Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.02.2010 18:53 - Загърбихме лошото на кризата, казват данните
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 656 Коментари: 0 Гласове:
1



 image Правителството задържа ДДС за половин милиард лева - 14 фев България е изпаднала в още по-дълбока криза през последните три месеца на миналата година, с което рецесията за цялата 2009 г. надхвърли почти всички очаквания от последните дни. Това стана ясно след обявените от статистическия институт (НСИ) в края на миналата седмица експресни данни за брутния вътрешен продукт на страната (БВП), барометърът на състоянието на икономиката.

Успокоението е, че това ще е най-лошото тримесемие и очакванията на икономистите са от началото на тази година да започне възстановяването. Лошото е, че тези, от които това зависи най-вече - страните от ЕС, също отчетоха забавяне в темповете на възстановяване през последната четвърт на годината, което породи нови съмнения за трайно излизане на европейската икономика от кризата (виж долния материал).

За последното тримесечие на изминалата година българската икономика се е свила с 6.2 на сто на годишна основа, с което общият спад за годината достигна 5.1%. Само преди година преди това страната регистрира 6% растеж на БВП. Данните за октомври-декември  и цялостното представяне за 2009 г. надхвърлиха предварителните прогнози на икономистите.

Експертите, до които "Дневник" се допита по-рано миналата седмица, предвидиха 5% спад за цялата година, а правителството се надяваше да не е повече от 4.9 на сто. В проучване на "Блумбърг" пък осем икономисти прогнозираха 4.8% годишен спад за четвъртото тримесечие - 1.4 процентни пункта под реално изчислените в експресните данни на НСИ.

По представянето си през октомври-декември икономиката ни се нарежда на едно последните места. В по-лошо състояние са били съседна Румъния и прибалтийските страни, а за фалиралата Исландия и страдащата Ирландия все още няма данни.   

Причините за разрастването на кризата в България са ускоряването на спада на потреблението, инвестициите и промишленото производство, както и ограниченото банково кредитиране и недостигът на финансиране, личи ясно от данните. Анализаторите са песимисти за обръщане на негативната тенденция през следващите няколко месеца и предвиждат връщане на растежа не по-рано от втората половина на годината.

Основанието им е слабото вътрешно търсене, дължащо се на стагнацията в потреблението на домакинствата, чиито семейни бюджети се влошават заради растящата безработица, ограничените правителствени разходи и застоя в производството. Все пак повечето очакват минимален растеж за цялата 2010 г., което обаче ще се дължи и на ниската база от 2009 г.   

"Спадът на потреблението на домакинствата се задълбочава, тъй като безработицата се увеличава и немалко служители са принудени да работят при по-ниско заплащане, за да запазят работните си места", коментира пред "Дневник" Кристофор Павлов, главен икономист на една от най-големите банки в България - Уникредит Булбанк.

Според него няма и особени причини да сме оптимисти за инвестициите в страната, след като заради ограничените поръчки и ненатоварените производствени капацитети повечето компании замразяват плановете си за разрастване на бизнеса.

Наред с чисто вътрешните причини българската икономика да продължи да потъва, докато другите вече излизат от кризата, анализаторите, които я следят, припомниха и че все пак кризата дойде в България по-късно и закономерно възстановяването ще е по-бавно.

"Има едно естествено забавяне във възстановяването", коментира пред агенция "Ройтерс" от Лондон Агата Урбанска, анализатор на финансовата група ING. Според нея българската икономика е достигнала дъното през четвъртото тримесечие и през следващите месеци ще наблюдаваме положителна тенденция на годишна база.

Българската икономика изпадна в рецесия за първи път през последните 12 години и след години на бурен растеж, който за последните четири години до 2008 г. беше над 6%, подкрепен от притока на чужди инвестиции и кредити отвън.

С пресъхването на външните капитали и затягането на банковото кредитиране през последната една година обаче страната в момента разчита преди всичко на износа и достъпа до европейските структурни фондове - крайно недостатъчно според експертите, за да се върне силния растеж. "Няма какво да се заблуждаваме.

Българските експортно ориентирани компании не могат да направят чудеса", предупреди вече пред "Дневник" Атанас Бобоков, един от основните собственици на експортно ориентирания производител на акумулатори "Монбат".

Прогнозите на българското правителство за тази година са икономиката ни да отбележи минимален растеж от 0.3 на сто, малко под предвижданията на "Икономист интелиджънс юнит", които са за 0.6% ръст на БВП. Пред агенция SeeNews Тоби Илес, икономист от организацията, заяви, че "местното търсене ще остане слабо поради високата безработица, бавното увеличение на заплатите, ограничения достъп до кредитиране и увеличаващата се задлъжнялост на компаниите и домакинствата".

