Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.01.2018 03:55 - РУСИЯ или САЩ ,КЪДЕ ХОРАТА ЖИВЕЯТ ПО ЛЕСНО, ПО СВОБОДНО С ГРИЖАТА НА ДЪРЖАВАТА
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1180 Коментари: 2 Гласове:
19

Последна промяна: 25.01.2018 03:56

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
В много отношения Русия и САЩ са сходни. Въпреки това между тях има и много различия, включително във всекидневието, а в определени сфери на живота Русия е по-добра  В НАЙ ВАЖНОТО  ЗА ЧОВЕКА- ЗДРАВЕ И ОБРАЗОВАНИЕ И...  ЧЕ ТИ

Две мощни държави с различни възгледи и подходи към много въпроси, Русия и Съединените щати винаги са били сравнявани една с друга. Russia Beyond, оставяйки настрана политиката, анализира постове в Reddit и Quora.com за предимствата на всекидневието в Русия в сравнение с американския начин на живот и прави кратко резюме.

През последните няколко години Русия със сигурност привлича вниманието на западняците и то не само, когато става дума за слухове за хакерски атаки и за поредния скандал под слънцето. Начинът, по който обикновените руснаци живеят и се справят с проблемите си, също е интересен, особено в сравнение със Запада и по-специално със САЩ.

На 15 януари 2017 г. един потребител с никнейм ajl1239 публикува в Reddit въпрос: "Като така наречен западняк, бих искал да знам кои са нещата, за които сте абсолютно убедени, че Русия прави по-добре в сравнение със Запада (т.е. САЩ/ЕС)? Преди шест месеца почти същият въпрос се появи и в Quora.com: "В какво Русия е по-добра от САЩ?"

Ние проучихме най-популярните отговори, сравнихме ги с това, което виждаме в Русия, осигурихме информация и от други източници. Ето какво констатирахме.

Метрото

Метростанцията "Новослободская" (Москва). С цялото ни уважение да сте виждали такава красота в Ню Йорк?

Legion Media

"Почти всяка метростанция в Русия е красива, несравнима с метростанциите на Запад", пише Mistogun7 в отговор на въпроса на Reddit. Това може да е малко преувеличено - та в крайна сметка не всеки град в Русия се радва на собствено метро, а ако го има, то далеч не е толкова развито и красиво като московското.

Въпреки това, обикновено когато хората сравняват метрото в Русия дори с най-голямото и развитото в САЩ (Ню Йорк), те изглежда критикуват американското. "Пътувах един ден с московското метро и то "издуха" нюйоркското",           написа Dylan Love на сайта Insider, силно впечатлен от скоростта на влаковете, цената на билетите и цялата заобикаляща го красота (мраморни подове, станции, които приличат на дворци и т.н.).

Евтин интернет

Интернетът в Русия е по-скъп, отколкото в Европа, но пък е по-евтин, отколкото в САЩ.

Владимир Астапкович/Sputnik

Пьотр Понин, руснак, който е живял в Сиатъл няколко години, споменава следното в Quora: "В Русия не е необичайно да имаш избор измежду 3-4 доставчици", което прави интернет далеч по-достъпен. Изглежда това е истина - в Русия можете да получите връзка със 100 мегабита в секунда (Mbps) за 449 рубли ($7,9), докато в САЩ цената за същата скорост е около $89.

Литовецът Александър Новиков коментира, че Европа "бие" и Русия, и САЩ по съотношението цена/ скорост. Тук, в Литва, кабелния интернет със скорост 500/500 Mbit е 20 евро месечно, казва той. Когато обаче Русия се сравнява само със САЩ, победителят е Русия.

Искреност 

Искате ли да чуете неприятната истина за себе си и за света? Елате в Русия и говорете с почти всеки.

Евгения Новженина/Sputnik

Това не важи за инфраструктурата или технологията, а за комуникацията. Потребителят на Reddit ineedmoresleep го е описал кратко и изчерпателно: "Без простотии" и много други го подкрепиха. Според тях руснаците днес са много по-искрени от западняците, които постоянно се "страхуват да не обидят някого" и казват това, което трябва да се каже. Очевидно руснаците нямат проблем да казват каквото мислят.

