Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.11.2011 11:50 - Болен ли си лежал или си болен гледал?!
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 5790 Коментари: 8 Гласове:
14

Последна промяна: 16.11.2011 11:52

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Как да се грижим за лежащоболен?   На всички ни е ясно, че е най-трудно да се грижим за лежащоболен. Освен търпение това изисква и определени навици, за да не възникват у болния допълнителни проблеми 

КАКВО ДА БЪДЕ ЛЕГЛОТО НА БОЛНИЯ? 
Отделна стая за тежкоболния - това е, разбира се, най-оптималният вариант. Ако не разполагаме с отделна стая, в някоя от наличните стаи се оборудва болничен кът с легло, нощно шкафче и стол за обгрижващия и лекаря. Оборудваният кът трябва да е проветрив. При топло време прозорците да се държат отворени. През зимата стаята с болния трябва да се проветрява 15-20 минути на всеки 2-3 часа. 

Към леглото на болния трябва да има специални изисквания: да бъде удобно, да не ограничава движенията, по възможност с ортопедичен матрак. 

Постелното и личното бельо трябва да бъде само от естествени тъкани (памук или лен). Одеялото (задължително в калъф) трябва да бъде или вълнено и леко, или бархетно. Дебелото и тежко одеяло не е подходящо - това е допълнително натоварване за болния, особено при сърдечносъдови и белодробни заболявания. 

Постелното и личното бельо обикновено се сменят през седмица, а при необходимост и по-често. И макар че тази процедура е свързана с някои трудности, придобивайки определени навици, смяната на бельото може да се изпълнява бързо и без особени неудобства за болния. 
Сваляйки горнището на пижамата, го издърпвайте към шията. Повдигнете ръцете на болния и внимателно свалете пижамата през главата, след това освободете ръцете, следва главата, след което пижамата се издърпва надолу и акуратно се оправят гънките в зоната на гърба и кръста. 

Постелното бельо се сменя така: 
• Отстранете възглавницата. 
• Придвижете болния към 
единия край на леглото, а от другия по цялата дължина на леглото навийте на руло замърсената постеля чак до тялото на болния. 
• По-удобно е това да се направи, ако се обърне болният на едната страна с гръб към застланата част на леглото. На
освободеното място развийте рулото чистчаршаф, постепенно приближавайки го към болния. 
•През двете рула на замърсения и чистия чаршаф прехвърлете болния на чистата половина и разстелете чистия чаршаф по цялата площ на леглото. 

И ТОВА СЕ СЛУЧВА 
Ако болният страда от незадържане на урина и фекалии, постелете под чаршафа специална медицинска мушама, подгъвайки я под краищата на матрака. Бельото в такива случаи се сменя при необходимост. Освен това могат да се купят специални памперси, които значително облекчават грижите за тежко болните. 

ЗАЛЕЖАВАНЕТО СЪЗДАВА ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПРОБЛЕМИ 
Лежащите, тежко болни хора, много често страдат и от проблеми с кожата. Това е дистрофично, язвенно - некротично увреждане на тъканите с възникване на гнойни инфекции. Те могат да се образуват в местата на сгъвките на меките тъкани, особено при изтощения от продължителното залежаване на болния организъм. Така е, защото от продължителното обездвижване се нарушава оросяването на крайниците, възможно е да възникнат диабет или болести на нервната система и онкологични заболявания. 

КАК СЕ ПРОМЕНЯ КОЖАТА? 

Кожните промени започват със зачервяване на кожата, развива се начален стадий на суха некроза (умъртвяване на засегнатата кожа), а по-късно и във влажна некроза. Болните, които не могат да стават, се обтриват с топла вода с камфоров спирт или с одеколон, или оцет, а слабините се промиват с тампон от памук или марля, напоени с топла вода. Лицето, ръцете, шията, гърдите, подмишничните ямки на болния, който може да сяда в леглото, се измиват с топла вода със сапун. Обикновено болестните промени на кожата засягат областта на кръста, лопатките, тила на главата, петите и лактите. Тези места трябва да се обтриват 3-4 пъти на ден с 0,5 процента разтвор на нишадърен или камфоров спирт, или с разреден оцет (1 чаена лъжичка на 0,5 л. вода). При необходимост могат да се подлагат под пострадалите места специални гумени възг-лавнички, чаршаф или кърпа. В специализираните магазини се продават и специални антиде-кубитални матраци. 
ЕДНО ОТ НАЙ-НЕОБХОДИМИТЕ ПРИСПОСОБЛЕНИЯ 
Лежащо болните се нуждаят от подлога. В магазините се продават няколко вида: емайлирани, керамични и гумени. Най-удобни са продълговатите с плот за опора на кръста. Гумените подлоги с еластични стени могат да се оставят по-дълго под болния, периодично изваждайки ги за санитарно обработване. С това те изпълняват и ролята на антидекубитална възглавнич-ка. Преди използването на подлогата върху постелята се разстила подложна мушама. За да се намали усещането за дискомфорт на болния, подлогата се наплисква с топла вода, вътре се налива малко топла вода и приповдигайки таза на лежащия, се подпъхва. 

