Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.05.2008 17:10 - съжЕлявам – И съжАлявам ДА ГО ПРИЗНАЯ, НО
Автор: zaw12929 Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1586 Коментари: 0 Гласове:
0



съжЕлявам – И  съжАлявам   ДА ГО ПРИЗНАЯ, НО

 ПОСВЕЩАВАМ ТЕЗИ УРОЦИ НА АНОНИМНИТЕ НЕГРАМОТНИЦИ

Добри хора ме подсетиха за някои ужасно грешно  писани думи из блоговете.  От анонимни коментарчици     Ето от мои постинги няколко    примера:

   Първо :  
съжЕлявам - и аз, но се се пише съжАлявам. Проверка- жалост, жалба

полЮлей - тук и да проверявате и да не проверявате- все ще сгрешите, защото думата няма нищо общо с нашия глагол "лЮлея" се, а идва от гръцки и означва "Много светлина". И понеже "много" е "поли", значи правилното е полИлей.

сУшоар- от суша се? Може, но не е вярно. Това е френска дума sechoir, която идва от seche- сух. ( Сеш се чете това, да не се чудите). И понеже заемките се четат така, както в оригиналния език ( или поне голямата част), правилното е сЕшоар.

 .  Второ  :. „Буквите” 4 и 6 не съществуват нито в глаголицата, нито в кирилицата: „чат”, „шматка”, а не „4ат”, „6матка”...;  Трето  Ер малък (Ь ь) не е сложен за красота в азбуката. Слага се след съгласни букви, никога след гласни и в началото на думата (тогава слагаме йо): „Пеньо”, „твърдо нье”, но „Йовчо”; Четвърто . В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й: „Цялата работа си е частен случай.” „Имаше много случаи на натравяния.” (А не „Имаше много случай на натравяния.”); Пето  В заглавия пишем главна буква единствено на първата дума и при собствено име/географско име и тн: „Минаваш през мен (като Каспър)”, „Том Сойер и други терористи”, „Кравите не се доят сами”, „Край река Марица седнах и изпрах”. Като си говорим за главни букви... за разлика от други езици, главна буква от абревиатурите е само първата: БНБ е Българска народна банка, а БДЖ: Български държавни железници; Шесто . Когато става въпрос за някой език, той се пише с малка буква („Изучавам български език в частна школа.”), но когато се отнася за учебен предмет, буквата е главна („Даскалката по Български език е цербер”); Седмо . Не знам дали знаете, но „не знам” се пише отделно. Осмо . Когато заповядвате на кучето или на слугата си, то ударението е на последната гласна: „Стани от земята!”, а не Стани от земята”, „Затвори вратата на кенефа!”, а не „Затвори вратата на кенефа!”;  Девето Пред за да и без да се пише запетая: „Той ме заряза, без да ме изслуша.” и „Аз го издадох, за да му е кофти.”; Десето . Ако не е псевдоним, подлогът е винаги с пълен член: „Градинарят опъна дъщеря ми.”, но „Щастливеца е написал фейлетони.”; Единадесето  Онази гад полуслято писане (с тирето между думите) се прилага, когато имаме сложни наречия, които означават нещо неопределено, междинно или половинчато: „пет-шест”, „криво-ляво”, „горе-долу”, „напред-назад”...;




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14213723
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68274
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031