Понякога те дори намират, че това е обезпокоително. И докато  американците се оплакват, че са прекалено коректни от политическа гледна точка, някои руснаци искат техните сънародници да са по-деликатни. Например Андрей Гунин - руснак, който е бил в САЩ, написа: "Знам, че мнозина от посетилите САЩ, казват, че любезността не е искрена (и аз не споря по този въпрос). Аз самият обаче бих предпочел дори неискрена любезност пред искрена грубиянщина, пред каквато, за жалост, често сме изправени в нашата страна".

Безплатно здравеопазване

Пациент се ваксинира в държавна амбулаторна клиника в Москва. Медицинското обслужване в Русия далеч не е идеално.

Сергей Бобелев/TASS

Спорно е коя страна предоставя по-добра медицинска помощ, но в Русия тя със сигурност е по-евтина. Въпреки че в днешно време има повече частни клиники, съветското наследство си остава: ако имате здравно осигуряване, получавате безплатно лечение.

Това изглежда впечатлява американците – Грег Ийстър (който временно пребивава в Русия) пише: "Получавате безплатна медицинска и стоматологична помощ. Ако малкото ви дете се е разболяло, лекарят ще ви посети у дома същия ден и няма да ви вземе пари".

Здравеопазването в Русия обаче не е само цветя и рози. То може да е безплатно, но не е много достъпно. Броят на болниците в Русия е намалял наполовина от 2000 до 2015 година. Според проучване, проведено от Сметната палата през 2015 г., достъпът до тези услуги се стеснява. Така че, ако живеете в малък град или село в руската провинция,  лечението ви може да се окаже проблем.

Безплатно образование

Студенти от философския факултет на Московския държавен университет "Михаил Ломоносов". Не всички учат безплатно, но някои от тях - със сигурност.

Владимир Виткин/Sputnik

Както е при здравеопазването, и това е наследство от съветското минало. Конституцията гарантира на всички безплатно средното образование. Завършилите училище след това могат да получат безплатно висше образование, ако  преминат успешно изпитите. Много университети имат места, които се финансират от държавата, но само завършилите с най-добър резултат могат да ги получат.

При все това в САЩ е още по-трудно да се получи безплатно висше образование, затова мнозина посочват безплатното образование като плюс в Русия. "Това е много голям социален тласък и истински механизъм за равни възможности", коментира потребител в Quora, допълвайки в същото време няколко недостатъка: "Прекалено големият брой образовани хора подбива цената на висшето образование, а преподавателите са ниско платени".

В същото време, когато се прави сравнение на водещите университети, САЩ побеждават. Международните класации оценяват американските университети по-високо: В Класацията на световните университет на британската компания Quacquarelli Symonds (QS World University Rankings 2018) първите четири университети са американски, а най-добрият в Русия - Московският държавен университет – е едва на 95-о място. Американското висше образование със сигурност е по-добро, но по-слабо достъпно. В крайна сметка всичко в живота си има своите плюсове и минуси.

Ако искате да научите повече за руския начин на живот, имаме текст за това как руснаците лекуват махмурлука.

Внимание! Всяко пълно или частично копиране на материали на Russia Beyond без писмено разрешение и директен линк към оригиналната публикация на Russia Beyond, включително от други електронни ресурси, ще се смята за грубо нарушение на Закона за защита на интелектуалната собственост на Руската федерация. Russia Beyond и медийният холдинг RT си запазват правото да реагират на подобни нарушения в различни държави, включително по съдебен ред.