С КАКЪВ РАЗТВОР СЕ ИЗМИВАТ САНИТАРНИТЕ СЪДОВЕ? 
След обслужване болният се почиства с 0,5 процента манганов разтвор, а подлогата се измива добре и се обработва с 1-3 процента разтвор на хлорамин. 
Още веднъж само материалите : -Постелното и личното бельо трябва да бъде само от естествени тъкани (памук или лен). - Одеялото (задължително в калъф) трябва да бъде или вълнено и леко, или бархетно. Дебелото и тежко одеяло не е подходящо - това е допълнително натоварване за болния, особено при сърдечносъдови и белодробни заболявания. За обтриване и почистване  на тялото трябва да имате:  топла вода, камфоров спирт, одеколон,  оцет, мек(бебешки сапун), пуда за неподсичане -         слабините се промиват с тампон от памук или марля, напоени с топла вода. -          Лицето, ръцете, шията, гърдите, подмишничните ямки се измиват с топла вода и сапун. -         Обикновено болестните промени на кожата засягат областта на кръста, лопатките, тила на главата, петите и лактите. Тези места трябва да се обтриват 3-4 пъти на ден с 0,5 процента разтвор на нишадърен или камфоров спирт, или с разреден оцет (1 чаена лъжичка на 0,5 л. вода).

