Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.12.2009 03:30 - Бъдещето на архитектурата
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 901 Коментари: 1 Гласове:
0





image

Студентите от пет университета с преподаване на архитектура, урбанизъм и дизайн изслушаха  какви са моделите за образование по света и участваха с над 110 проекта в двете издания на конкурса. На снимката - Росен Пецев от УАСГ получава специалната награда на КАБ за проект "Зелен телепорт". 
Европейският съюз ще продължи да разработва документите за архитектурната мобилност и предлагането на проектантски услуги независимо от факта, че предложенията на Международния съюз на архитектите и на Съвета на архитектите в Европа за удължаване на годините на висшето обучение по архитектура и за уеднаквяване на критерии за упражняване на професията във всички европейски държави срещат съпротива от различен характер.

Европейският съюз ще има проблеми с архитектите от държави извън континента, въпреки че с помощта на интернет се създават редица възможности за обмен на работни чертежи и проекти в целия свят.

Трудности при работата си архитектите изпитват и по отношение на ценностите на ЮНЕСКО за опазване и съхраняване на културно-историческото и архитектурно наследство.

Тези проблеми наред с необходимостта от промяна на обучението и вкарването в учебните програми в България на повече часове с практическа насоченост във висшите училища по архитектура, урбанизъм, озеленяване и паркоустройство бяха разисквани от български и чуждестранни преподаватели и студенти, участници в конкурсите "ПОЗИтив и неПОТРЕБНА светлина" по време на дните на Камарата на архитектите в България. Те се проведоха от 3 до 12 декември в София.
Кулминацията беше на 4 декември, когато бяха обявени наградените студентски проекти (над 110) в двата конкурса и наградите за цялостен принос в професията, които КАБ връчи на арх. Васил Китов и на арх. Иван Никифоров.

В дискусията за образованието в България и по света взеха участие арх. Майкъл Стентън от САЩ, арх. Григор Дойчинов от Австрия, арх. Габриела Димитрова от Швейцария, както и преподавателите от България арх. Боян Георгиев, зам.-ректор на УАСГ, арх. Стефан Попов, арх. Александър Слаев, арх. Петко Йовчев и арх. Иво Пантелеев от КАБ.

"490 хиляди са архитектите в Европа. В целия свят те са над 1 милион. Още толкова студенти следват архитектура", подчерта при изказването си арх. Петко Йовчев. България е на едно от последните места на архитект на глава от населението. Архитектите са 10 пъти по-малко в България и 15 пъти по-малко, отколкото в Италия. В същото време България е на едно от челните места по изпълнение на европейска директива 2005/36/ЕО. От 27 страни само 12 имат закон и я изпълняват.

Дискусията обсъди въпроси за продължителността на обучението, за системата на оценяване, която включва оценка от студентите и дали тези оценки влияят върху заплащането на преподавателския труд, какъв е опитът на отделните страни, как да се промени към по-добро качество образованието в няколкото учебни заведения, как да се извършва акредитацията, за лицензирането на архитектурната правоспособност.

"В Австрия де юре има система за оценяване на преподавателския труд от страна на студентите, но тя не действа на практика. По-скоро е възможно преподавател да загуби работата си по етични причини, отколкото за несправяне с работата си", обясни арх. Григор Дойчинов от Техническия университет в Грац. Според гост-проф. арх. Габриела Димитрова от Техническия университет в Цюрих всеки семестър приключва със задължително оценяване, но на този етап не е ясно дали има последици от него. "Така е и в България, де юре има система, де факто - не", обясни зам.-ректорът на УАСГ Боян Георгиев.
Според него системата е много сложна и различна в учебните заведения. Оценяването е по различни критерии, брой часове, присъствие и т.н. В най-строг вид тя действа в Нов български университет.
По закон в комисиите по оценка задължително трябва да участва студент. "В САЩ всеки отделен университет е разработил собствена система за оценяване. Национален акредитационен борд прави атестации на висшите учебни заведения. В назначените комисии участва и представител на студентите", обясни арх. Майкъл Стентън, един от членовете на държавната структура в САЩ.

В България липсва готовност за непрекъснато образование в продължение на целия живот и за квалификация на архитектите. Това ще се промени скоро, когато ще започне работа новият Квалификационен център на КАБ и ще започне да действа т.нар. аудиториум.
Вероятно със следващи промени в Закона за камарата на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране ще се променят изискванията по отношение на предварителната подготовка и какво трябва да се знае по отношение на правоспособността. Архитектите ще бъдат препитвани как се изготвят договори по различните фази на проектиране. Тези теми ще залегнат в програмата на аудиториума, който трябва да започне работа от 2010 г. 



Гласувай:
0



1. zaw12929 - Мълчанието е съгласие, както ви...
15.12.2009 06:48
Мълчанието е съгласие, както винаги
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14290733
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68348
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930