Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.12.2009 21:09 - Опасен "чар" за депутат и лидер без партия в парламента?!
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 718 Коментари: 0 Гласове:
0



 Лидерът на "Ред, законност и справедливост" (РЗС) Яне Янев тези дни счупи калъпа дори на собствения си образ.  Което накара дългогодишен политически журналист да възкликне: "От времената на Жорж Ганчев не сме се забавлявали така в парламента."

От петък, 4 декември, когато в късния следобед Марио Тагарински, без да предупреди никого подаде заявление за напускане на парламентарната група на РЗС, с което на практика я разформирова, защото числеността й падна под минимума, Янев не  престана да дава пресконференции. Като вместо да приеме фактите, заплахите и конспиративни му теории стигнаха кресчендо.

Кой открадна Марио

Вечерта след напускането на Марио Тагарински от РЗС нарекоха постъпката му криминална. Ден по-късно Яне Янев се усъмни, че бившият му колега е жертва на "политическо отвличане", и даже сформира тройка издирвачи да го спасят - бившият главен секретар на МВР Илия Илиев и бившите служители на ДАНС Велин Хаджолов и Рашко Зайков. В неделя мощна група от РЗС вече беше пред входа на жилището на беглеца и се опита да се срещне с него, ескортирана от предварително уведомени журналисти. Междувременно Тагарински се обади на премиера Бойко Борисов, за да каже че е жив и здрав и да поиска охрана, ако се наложи.

В следващите дни драмата от битово-полицейска стигна до отправяне на ултиматуми. "Очаквам в сряда сутринта до 9 ч. ГЕРБ да възстанови групата на РЗС. Едва удържам структурите в страната да тръгнат към София", каза Янев. В сряда, когато това не стана, набеди Тагарински, че е част от "енергийната мафия", а групата му била ликвидирана от ГЕРБ, президента и ДСБ. Появиха се и намеци, че отцепникът имал интереси в маршрутните таксита. "Премиерът Бойко Борисов подменя европейските ценности на България и става подвластен на проруското енергийно лоби", стигна до друго заключение Янев и разкри, че голямата цел е да бъде отстранен от Консултативния съвет по национална сигурност. "Някои хора пожелаха да водят с нас война", намекна той. В четвъртък, след като РЗС се прости и със зам.председателското място в Народното събрание, лидерът трябваше да напусне комисиите за борба с корупцията и за контрол на ДАНС, Димитър Чукарски - шефското място във външната комисия, ГЕРБ вече станаха "милиционерско-фелдфебелска партия", а управлението на страната беше сравнено с хунта.

Всяко от изявленията на Янев завършваше със задължителният анонс "Очаквайте специална пресконференция утре". Употребата на полицейската терминология и склонността към конспирации изведнъж естествено намериха обяснение, когато в интервю за "24 часа" бившият съветник в ДАНС Алексей Петров призна "Оттук нататък следва логично досегашната група на Яне да се превърне в ефективен екип. В него има няколко интересни лица, които могат да поставят началото на добро ядро за постигане на по-дългосрочни цели. И може би този екип ще получи повече симпатии от хора, които ще видят в него един нов субект с намерения за нова визия. Спокойно може да смятате, че такъв симпатизант от днес съм и аз."

Естествена развръзка


Всъщност разпадът на групата на РЗС е закономерен и очакван. Основните фигури в нея са записали в биографията си членство в различни партии - СДС, ДСБ, Демократическата партия, а някои като Марио Тагарински и самия Яне Янев са са превърнали политическото си номадство в професионален маниер (вижте каретата).

Ако има нещо, което и двамата вече не отричат, е, че причината за разпада на групата на РЗС е отношението към ГЕРБ. Тагарински няколко пъти декларира, че ще продължи да подкрепя премиера Борисов, докато РЗС вече говори за "настъпване на диктатура".

Заличаването на парламентарната група отнема на Яне Янев основния му инструмент - да демонстрира, че е фигура с власт. Като независим депутат той не само загуби председателското място на комисията за борба с корупцията, която използваше в политическите си игри, но дори няма право да остане неин редови член. Същото се отнася и за комисията за контрол на ДАНС, която трябваше да оглави след седмица.

ГЕРБ пък се отърваха от досадата да отговарят на крайните изказвания на Янев, който се нареждаше сред техните партньори. С времето отношенията им щяха все повече да се усложняват. Или както се казва в поговорката "По-добре ужасен край, отколкото ужас безкрай". Парламентарното мнозинство не пострада, тъй като ГЕРБ могат да разчитат на гласовете на "Атака" и "Синята коалиция". Скоро се очаква и решението на Конституционния съд за резултатите от изборите в Турция. Един от вариантите е да се отнемат поне пет депутатски мандата от ДПС в полза на ГЕРБ, "Атака" и "Синята коалиция". По ирония на съдбата съдът беше сезиран именно от РЗС...     

Най-печеливши засега са "Атака" и "Синята коалиция". Освен че взимат повечето постове, освободени от РЗС, те се превръщат все по-ценни партньори за ГЕРБ. През седмицата един от най-близките хора на Иван Костов в ДСБ, Константин Димитров, беше назначен за зам.-министър на външните работи. Очаква се съпартиецът му Асен Агов да оглави комисията по външна политика в Народното събрание, а Димо Гяуров от СДС вече пое комисията за борба с корупцията. Предстои му да направи проверка дали всички секретни справки и доклади са там, за да не се появят "сензационно" след януари в ръцете на Яне Янев. И водевилът да започне отначало. 


Тагове:   чар,   партия,   опасен,


Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14278502
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68330
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930