 ОСИГУРЯВАНЕ НА ГРИЖИ ЗА ТЕРМИНАЛНО БОЛНИ
Според проучване на Фондация отворено общество, проведено януари – април 2003г. проблемът за палиативните грижи в България стои особено остро. В момента всеки трети българин декларира, че в семейството му има продължително болен човек. Най-често това са хронично болни или възрастни хора, които не могат да се грижат за себе си. Постоянни грижи за тежко болен или възрастен човек се налага да полагат 14 % от домакинствата в цялата страна. При повечето от засегнатите лица заболяването продължава повече от една година. Този факт е показателен за високата социална цена, която семействата на тези болни заплащат, както и за съпътстващото психологическо напрежение, на което са подложени. 
Според НСИ през 2002 г. в страната съществуват 43 хосписа със 169 легла, което се определя като твърде недостатъчно за нуждаещите се терминално болни. По частна инициатива на много места са разкрити т.н. домове за стари хора, които не са регистрирани като хосписи. Там се изисква спазването на определени стандарти на обгрижване на пациентите. Условията в болшинството домове не създават необходимите условия за максимални запазване достойнството на пациентите до последния миг от живота и не им осигуряват общоприетите грижи в подобен тип заведения. Необходимо е подпомагане на процеса на изграждане на заведения тип хоспис, които нашето общество е длъжно да осигури за своето възрастно население като алтернатива на семейните грижи. Поради факта, че все още съществува огромна ниша в оказването на такъв тип медико-социални грижи, съществуващите частни домове за стари хора изискват много високи такси от пациентите, което не е по силите на преобладаващата част от домакинствата в България, особено като се има предвид и огромната социална цена, която се плаща от семействата на неизлечимо болни. 
    На територията на област Стара Загора функционират пет хосписа, от които само един със собствен стационар – “Хоспис - ЗН“ ЕООД, но с малък капацитет – 8 души. Възрастните хора над 60 г. са 23,30 % от населението - 85 409 души. Общо регистрирани случаи с онкологични заболявания за 2002г. - 11 108 души, от които новооткрити - 1 546. От 01.01 до 31.07.2003 г. има 152 регистрирани болни по Клинична пътека “Палиативни грижи за терминално онкологично болни“. Посочената статистиката красноречиво показва крайната наложителност от разкриване на хоспис за грижи за възрастни и пациенти с неизлечими заболявания, (т.н. Център за терминално болни) на територията на област Стара Загора. 
Подходяща за целта е сградата на бившата “Детска специализирана болница за рехабилитация” ЕООД, чието дружество е прекратено и е открито производство по ликвидацията му. Сградата е собсвеност на МЗ. В активите на Дружеството е включен недвижим имот, намиращ се в с. Старозагорски минерални бани , квартал 19, парцел V, пл. 72 , парк “Дъбова гора“, състоящ се от:
- Триетажна сграда – стационарен блок със застроена площ 968 кв.м.;
- Триетажна сграда – учебно-рехабилитационен блок със застроена площ 321 кв.м.;
- Едноетажна сграда –котелно, със застроена площ 173 кв.м.;
- Кухня-столова със застроена площ 527 кв.м.;
- Едноетажна топла връзка със застроена площ 91 кв.м.;
Сградата е в добро състояние, разполагаща с 100 легла и мебели. Необходим е текущ ремонт и осигуряване на необходима атмосфера, обновяване на кухненското оборудване, .............. 
Необходим е персонал от 30 човека (1 лекар, 7 сестри, 15 санитари, 2 психолози, 2 рехабилитатори, 3 кухненски работници).
Налагащата се тенденция на застаряване на населението прави все по-осезаема необходимостта от институционално осигуряване на палиативните грижи. Хроничната заболяемост сред
 възрастните хора е висока, а напредналата възраст ги прави крайно зависими, безпомощни и самотни. Несъответствието между дълголетието и качеството на живот на възрастните хора е предизвикателство към обществото и това налага задължително въвеждане на комплекс от специализирани социални и здравни дейности. Палиативните грижи са особено важни, защото засягат особено чувствителна сфера на човешкото битие – преходът от живота към отвъдното, те са активна всеобхватна грижа към пациенти, чието заболяване не подлежи на лечение. Хосписът е лечебно заведение за грижи, предназначено да осигури конфорт и подкрепа за неизлечимо болни пациенти и техните семейства. Целта на тези заведения е да подобри качеството на живот през последните дни на тези пациенти, като облекчи страданията, предостави уют и съхрани максимално тяхното достойнство. Хосписът е насочен към всички симптоми с подчертано внимание към болката и чувството на дискомфорт у пациента.   



Гласувай:
14



1. injir - Много полезна информация. Глед...
16.11.2011 11:57
Много полезна информация. Гледането на болен е много важна и необходима дейност. Много е тежка, така че да не се учудваме, че санитарите искат достойно заплащане.
цитирай
2. hatanasov - По времето на Костов...
16.11.2011 12:39
болните от едно от най-тежките заболявания в света получаваха 100% безплатни лекарства. След това царя въведе лимит само за определена бройка от болните/само по-младите и болните в начален стадий получаваха безплатни лекарства 8-900 души/. За останалите около 100 000 души сумата беше жестока и който си намереше спонсор добре, за другите беше непосилно. А това продължава и до днес въпреки подписките и сезирането на различни институции. Може би и това е за вас антикомунизъм?
цитирай
3. zaw12929 - болните от едно от най-тежките з...
16.11.2011 15:14
hatanasov написа:
болните от едно от най-тежките заболявания в света получаваха 100% безплатни лекарства. След това царя въведе лимит само за определена бройка от болните/само по-младите и болните в начален стадий получаваха безплатни лекарства 8-900 души/. За останалите около 100 000 души сумата беше жестока и който си намереше спонсор добре, за другите беше непосилно. А това продължава и до днес въпреки подписките и сезирането на различни институции. Може би и това е за вас антикомунизъм?


Ima bezplatni lekarstwa, no nqma prawila kak gi dawat - taka e
цитирай
4. atil - Както се канят да вдигат пенсион...
16.11.2011 20:08
Както се канят да вдигат пенсионната възраст болните на легло ще се увеличат доста.От друга страна пенсионната система била фалшива,също както и капитализма им. По тази система на един пенсионер трябвало да се падат четирима работещи. А у нас били почти едно към едно вече?!Това го чух по радиото от една специалистка.Сегашната председателка на НДСВ. Тука ми идва да кажа две български поговорки едната от които е: "След дъжд-качулка".
цитирай
5. hristo27 - А ти виждал ли си "болна" ...
16.11.2011 20:29
А ти виждал ли си "болна" шефка, която е в болнични, а гони подчинените си и търси цял ден по учреждения нов персонал?
цитирай
6. zaw12929 - А ти виждал ли си "болна" ...
16.11.2011 20:41
hristo27 написа:
А ти виждал ли си "болна" шефка, която е в болнични, а гони подчинените си и търси цял ден по учреждения нов персонал?


