Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.02.2010 19:47 - Има различни правила за отделните цигарени компании в България
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 688 Коментари: 0 Гласове:
1



  Всички статии на автора   image Мартин Брадок, президент на JTI за ОНД, Адриатика, Румъния, България
Фотограф: Анелия Николова image
Легалният пазар на цигари в България се сви с повече от 30% през 2009 г., като са продадени 15.5 млрд. къса, сочат данните на компаниите. Причина за това е поскъпването на повечето марки вследствие на увеличения акциз върху тютюневите изделия. От тази година косвеният данък беше вдигнат по предложение на финансовото министерство до 148 лв. на 1000 къса. Двете му части са с равна тежест и разпределението им е 23% от пазарната цена на цигарите и 101 лв. на 1000 къса. За проблемите пред бранша и възможностите за развитие на пазара разговаряме с регионалния президент на "Джапан табако интернешънъл" (JTI) за региона, Русия и Адриатика Мартин Брадок.


Тютюнопушенето не намалява, а правителството не събира всички дължими данъци

Няма ценова война между производителите, битката е между легалния и нелегалния пазар



Г-н Брадок как оценявате пазара на цигари в региона, какви са основните трудности пред бранша?
- На българския пазар в момента се случват много неща. Наблюдаваме изключителен ръст на акцизите. През последните две години данъкът се е увеличил с 88%, което доведе до феноменално увеличение на контрабандата от под 10% през 2007 г. до около 40 на сто от пазара в момента. Подобна е ситуацията в Румъния, Литва, Латвия, Естония, Унгария, Полша и Чехия. Акцизът върху цигарите расте много бързо, в резултат на което се увеличават цените, това пък води до сериозен прираст на контрабандата.

Тютюнопушенето не намалява, а правителството не събира всички дължими данъци и законната търговия с тютюн се унищожава от контрабандата. Това като цяло прави ситуацията в България много интересна. Освен това отново е обявена процедура за продажба на "Булгартабак", което също е от значение за нас.

Как може да се реши проблемът с високото ниво на контрабандата? 
- Виждайки какво се случва не само тук, но и на други пазари като Румъния и Литва например, мисля, че правителството трябва да обмисли акцизната си политика и да върне обратно по-ниски акцизни ставки. Това не означава, че искам да кажа на държавата какво да прави, но трябва да се мисли за акциза върху цигарите в перспектива - да се повишават постепенно през следващите пет до десет години.

Ще ви дам за пример Канада - там увеличението също е било толкова бързо и се наложи страната да смъкне акциза, защото престъпността и контрабандата скочиха рязко. Освен България за по-ниски ставки трябва да помислят и Румъния, Латвия, Литва, Полша и Унгария. Разбира се, всички нови страни членки от Източна Европа трябва да се съобразят с директивите на ЕС за акцизите. Проблемът се крие в скоростта, с която става увеличението. Разликата между цените на дюти фрий пазара, законните и незаконните продукти е огромна, което е предпоставка за контрабанда.

Какви са стъпките, които вашата компания е предприела за борба с контрабандата?
- Ние имаме споразумение с ЕС и в продължение на 15 години (от 2007 г. до 2021 г.) ще внесем общо 400 млн. долара, за да подпомогнем общността в борбата с контрабандата. По този начин искаме да покажем, че сме отговорни партньори в борбата срещу нелегалния трафик на цигари.

Инвестираме в механизъм за проследяване на продуктите си по цялата верига на снабдяване, като се стремим да гарантираме, че всяка цигара, продавана в страната, е направена за потребление в тази страна. Освен това работим с митническите служби, с Министерството на финансите и с всички, които могат да помогнат за решаването на проблема. В някои държави закупуваме технология и представяме конкретни решения в борбата с контрабандата.

Може ли да се говори за ценова война на цигарения пазар в България?
- Не. На пазара съществуват различни ценови категории и всички цигари поскъпват. Разбира се, всяка компания се стреми да създаде своя тактика и стратегия, но това не може да бъде определено като ценова война. Истинската битка е между легалния и нелегалния пазар. Разликата между цените на двата е между 50% и стига дори 100%.