"Слабият растеж ще случва благодарение на постепенното възстановяване на международната икономика - очакваме БВП на еврозоната да нарасне с 0.9% през 2010 г. Възможно е все пак икономиката на валутния съюз да се съживи по-бързо, отколкото очакваме в момента", смята Илес.

Потреблението продължава да се свива

На фона на очакванията за активизиране покупките на домакинствата около коледните празници потреблението - един от най-силните фактори за ръста на БВП през последните години, се е свило още повече, след като индивидуалното потребление за четвъртото тримесечие е е понижило рязко с 7.5 на сто на годишна база. За сравнение то спадна с 4.2 на сто за година през третото тримесечие.

Инвестициите пък - друг ключов фактор за икономическия растеж, са започнали да се свиват още повече и от 20 на сто спад на годишна база през третото тримесечие, темпът им на понижение се е ускорил до 29% през последната четвърт на годината. Драстично в края на годината се свиват правителствените разходи - с 20% за година.

"Отрицателният принос на публичните разходи също не е изненада, тъй като правителството трябваше агресивно да редуцира разходите си през четвъртото тримесечие, за да запази макроикономическата стабилност и така да предотврати материализирането на най-лошия сценарий за страната", отбеляза Кристофор Павлов, главен икономист на Уникредит Булбанк.

Постепенното възстановяване на експортно-ориентираните ни предприятия забавя понижаването на износа до 0.3 на сто при отрицателна стойност от 6.7 на сто за третото тримесечие. И този фактор на икономическия растеж обаче остава далеч от показаното от времето преди кризата, а възстановяването му до голяма степен е механично, за което вече предупредиха и мениджъри на подобни компании.

"Износът няма да дръпне българската икономика напред. Експортните компании са изправени пред проблеми, които в кризата ограничават възможностите им", заяви преди дни в интервю за "Дневник" наскоро Атанас Бобоков, председател на управителния съвет на производителя на акумулатори "Монбат", който изнася в ЕС 84% от продукцията си.

Сходна е картината и ако икономиката се погледне "секторно". За последното тримесечие на 2009 г. темпът на спад ва промишленото производство се е ускорил до 8.2 на сто годишно при 6 на сто за предходното тримесечие. Леко изглежда се възстановяват услугите, след като "свободното падане" там се забавя от 5.1% на 3.4 на сто, но това вероятно се дължи на по-ниската сравнителна база, след като в края на 2008 г. кризата вече беше навлязла в България по-сериозно.

Мнения

Кристофор
 Павлов, главен икономист на Уникредит Булбанк

Нужни са нови работни места и по-голямо потребление
Икономиката достигна дъното през последното тримесечие на 2009 г. Спадът в потребителските разходи на домакинствата се изостри, тъй като заетостта намаля и някои работници трябваше да приемат по-ниски заплати, за да запазят работните си места. Изправени пред риска от увеличаване на излишния производствен капацитет, имаше малко стимули за фирмите да продължат да инвестират в нови машини и оборудване и в резултат бруто капиталообразуването намаля с близо една четвърт.

Отрицателният принос на публичните разходи също не е изненада, тъй като правителството трябваше агресивно да редуцира разходите си през четвъртото тримесечие, за да запази макроикономическата стабилност и така да предотврати материализирането на най-лошия сценарий за страната. В същото време знаците за възстановяване на износа стават все по-ясни, въпреки че възстановяването на износа в България като че ли протича с по-умерени темпове, отколкото тези в повечето страни от Централна Европа.

Значителна част от българския износ е насочен към Гърция, Италия, Румъния и други страни от Западните Балкани, а в тези икономики процесите на възстановяване за съжаление ще протичат с по-бавни темпове, отколкото в Германия и Франция например. Така страните от ЦИЕ с икономики, които от една страна са по-отворени от българската, и от друга по линия на външната си търговия са в по-голяма степен обвързани с тази на Германия, ще наблюдават по-бързо възстановяване на износа си.

Донякъде този недостиг в търговията с Германия се компенсира от Турция, която е наш важен външнотърговски партньор и има икономика, която се смята, че ще бъде сред най-бързо възстановяващите се развиващи се пазари. Ние смятаме, че ребалансирането на българската икономика не е завършило и изчистването на оставащите макроикономически дисбаланси ще задържа растежа на БВП през 2010 г.