Влизам ви в положението
цитирай
7. alexs - Както се канят да вдигат пенсион...
16.11.2011 23:01
atil написа:
Както се канят да вдигат пенсионната възраст болните на легло ще се увеличат доста.От друга страна пенсионната система била фалшива,също както и капитализма им. По тази система на един пенсионер трябвало да се падат четирима работещи. А у нас били почти едно към едно вече?!Това го чух по радиото от една специалистка.Сегашната председателка на НДСВ. Тука ми идва да кажа две български поговорки едната от които е: "След дъжд-качулка".

Ами то както е тръгнало ще ходим с памперси на работа и ковчега също да ни на работното място и така се решава проблема с пенсиите КОЙТО ОЦЕЛЕЕЕ......
цитирай
8. zaw12929 - Както се канят да вдигат пенсион...
17.11.2011 08:17
alexs написа:
atil написа:
Както се канят да вдигат пенсионната възраст болните на легло ще се увеличат доста.От друга страна пенсионната система била фалшива,също както и капитализма им. По тази система на един пенсионер трябвало да се падат четирима работещи. А у нас били почти едно към едно вече?!Това го чух по радиото от една специалистка.Сегашната председателка на НДСВ. Тука ми идва да кажа две български поговорки едната от които е: "След дъжд-качулка".

Ами то както е тръгнало ще ходим с памперси на работа и ковчега също да ни на работното място и така се решава проблема с пенсиите КОЙТО ОЦЕЛЕЕЕ......


Потвърждавам, че христина се изхвърли. Те когато управляваха, защо не започнаха да вдигат възрастта с 1-2 месеца на година, за да може всеки реално да си направи сметката, как да живее, а не сега да ни хвърлят в стрес и безизходица.

СПОКО: ЩЕ ИМА ДВЕ ГРУПИ: ЕДНИТЕ - гадно ми е да го напиша: погребани, защото 70% от болните умират до идване на линейките или в тях, а те ще идват все по късно , а и в болниците няма да има доктори- запада ги изтегля от нас, без да ни възмезди...
другите- ще имат нужда от памперс- на легло, но няма да има кой да го направи- това е тежък труд
ДА БЪДЕМ ОПТИМИСТИ: ЧОВЕКЪТ Е ЖИЛАВ, ЩЕ ОЦЕЛЯВА И НАПУК ЩЕ ЖИВЕЕ ВСЕ ПО ДЪЛГО. ЛОШОТО Е, ЧЕ НЯМА РАБОТА И ПЕНСИИТЕ СТАВАТ СОЦИАЛНИ И ИНВАЛИДНИ.
Лошият живот направи българина най инвалид, защото живее в стрес, а управниците, вместо да се засрамят - подритват и инвалиди и здрави, докато едните пратят в катафалката, а другите в инвалидната количка.

ПАЗЕТЕ СЕ ЗДРАВИ С НАЙ МАЛКИ РАЗХОДИ- ПАЗЕТЕ СЕ ОТ СТУД, НЕ ЯЖТЕ БОКЛУЦИ, ДВИЖЕТЕ СЕ И НАЙ ВАЖНОТО- ПАЗЕТЕ СЕ ОТ СТРЕСА С МИСЪЛТА "ДОБРОТО И ПО ДОБРОТО ПРЕДСТОЙ" НЕ СЕ ПОДДАВАЙТЕ НА ЗЛОБА, ЗАВИСТ И ОМРАЗА. ПОЛИТИЦИТЕ- НЕКА СЕ БОРЯТ ПОМЕЖДУ СИ СЪС ЗАКОННИ СРЕДСТВА А НЕ НАС ДА УПОТРЕБЯВАТ.
От лекарства без рецепта. От "Гинко Билоба, взел една опаковка, на наш близък му се разшириха кръвоносните съдове в мозъка, че получи кръвоизлив, на легло от 4 години с парализа на горен, долен крайник, без говор...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14278828
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68330
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930