яну 22, 2018 Олег Егоров



Гласувай:
21



1. kvg55 - zaw12929,
25.01.2018 08:46
Руснаците живеят по-близко до природата, което ги прави реалисти. Us-американците живеят по лесно и уредено, но еднообразно, манипулирани от медиите и завладяни от холивудските екшъни. Те нямат реална престава за положението на САЩ в света.
цитирай
2. zaw12929 - 26. 01 19:22 - Ето ги "попул...
27.01.2018 03:48
26.01 19:22 - Ето ги "популистите", които "грешно подведоха обществото" за Истанбулската конвенция!За първи път такава национална палитра от имена и инсти
Автор: elahikari Категория: Политика
Прочетен: 31 Коментари: 0 Гласове: 0

Последна промяна: 01:01


За първи път такава национална палитра от имена и институции застава зад една кауза

Ето ги "популистите", които "грешно подведоха обществото" за Истанбулската конвенция!





26 ян. 2018 | 16:46

"В Истанбулската конвенция става въпрос за насилие над жени и деца.
Популистите грешно подведоха обществото".
Това заяви днес премиерът Бойко Борисов в Давос




"В Истанбулската конвенция става въпрос за насилие над жени и деца.
Популистите грешно подведоха обществото".

Това заяви късно снощи премиерът Бойко Борисов в Давос, коментирайки тежките
дебати, които се водят в българското общество по повод спорния документ на
Съвета на Европа.

Вчера председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов също отсече, че "явно
обществото е много сериозно подведено за всичко, свързано с
Истанбулската конвенция".



Да видим кои са "виновниците" за това подвеждане.



Ето списъкът на църковни дейци, академици, министри, политици
и общественици, които с позицията си против Истанбулската конвенция
"явно са подвели обществото":



Българският патриарх Неофит и Светият Синод на Българската Православна Църква

Българската католическа църква

Обединените евангелски църкви в България



Богословският факултет

Главният мюфтия Мустафа Хаджи и Главното мюфтийство в България

Национално движение „БГ ПАТРИОТ“

Боян Ангелов и Съюзът на българските писатели, в който членуват 720 български
писатели

Румен Радев, президент, избран с гласовете на 2 милиона българи

Маргарита Попова, вицепрезидент, избрана с гласовете на 1 800 000 български
граждани



адв. Владимир Шейтанов, специалист по международно право, защитавал българските медици в Либия



д-р Таня Андреева, гинеколог, бивш министър на здравопазването



арх. Христо Генчев, управител на най-голямото проектантско бюро в Европа, проектирал разширението на Британския музей, Олимпийското село в Лондон, музея на БМВ в Мюнхен, международния изложбен център в Абу Даби, библиотеката на Виенския университет



акад. Антон Дончев, писател автор на най-четения български роман "Време разделно" и още осем исторически романа, носител на орден „Стара планина“ I-ва степен и на националната награда„Св. Паисий Хилендарски“



акад. Константин Косев, историк, автор на 8 монографии, 15 студии , десетки научни статии и на още над 10 мащабни труда за българската и европейската история



акад. Георги Марков, историк, автор на най-четените изследователски книги за Първата и Втората световна война

акад. Стефан Воденичаров, бивш председател на БАН, носител на орден „Стара планина“ I-ва степен, вписан в Златната книга на
изобретателите на Патентното ведомство, бивш министър на образованието



акад. Благовест Сендов, бивш ректор на СУ "Св. Климент Охридски", бивш председател на БАН, бивш председател на Народното събрание, учен от световна величина, автор на над 200 научни публикации в областта на теорията на апроксимациите, компютърните науки, математическото моделиране в биологията, компютърната геометрия и др., автор на 7 монографии и над 30 учебника.

акад. Васил Сгурев, носител на орден „Стара планина” II-ра
степен, автор над 350 научни публикации, 8 монографии, 30
патента и изобретения с вписване в „Златната книга” на Българското
патентно ведомство.


акад. Людмил Стайков, режисьор, носител на златен медал за филма "Обич", носител на ордена "Академичните палми" на Република Франция; режисьор на над 15 успешни продукции

акад. Васил Гюзелев, автор на повече от 50 книги и над 240
студии и статии, носител на международна „Хердерова награда“


акад. Дамян Дамянов, носител на орден „Стара планина“ – I
степен; автор и съавтор на над 30 учебника и научни монографии и над 250 публикации в български и чуждестранни списания, автор е на 2 изобретения, 1 полезен модел и 14 рационализации.