През 2007 г. нелегалният пазар в България беше около 10 на сто, а сега се движи в границите между 30 и 40%. През 2008 г. в Европейския съюз са платени 75 млрд. евро акциз от тютюневи изделия. Ако вземете 40% от тази сума, ще ощетите бюджета на правителствата и това ще засегне вашия и моя данък като физически лица. В България за 2009 са внесени малко над 1.7 млрд. лв., което реално е за 70 на сто от целия пазар.

Налице е тенденция в западноевропейските държави за малка разлика между евтините и скъпите марки. Евтините цигари имат ли бъдеще в България?
- Това, което можете да видите на повечето пазари, е, че цигарите стават по-скъпи. Основно има две ценови категории – луксозни и евтини цигари. И аз мисля, че - да, винаги ще има роля за достъпното предложение за потребителя. Важното за мен е това достъпно предложение да бъде законно произведена и законно продадена цигара и то не е контрабандни или фалшиви продукти. Виждам бъдеще за евтини цигари. Например във Великобритания цената на най-евтините цигари е 4 лири, което е около 10 лева и всъщност те са скъпи.

Как оценявате конкуренцията в страната, може ли да се каже, че държавата покровителства местните компании?
- Пазарът тук е пълен с предизвикателства. Наистина има местен оператор, който не спазва същите правила, към които другите компании се придържат. Впечатление прави, че стандартите за различните компании са различни. Визирам фабрика, която работи в Пловдив и има много агресивен маркетинг и агресивни бизнес практики. Това обаче не е непременно държавна подкрепа и аз не казвам това, но не е нормално местна компания да може да прави неща, които международните дружества да не могат.

Новото правителство промени водената досега политика в увеличението на специфичната и адвалорната ставка на акциза. Как бихте оценили промяната?
- Миксът между специфичната и адвалорната ставка е важен, но не колкото цялостното увеличение на данъка. Въпреки това лично аз смятам, че трябва да има баланс между двете ставки на акциза, така че да водят до еднакво увеличение на цените, а не да ощетяват отделни сегменти от пазара. Смятам, че съотношението не трябва да бъде използвано като конкурентно предимство за която и да е от компаниите на пазара.

JTI проявява ли интерес към приватизацията на "Булгартабак" и бихте ли купили холдинга?
- Работя в тютюневата промишленост от почти 20 години и първото нещо, което научих за региона, е именно, че "Булгартабак" се продава. Това беше някъде в началото на 90-те години на ХХ век. Досега холдингът не е приватизиран. Така логичният въпрос е дали това някога ще се случи. Преди три години "Булгартабак" притежаваше 90 на сто от пазара, а сега делът на компанията е едва 40 на сто по последни данни. Спадът е много бърз.

Не трябва да се пренебрегва, че все пак в холдинга има атрактивни елементи за бъдещите купувачи. Компанията има добри марки, качествени специалисти, добра дистрибуторска мрежа. Това представлява интерес за инвеститорите, единственият въпрос е на каква цена ще се продава холдингът. Въпреки че, JTI притежава фабрики в Сърбия, Румъния и Полша, компанията ни би могла да прояви интерес към "Булгартабак" в зависимост от това при какви условия се продава – като изисквания за персонал, инвестиции и други.

От 1 юни 2010 г. влиза забраната за пушене на обществени места, смятате ли, че тя ще постигне заложените към нея цели?
- Предизвикателство е да се намери баланс между пушачите и непушачите. Едните не трябва да пречат на другите. Определено непушачите не трябва да понасят последиците от пушенето на останалите хора. Според мен в България няма добро съобразяване между пушачи и непушачи. Смятам, че правителството може да преосмисли гласуваната забрана, така че да разреши на пушачи и непушачи да живеят заедно. Редица изследвания показват, че тоталната забрана не води до очакваните резултати за намаляване на тютюнопушенето, а просто променя навиците за пушене на хората.



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14208434
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68274
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031