Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.06.2011 10:45 - Две кила краставици за лев
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 619 Коментари: 0 Гласове:
1



 image image Търговци на Женския пазар засега се оплакват повече от скъпите материали за парници, отколкото от слабо търсене
Фотограф: Красимир Юскеселиев image image Заразата засегна и българския бизнес - цените падат - 05 юни Купувачите все по-често питат за произхода - 05 юни Търсенето намалява. Изкупните цени падат. Това е ефектът и за българския пазар от разрастващата се истерия със заразата от ешерихия коли в Германия, от която огромни загуби трупат производителите на зеленчуци в цяла Западна Европа.

В България проблемът на този етап засяга предимно производителите на оранжерийна продукция, която се продава в момента, но се очаква да се отрази и на производство от нивите, тъй като според бранша възстановяването на цените няма да се случи до излизането на първите зеленчуци от тях на пазара.

Въпреки че България няма директен износ за Русия, която официално забрани продажбите на продукти от ЕС, решението на Москва ще доведе косвено до допълнителен удар върху сектора заради опитите на западноевропейските държави да продават залежаващото в нови страни и то на по-ниски цени.

На фона на тази извънредна ситуация още през миналата седмица земеделското министерство обяви, че България ще се включи в иска за компенсиране на загубите на ниво ЕС за зеленчукопроизводителите. Все още обаче няма официални данни какви са те, а според производители цифри ще могат да бъдат дадени след около месец.

Моментната картина


От първите регистрирани случаи на заболели хора от заразата преди около две седмици досега търсенето на българските краставици е намаляло, а изкупните им цени спадат с всеки ден. "От ден на ден проблемът започва да се усеща все по-сериозно, макар първоначално да смятахме, че няма да има силен ефект в България", коментира председателят на асоциацията на земеделските производители Христо Цветанов.

По думите му изкупните цени падат не само при краставиците, които първоначално бяха нарочени за източник на заразата, но и при другите зеленчуци. Подобни данни представят и от асоциацията на производителите на оранжерийна продукция.

"В последните дни няма промяна на вътрешния пазар, цените са почти 50% по-ниски от миналата година", коментира изп. директор на сдружението Пламен Димитров и посочи, че основната причина за лошите резултати са именно случаите в Западна Европа. "От началото на истерията досега има много сериозен спад от 30-40% при зеленчуците, а при краставиците е много по-голям", каза и председателят на съюза на търговците на храни Александър Йоцев.

Според официалните данни на Държавната комисия по стокови борси и тържища през последната седмица цените намаляват със 17% за краставиците и около 10% за доматите, като тя го отчита като сезонен спад. Данните на годишна база обаче показват силно намаление при краставиците. През последната седмица те са се търгували за средно 0.93 лв. на килограм на едро, докато по същото време през миналата година цената е била 1.47 лв.

По-ниска е и цената на доматите - от 1.74 лв. за килограм в началото на юни 2010 г. до 1.62 лв. сега. Намалението вече се усеща и при търговията на дребно, като проверка на "Дневник" на няколко столични пазара в неделя показа, че дори има оферти за продажбата на два килограма краставици за 1 лев.

В очакване на още по-голям удар

През миналата седмица официално един от големите вносители на европейски зеленчуци - Русия, забрани продажбата на продукция от ЕС до изясняване на източника на заразата. България няма такъв износ към страната, но решението на Москва се очаква да нанесе тежък удар върху местното производство. "Забраната на вноса в Русия ще увеличи количествата на вътрешния пазар в ЕС", коментира Пламен Димитров.

По думите му това неминуемо ще доведе до ново намаление на цената. "Конкуренцията в ЕС ще се увеличи и ще се търсят нови пазари за реализация", смята и Александър Йоцев. По данни на земеделски производители дори в момента холандски производители са осъществили контакт в търговски вериги в страната и е възможно съвсем скоро да започне внос при ниски цени.

Именно Холандия заедно с Белгия е най-големият износител на зеленчуци към Русия, а преди дни от федерацията на местните производители на зеленчуци и плодове съобщиха, че ще се наложи да продават продукцията си "на безценица".

Неизчислими загуби

На този етап българските производители нямат точни данни какви загуби се трупат в сектора, очаква се обобщените резултати да бъдат готови след около месец. Официална статистика няма и в земеделското министерство. Засега най-сериозни проблеми имат производители на оранжерийна продукция, тъй като в момента тя се е на пазара.

"Много от продукцията ще остане нереализирана, тъй като вегетативният период при оранжерийното производство е 40-45 дни", коментира Александър Йоцев, допълвайки и че производството в различните оранжерии съвпада във времето. От съюза на производителите на оранжерийна продукция съобщиха, че през последните седмици различни компании вече са изхвърляли краставици, които не са успели да продадат.

Производителите на полски зеленчуци също не очакват цената да се стабилизира до излизането на тяхната продукцияна пазара. "Имаме огромни притеснения, защото през тази година разходите ни се увеличаха, а по всичко личи, че цената ще е по-ниска", коментира Мариян Маринов, производител от Старозагорския регион.

По думите му нивата, на които се водят преговори в момента, показват, че цените за полската продукция ще тръгнат с поне 15-20% надолу спрямо 2010 г. "Ние обаче купувахме и по-скъпи семена, и по-скъпи торове", каза още той. Очаква се загуби да бъдат натрупани и в търговския сектор. "Много търговци са поръчали и предплатили продукция", обясни Йоцев.

През уикенда министър Мирослав Найденов коментира, че заради създадената психоза потреблението на зеленчуци е спаднало рязко в целия ЕС, включително и в България. "Това се вижда и по цената на краставиците и на борсите, и на пазарите на дребно", коментира министърът. Очакванията са съветът на агроминистрите от всички държави членки да заседава извънредно на 17 юни.

Зеленчукопроизводителите съобщиха, че не са имали среща с представители на ведомството и се информират единствено от медиите какво ще предприеме България.

Тежък удар и върху биопроизводството

Производителите на биозеленчуци също трупат загуби, но има вероятност проблемите при тях да бъдат по-дългосрочни. Първоначално за източник на заразата бяха нарочени именно биокраставици и използването на оборски тор за тях, което според няколко международни асоциации ще даде повод за спекулации за състоянието на целия сектор. Българските производители пък изнасят почти цялата си продукция за страни от ЕС, заради което са и пряко зависими от доверието на западноевропейските потребители към продуктите. "Не знам откъде дойде свързването на заразата с биопроизводството, още повече че оборският тор се използва и при конвеционалното", коментира председателят на УС на асоциация "Биопродукти" Веселина Ралчева. По думите й към момента не може да се каже какъв е спадът за сектора, но определено има силно негативен ефект. "Аз се надявам да се докаже източникът на тази зараза", коментира още тя, защото само тогава ще падне окончателно съмнението сред потребителите.



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14297386
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68353
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930