Възстановяването на българската икономика вече е започнало и очевидно то е свързано с износа и корекцията в запасите от завършено производство. В същото време връщането към устойчивия растеж ще бъде невъзможно без възстановяването на потребителските разходи на домакинствата, което ще отнеме повече време. Устойчиво възстановяване според нас ще бъде невъзможно, без икономиката да започне да създава отново работни места, без нормализиране в ръста на кредита и стабилизиране на пазара на недвижими имоти.

Според нас политиката на реформи, провеждана от правителството на Бойко Борисов, няма алтернатива. Като се имат предвид ограничените възможности за фискална и монетарна експанзия, в контекста на фиксирания курс, вниманието трябва да остане фокусирано върху ускоряване на структурните мерки необходими за подобряване на конкурентоспособността в средносрочен и дългосрочен план, докато в същото време се увеличат усилията за по-добро усвояване на средствата от ЕС, които трябва да обезпечат стимули за вътрешното търсене в краткосрочен план и да подкрепят преобръщането на очакванията. В този контекст, борбата с корупцията остава може би най-важният фактор за бързо извеждане на икономиката от кризата и за увеличаване на доходите.

Агата Урбанска, анализатор в ING

Възстановяването се забавя
Има едно естествено забавяне във възстановяването, но българската икономика достигна дъното през четвъртото тримесечие и през следващите месеци ще наблюдаваме положителна тенденция на годишна база.

Атанас Бобоков, председател на УС на "Монбат"
Високият растеж няма да се върне скоро
Българските експортно ориентирани компании не могат да направят чудеса. Високият икономически растеж няма да се върне скоро. Двигателите - строителството и туризмът, ги няма вече като определящи сектори. Колкото и да им се иска на политици и икономисти, износът няма да дръпне българската икономика напред. Самите експортни компании са изправени пред проблеми, които в кризата ограничават възможностите им за механично увеличение на експорта.

Конкуренцията на външните пазари е ожесточена, а опасността от изпадане в неплатежоспособност на клиентите там расте. Нещата не са розови и не бива да очакваме износът на нашите компании да се повиши кой знае колко. Единственото, което спасява експорта през януари, е ниската база от същия период на миналата година, когато нямаше газ. Сега нямаме проблеми със синьото гориво, но пък състоянието на международните пазари е лошо.

Ако има някакъв ръст през първите три месеца на годината, той ще е на годишна база, но тенденцията е неблагоприятна. Лошото е, че в последните месеци секторът на услугите е в застой, а те са основен фактор в западноевропейските икономики и формират около 75% от БВП в тях.

Икономиката на Западна Европа няма да се възстанови бързо и нещата няма да се оправят до лятото, както се смяташе предварително. Когато има 10% безработица, без изгледи скоро тя да намалее, може да се очаква и по-слабо потребление. Надявам се да не се стигне до спирала в това отношение - увеличаваща се безработица, което още повече да свие потреблението. Това важи с пълна сила и за България.

Руслан Стефанов, икономист от Центъра за изследване на демокрацията
Първата половина на годината ще е най-трудна
Отчетеният спад от 5.1% съвпада с нашите очаквания - за понижение от около 6%. Не трябва да забравяме, че това са експресни данни, а ревизията най-вероятно ще е надолу. Вече не пропадаме, а се намираме на стабилно дъно. Очаквам това да е валидно и за първото тримесечие  на 2010 г. Имайки предвид как се усеща кризата, първата половина на годината ще е най-трудна за всички - банки, компании, служители; дори и възстановяването да започне през май или юни, както се очаква, безработицата ще продължи да се увеличава, тъй като ще станем свидетели и на първите сериозни банкрути. Страната ще е много зависима от развитието на западните икономики. "Международните фактори обаче не са благосклонни към България. 

Тоби Илес, икономист от Economist Intelligence Unit
Възстановяването ще е по-осезаемо през 2011 г.
Очакваме слаб ръст от 0.6% на БВП за 2010 г. Местното търсене ще остане слабо поради високата безработица, бавното увеличение на заплатите, ограничения достъп до кредитиране, и увеличаващата се задлъжнялост на компаниите и домакинствата. Слабият растеж ще се случва благодарение на постепенното възстановяване на международната икономика - очакваме БВП на еврозоната да нарасне с 0.9% през 2010 г.

Възстановяването ще е по-осезаемо през 2011 г., като очакваме българските домакинства и компании да са извършили необходимите корекции в бюджетите си до началото на следващата година. Освен това местното търсене ще се увеличи благодарение на съживеното кредитиране и доброто развитие на икономиките от еврозоната. Прогнозата ни е за ръст на БВП от 3.2% през 2011 г.

 


Тагове:   казват,


Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14277389
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68330
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930