никоя програма, не са ни казвали, как да спасяваме човек в инфарктно- инсултно състояние, което е най голямата причина за смъртта на българина днес. Болестта, която поразява мозъка и лишава тялото ни от управление.

Затова в сайт искаме да  запълним тази празнота. Искаме да бъдем сигналната лампа срещу тази коварна болест.

Да дадем знания за да се предпазваме превантивно. Да дадем знание, за да не отминаване с безразличие всеки симптом на хората до нас и на нас самите, за да не допуснем инсулт на мозъка

Искаме  да бием тревога за здравето на българина, за да се намалят инсултите, което може да стане, ако познаваме този коварен враг и елиминираме условията при които той действа в мозъка ни

С всяка грижа за нещо, за някого, сме ангели хранители и такива са загрижените за нас!  Вярвайте в доброто и във възмездието на злото. Само така, светът ще става все по мъдър и успял.  Отървете се от злото- очистете душата си от гордост, омраза. Правете всеки път, когато е по силите Ви по едно добро, което дава надежда някому. Всички заедно да оцелеем и да успеем. Късмет!

КАКВО ПРЕДИЗВИКВА  МОЗЪЧНИЯТ ИНСУЛТ?

Това е внезапно остро нарушение на кръвообращението. Различават се два вида инсулт: хеморагичен и исхемичен. В първия случай се получава прекъсване на кръвоносен съд. Той се разкъсва, особено при наличието на повишено артериално налягане, и се стига до мозъчен кръвоизлив. Излятата кръв образува хематом, който притиска и разрушава мозъчната тъкан.  80- 85% от мозъчните инсулти са исхемични. Най-засегнати са хората в напреднала възраст, но не са пощадени и лицата на средна, даже и в по-млада възраст.

Ще погледнем не с медицински термини, а само нашите действия, когато пренебрегваме здравето си или го увреждаме.  Високата заболеваемост от инсулти в нашата страна се дължи на занемарената профилактика,  от нас пациентите. На нездравословния начин на живот и пренебрегването на рисковите фактори, на първо място сред които стои високото кръвно налягане. То не трябва да надвишава 120 на 80. А ние не го контролираме. Както има термометър, трябва да имаме и стетоскоп във всеки дом! Сериозен фактор е -наднорменото тегло. Още:  високото съдържание на холестерол и триглицериди в кръвта, което води до атеросклероза.  Диабетът също уврежда кръвоносните съдове, особен в съчетание с високо кръвно налягане и висок холестерол.

Да не се забравят факторите, които могат да бъдат избегнати чрез волята на пациента: тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, обездвижване. Но има фактори, които не зависят от пациента. Това са наследствеността, полът и възрастта. Но може да се съобразяваме, като знаем  здравословните проблеми на нашите предци.   Редовните профилактични прегледи могат да установят навреме опасности.

Признак на наближаващ инсулт са т.нар. преходни разстройства на мозъчното кръвообращение, проявяващи се с краткотрайни говорни нарушения – фъфлене, невъзможност да се изговарят думите, слабост или изтръпване на крайниците от едната страна на тялото, световъртеж, дезориентация и загуба на мисълта.
Заключение: Здравето на всеки е в негови ръце и не бива да обвиняваме здравеопазването, щом не намираме време да посетим личния си лекар!
Клиничната картина на настъпилия мозъчен инсулт се изразява с различни оплаквания и симптоми в зависимост от това, коя е засегнатата артерия: внезапна слабост, изтръпване на ръката или крака от едната или от двете страни, смущения в усещанията, внезапно силно главоболие без ясна причина, нарушение на говора – затруднен и неразбираем, изтръпване на устните, внезапно замъгляване и загуба на зрението, световъртеж, залитания или внезапно падане.

Описаната транзиторна исхемична атака, която се проявява с краткотрайни нарушения (за 2 до 15 минути) на мозъчните функции, може да бъде предвестник на мозъчния инсулт и да доведе до мозъчен удар. Най-голям риск за появата на инсулт идва от хипертонията (високото кръвно налягане), сърдечни аритмии, предсърдно мъждене, повишено ниво на холестерола и триглицеридите, захарен диабет, инфекциозни заболявания, наднормено телесно тегло със затлъстяване предимно в коремната област, стресови преживявания, фактори, свързани с начина на живот -тютюнопушене, нерационално хранене, злоупотреба с алкохол, обездвижване и др. В голяма част от преболедувалите от мозъчен инсулт са налице трайни увреждания. При някои от тях се развива съдова деменция, а при други – слединсултна депресия. Това аргументира първостепенната роля на първичната профилактика на мозъчния инсулт, която е насочена главно към предотвратяване на рисковите фактори за възникването им.

Ако вече сте прекарали инсулт или страдате от атеросклероза на съдовете на главния мозък и имате някои от рисковите фактори, е задължително прилагането на медикаментозно лечение от личния лекар, с помощта на невролог и кардиолог.

Основната профилактика на инсултите е редовното контролиране на артериалното налягане и стриктно спазване на антихипертензивна терапия, системно лечение на захарния диабет, на предсърдното мъждене и другите сърдечносъдови проблеми. За пациентите с хипертония и високи нива на холестерола е важна диета с ограничена употреба на наситени мазнини: тлъсти меса и супи, пилешка кожа, салами, сметана, сирене с високо съдържание на мазнини, яйца, пълномаслено мляко, свинска мас, твърди маргарини и др.

Препоръчителна е консумацията на  зеленчуци и плодове, богати на целулоза: ябълки, цитрусови плодове, соя, соево и царевично масло, овесена каша, пълнозърнест хляб, извара, нискокалорично мляко, телешко и агнешко месо, два дни седмично морска риба.

image



image

image




Гласувай:
7


Вълнообразно


1. krumbelosvet - Поздрави!
27.01.2017 14:32
Полезни съвети. По-важното е, че мислиш доброто на много непознати. Жив и здрав, и бодър, весел и непобедим!
цитирай
2. mt46 - Поздрав!...
27.01.2017 19:24
Трябва да се яде и пие с мярка...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14208318
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68274
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031