Иван Гранитски, издател, автор на над 25 книги поезия, критика
и публицистика



Проф. Валери Стафанов, автор на над 25 монографии, учебници
и белетристични текстове.



Александър Урумов, писател, публицист, автор на над 10 прозаични текста.



проф. Огнян Герджиков, бивш председател на Народното събрание, бивш служебен министър-председател, председател на Правния съвет към Народното събрание



Валери Симеонов, вицепремиер в правителството "Борисов-3", избран с гласовете на ГЕРБ-депутати


Красимир Каракачанов, вицепремиер в правителството "Борисов-3", избран с гласовете на ГЕРБ-депутати

Георги Марков, бивш конституционен съдия, сега депутат от ГЕРБ, пламенен оратор, който взривява със словата си партийните форуми на ГЕРБ в зала "Арена Армеец", както и където и да се появи в страната



Вежди Рашидов, депутат от ПГ на ГЕРБ, два пъти министър в правителствата на Борисов, избиран с гласовете на ГЕРБ-депутати

Емил Караниколов, министър на икономиката в правителството "Борисов-3", избран с гласовете на ГЕРБ депутати

Красимир Вълчев, министър на образованието и науката в правителството "Борисов-3", избран с гласовете на ГЕРБ-депутати

Нено Димов, министър на околната среда и водите в правителството "Борисов -3", избран с гласовете на ГЕРБ-депутати

Кирил Ананиев, министър на здравеопазването в правителството "Борисов-3", избран с гласовете на ГЕРБ-депутати

Ивайло Московски, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в правителството "Борисов-3", избран с гласовете на ГЕРБ депутати

Владислав Горанов, два пъти министър на финансите в правителствата на Борисов, избиран с гласовете на ГЕРБ-депутати

Корнелия Нинова, лидер на ПП на БСП

Драгомир Стойнев, зам.-председател на ПГ на „БСП за България”

Атанас Зафиров, член на ИБ на НС на БСП

Евгений Бакърджиев, бивш вицепремиер, бивш легендарен водач на СДС, сега председател на БДС ”Радикали”



Емил Кошлуков, основател на СДС, легендарен студентски водач, повел шествието на 14.ХII.1989 г., свалило Чл.1 от тоталитарната Конституция на България

проф. Иво Христов, депутат от БСП, социолог, преподавател

Волен Сидеров, лидер на Партия „Атака”, коалиционен партньор на ГЕРБ

Валери Жаблянов, депутат от БСП, зам-председател на парламента

Тома Томов, депутат от БСП, журналист, международник, анализатор,

Емил Димитров-Ревизоро, депутат от „Обединени патриоти“, коалиционен партньяор на ГЕРБ

д-р Калин Поповски, депутатът от „Обединени патриоти“, коалиционен партньор на ГЕРБ

Юлиан Ангелов, депутатът от „Обединени патриоти“, коалиционен партньор на ГЕРБ

Александър Сиди, депутат от ВМРО, коалиционен партньор на ГЕРБ

Славчо Атанасов, депутат от НФСБ, коалиционен партньор на ГЕРБ, председател на комисия по младежта и спорта в 44-то НС



Владимир Костов, журналист, международник, живее в Париж

Антон Гицов, дипломат, живее в Лондон

Васил Василев, журналист, публицист, председател на Националния комитет "Васил Левски"

Боян Чуков, дипломат, арабист

проф. Михаил Константинов, математик, член на ЦИК, политически анализатор,

Велислава Дърева, журналист

Светлана Шаренкова, журналист



Огнян Минчев, политолог



д-р Калоян Методиев, политолог

Проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия и преподавател по конституционно право

д-р Николай Михайлов, психиатърът и богослов

Любка Качакова, бивш зам.-министър в правителството на Сакскобургготски



Петко Симеонов - основател на СДС



адв. Георги Богданов



БСП



СДС

ВМРО

Атака

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14209704
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68274
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031