Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.02.2010 14:07 - Банките търсят купувачи на фирми в затруднение
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 671 Коментари: 0 Гласове:
0



  image От Валентина ИлиеваВсички статии на автора   image Фотограф: Юлия Лазарова image
10.6% е делът на лошите и преструктурирани заеми към края на 2009 г.

Най-много опити за продажба има в имотите и строителството

Банката може да наеме консултант за продажбата на клиента си и без съгласието му

Ако сега дете трябва да напише съчинение по мотиви от приказката за неволята, много вероятно героите в него да не са двама братя, а собственик на фирма и банкерът му, а счупената каруца е кредитът, който компанията се затруднява да обслужва. Вместо неволята обаче те викат консултант по придобивания на фирми, който им помага да решат проблемите си.

Казано с други думи - заради кризата компаниите в нестабилно финансово състояние се увеличават, което носи загуби и за кредитиралите ги банки. Така те са принудени да се включат в търсенето на изход от ситуацията, пред която са изправени клиентите им. Това води и до създаването на нови методи, чрез които банките се предпазват от увеличението на проблемните заеми.

Малко числа

Ръстът на проблемните (включително необслужвани) кредити в българската банкова система не е тайна за никого. В края на 2009 г. делът на лошите и преструктурирани заеми (без овърдрафтите) е 10.6% от общия обем на кредитите за бизнеса и домакинствата, показват данните на БНБ. За сравнение - година по-рано те са 2.92%. Финансовите регулации задължават банките да провизират тези заеми, което обаче изяжда печалбата им. В числа картината през 2009 г. изглежда следната - разходите за обезценка, които се правят при отписване на лошите заеми, са скочили до 1.040 млрд. лв. при 330.5 млн. лв. година по-рано.

Eдна стара и няколко нови идеи

Заради увеличение на проблемните фирми наред с активното преструктуриране и предоговаряне на кредити през последната година банките са започнали да си сътрудничат с консултантски компании за придобивания (т.нар. М&А консултанти). Целта е да се намери стратегически или дялов инвеститор, който да инвестира в "жива", но изпаднала във временно затруднение фирма. Друг вариант е създаване на специално дружество, което да купи закъсалата компания или част от нея, като финансирането пак е със заем от банката.

Ефектите за банките от това са най-малко два - единият е да помагат на свои клиенти с трудности да се съвземат и да започнат да плащат задълженията си към тях. Другият е да изчистят портфейлите си от лоши кредити. Според анализатори това ще е и основна част от работата на банките през 2010 г.

"Това е вариант и за самата фирма, която се задъхва да изплаща кредитите си, а няма как да получи нов заем, и за нас - банката, задълженията да продължат да се обслужват", коментира банкер. Най-много случаи на опити за продажби има в имотите и в строителството, както и в производствения сектор, където има експортни предприятия, изпаднали в затруднение, посочват банкери. Поради естеството на взаимоотношенията между страните представителите на консултантските компании, банкерите и адвокатите, с които "Дневник" разговаря, изрично пожелаха да останат анонимни.

От теория към практика

За компании, които имат перспектива и шанс за живот, единият вариант е преструктуриране или предоговаряне на кредита им. В този случай банката заедно с компанията изготвят план за промени и в самата фирма - оптимизиране на разходите й, дейността и пазарите.

Съществува обаче и възможността да се търси продажба на закъсалата фирма на стратегически инвеститори или компания за дялово финансиране. В този вариант купувачът реално преструктурира новата си придобивка, за да може да я вдигне на крака. Предимството тук е, че този тип инвеститори имат повече опит от банката в управление на компании, а могат и да налеят свеж ресурс в дружеството.
Такива сделки често стават с помощта на М&А консултанти.

Банката влиза в контакт с тях със знанието и съгласието на фирмата, получила заема. Практика е да се подписва и споразумение за конфиденциалност с консултантите, което гарантира, че трети лица няма да имат достъп до информацията, която банката ще предостави. След това консултантската компания започва да търси подходящ стратегически или дялов инвеститор.

"Банките предпочитат да работят с консултантски компании, защото нямат собствена експертиза, достатъчно контакти, време за подобна дейност, а и това не е привичният им бизнес", обясни банкер.Освен това финансовите институции, които са част от международни групи, имат допълнителни възможности в това отношение - при срещите си с банки от групата им, работещи в други страни, често се обменя информация какви фирми и бизнеси имат в портфейла си, от кои сектори и др.

Така се увеличава броят на вариантите за намиране на инвеститор. Вариант за спасяване на фирма с проблемни кредити е и чрез създаването на дружество за управление на активи, на което банката отпуска кредит, като отново се работи в сътрудничество с нас, коментира представител на консултантска компания. Схемата, която често се препоръчва от експерти на финансовите институции, предвижда новосъздаденото дружество да купи проблемната фирма или част от нея. Така банката се освобождава от лош заем и изчиства портфейла си, избягвайки нуждата да прави провизии и да трупа загуби.

За целите на "директния маркетинг"

Когато обаче фирмата е фалирала или напълно не обслужва кредита си, банката може да се договори директно с консултантската компания, без да се иска съгласието на длъжника си. Целта тук е или продажба на активите на закъсалата компания, или на вземането й към банката. Според корпоративен адвокат в 99% от договорите за кредит с юридически лица присъстват думите "за целите на директния маркетинг", според които банката си запазва правото да предоставя информация за клиента си на трети лица, включително и с търговска цел.

Формулировката е достатъчно широка и неконкретизирана и дава възможност на банката да действа без изричното съгласие на фирмата, коментират адвокати. При този метод основният риск е за собственика на компанията в трудност да не остане нищо след покриването на вземането към банката.

А кой купува?

Интересът от страна на инвеститори за момента се свежда до "гледане" какво има на пазара и какво се случва, обясняват консултантските компании и банкерите. Необходимо е доста убеждаване от страна на продавачите, тъй като потенциалните купувачи подхождат от силната позиция на "хората с парите", посочват консултанти.

По думите им наистина ситуацията като цяло е неблагоприятна за този, който продава. Сред причините за това е фактът, че в момента България е относително непривлекателна на фона на останалите страни в региона, като сравнителните й предимства са нищожни и затова дълго време няма да ги има големите стратегически инвеститори отпреди кризата. Според експерт сега "те са заети да спасяват сами себе си или да поглъщат свои конкуренти".

От друга страна, на този етап в България няма индустрия или сектор, които да са привлекателни за инвестиране, считат консултантите. Дори чуждите фондове за дялов капитал, които имат по-голям апетит към риск, преценяват, че в България в момента той е висок и не проявяват интерес към страната. С особена сила това важи за дружествата, които се конкурират с компании от сивия или дори черния бизнес, още повече при неработеща съдебна система, посочват представителите на консултантските компании.

На този етап избраната посока от чуждите фондове са пазарите на Полша, Румъния, Турция. Все пак това от своя страна отваря възможности за регионални сливания и придобивания, допълват те.
Друг проблем според М&А консултантите е, че банките не използват достатъчно възможностите на сливанията и придобиванията, за да се изчистят от "мъртвите" фирми.

Те твърдят, че все още банките държат на изкуствено дишане много дружества, като отлагат фалитите им, за да не провизират лоши кредити. Според тях банките трябва постепенно да се разделят с бремето на фирми, които не работят или имат ниска производителност и са неефективни. Така икономиката ще се "очисти" от неефективните пазарни участници и ще се създадат фундаменти за възстановявато й, смятат консултанти.



Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14257076
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68327
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930