Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.01.2010 20:57 - Бат Бойко, дай газ,/изгрял е твоят звезден час!/
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 879 Коментари: 1 Гласове:
0



" Бой до дупка, глей само,/ леле, как трепкат на "Позитано". Рефренът на песента "Въх, рамо, рамо" на мистичния фолклорен бенд "Биляна и Готин бенд" качи на масата масите на (не)гласувалия електорат това лято. Окуражаването стигна по-далеч и прие образа на еротично желание в одата "Тройна коалиция" на дуета Екстра Нина и Никол:

Макар и със съществени изменения, одата е характерна и за епохата на романтизма. Поетите-романтици възпяват природната красота, хуманистичните идеали, свободолюбието (Александър Пушкин, Гьоте, Фридрих Шилер). В българската литература най-значими постижения бележат: Иван Вазов ("Епопея на забравените"), Димитър Попски ("Ода на Софроний Врачански")", безстрастно коментира темата за хвалебствените песни "Уикипедия". Ако (когато) текстът на статията "мъниче" бъде допълнен, справедливостта би отредила място и за авторите на оди на новото време.


"Бате Бойко, 100%/ ще разтърсим парламента. /Секс си символ, /господарят/ на жените във България. Знам, / ще чукне там и тук/ генералският юмрук. С тез широки рамена/ май ще чупи и ребра. Доста интересен пич – не прощава, ама хич", прехласват се двете дами. Истинските любовни взаимоотношения обаче никога не отсядат само на брега на омразата или възхищението.

"В началото на едно правителство му се дава кредит на доверие и този кредит на доверие, който беше 100%, дори 101%, той избуя в това, че певците на народа възпяха своя герой. Сега обаче тази кулминация и този кредит на доверие преминава към една тежка зима, в която няма да има емоции за съжаление", доверява пред "Капитал" попфолк иконата Сашка Васева, изпълнител на песента Happy birthday, Mr Premier. Преди седмица тя изпрати писмо до медиите и Бойко Борисов, в което не скри възмущението си от проверката на НАП, която засяга основно звездите на попфолка. Васева говори напоително за липсата на средна класа, бездушното бъркане в джоба на малкия човек (въпреки че "аз в моите представи го виждам като един воевода, който наказва богатите за сметка на бедните") и свободата на изразяване на попфолка, който не е субсидиран от държавата и не разчита на любовта на спонсори: "Ако изключим певиците от "Пайнер", всички други изпълнители, които съществувахме, сме създадени от хората. Ние бяхме рожба на фестивали, които, ако я нямаше демокрацията, ние нямаше да съществуваме." Демокрацията на мисълта е демокрация за масите.

Всъщност според Сашка Васева всичко, което ни се случва днес, вече сме го преживявали - "животът е цикъл, всичко се повтаря, но римските философи са казали: Никога не можеш да стъпиш в едни и същи води, защото пясъкът се мени". Попфолк звездата от Дупница смята, че тенденцията за обговаряне на обществени и политически теми в неравноделен ритъм не е новост, а очаквано завръщане към социалния попфолк.

Пирамиди, фараони, левовете в марки 

Ретро попфолкът от средата и края на кризата на 90-те напомня за себе си, извикан от нуждите на момента. Според Васева музиката на народа е натоварена с важната функция да бъде коректив на обществената несправедливост и грешките на властта. "Аз не първа, втора заявих, че много харесвам Бойко Борисов, след Екстра Нина. Трябва да бъда според мен и коректор на нещото, което не ми харесва. А не просто да кажете: Тя му се подмазва. Не, аз не му се подмазвам, истински го харесвам и от сърце го критикувам", обяснява тактиката си певицата.

Във "Фейсбук" попфолкът има своята кауза - "Ако си пил, слез. Искам и аз да играя кючек на масата" (над 8500 членове към 19 декември). Каузата му в офлайн социалната мрежа обаче е предмет на тълкувания. Според литературоведа Йордан Ефтимов социалният завой на попфолка е част от модата на кабарето и политическата сатира, прокламирана от комедийни тв шоупрограми като "Комиците" и "Царете на комедията". "В жанра имаше голяма борба – още преди 5-6 години се опитаха да избягат от най-ниския стил като текстове и да отидат по към естрадата, поп звучене. Според мен го направиха. Сега наистина има движение в посока на хумористичното, но не знам до каква степен изобщо попфолкът може да излезе от ситуацията "музика за веселене", дали си струва да се натоварва с този вид политическо кабаре", коментира той.
 
Отправянето на важни политически и социални послания обаче не е част от правомощията на попфолка.

"Според мен просто попфолкът е свързан с традиционната култура, така да се каже, е селски по природа. Наистина аз мисля, че на българската сцена се случва сблъсък между града и селото все още като вид манталитет. Аз не смятам, че е обидно да принадлежиш към селото. Смятам, че българската култура е селска и до ден днешен. Забогатявайки, начинът, по който си харчат парите българските бизнесмени, е селският начин – да си купуваш някакви коли, да си строиш замъци и да си каниш поп-фолк певиците. Това е селска култура – тя винаги изнася едни селски ценности като послание. Не може да слезе от масата", коментира Йордан Ефтимов. Въпреки че от другата страна на барикадата попфолкът вече дава заявки в обратна насока.
"Колеги, нещо НЕТИПИЧНО!

Чалгата вече ни кара да мислим

алармира получено в редакцията ПР съобщение. В текста, дискретно подхвърлящ идеята за "хипермодернистични" мебели, става ясно, че: "Хората обикновено възприемат попфолка като лековат, повърхностен жанр. Но някои от нас имат послания с песните си. Смятам, че не трябва да превръщаме нашата музика в музика само за краката и ханша. Понякога е хубаво да правим песни, които ни карат да се замислим за всичко, което ни обкръжава", апелира Есил Дюран, основно действащо лице в прессъобщението.

Доскоро социалните послания бяха привилегия на рапа (и според почти случилия се депутат Маниака). Днес попфолкът звучно се нагърбва с функциите на хип-хопа. От Източната част обаче нямат притеснения.

"Попфолкът не може никога да завземе територии в хипхоп музиката, защото двете нямат нищо общо и не може да са заедно. Рапът се занимава с всякакви теми, но и със социални теми също, защото всички рапъри, или повечето, се борят със закона и изказват протест чрез рап музиката. Попфолкът е музика за маса или за кръчма, заведение. Може да отправя послания, но те няма да звучат сериозно, защото това е музика за забавление", коментира рапърът Гошо от "Почивка".

Попфолкът няма да спре да се опитва да анализира проблемите ви. И не се срамува да си го признае.


Тагове:   час,   дай,


Гласувай:
0



1. cafene - Поздрави!!!
10.01.2010 21:05
Всичко това е една чалга!!!

Развесели ме!!!

Благодаря и лека вечер!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14207766
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68273
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031