Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.09.2012 17:16 - ВЛАКЪТ НА НАПРЕДЪКА СТОИ 22 ГОДИНИ НА ПЕРОНА НА ГАРА ДЕМОКРАЦИЯ
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1517 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Нито едно от демократичните правителства не може да се оправдае за бездействието си. Този проблем на социализма,  с пълна сила се вихри и днес. Както смърч поразява. Виновни няма?!Вреди има. Това бе естествената причина, произлизаща от същността на социализма, която го разруши, спъва и днес развитието ни, като поройна вода, която събаря домове и стопански сгради, ако естественият и път е отклонен, станал непроходим  от боклуци и бариери, недомислия на човешка „дейност”. Кое точно?! В края на 19 век ръководителите на Япония се запитали: Какво е това, което им липсва, за да бъдат,  с най развита икономика… и … после ще научим отговора, но е ясно, че има и катализатори на просперитета на които от 1948 година насам липсват в държавата. И още: отегчителен текст- тест. Външна критика към политиката ни, за да няма страна към управляващи или опозиция…   Констатация на председател на СОИС- (световната организация за интелектуална собственост- ) от организациите на ООН.  Право в очите ни казано 2000 година  И какво се е променило?  Преценете сами!  Какво ни рече:    "Преди термина интелектуалната собственост (ИС) не бе в речника на политиците, да не говорим за политическите им стратегии. Днес интелектуалната собственост е политическа стратегия. Също така, председателите на много компании не използваха термина ИС, да не говорим и същото и със  техните бизнес-стратегии. Днес е фактор. Благодарение на академичните и международни институции.   Новата архитектура на бъдещата икономика на света интелектуалната собственост  има превес над класическите компоненти..."
 
Стратегическото управление и използване ИС е решаващо за процеса на трансформация, която правим от соца кум пазара и за преодоляване кризата. Ако го правим?! Няма примери  да се е състояло в изминалите над 22 години.Ако говорим за чисти финанси, за пари, икономика- голямата собственост е неосезаемата, най доходната и единствена гарантираща просперитет  е тя ИС - нематериалната собственост.   Най-важни ресурси  в света са нематериалните активи - изобретения, иновации. Днес, статистиката показва, че базата на материалните ресурси е изместена. Не е въпрос за фирми, развиващи интензивно технологии, а за малки и средни предприятия. У нас- даже нямат понятие 99% от ръководителите и собственици на фирми за какво иде реч. Вината е на държавното управление, което също не знае. Защото това за системата до 1989 година е табу. Незнанието не ни оправдава. Не е точно незнание, а нежелание, да се вслушаш в това, което споделят знаещите. Не считай, че щом ти си на власт- това е достатъчно, за да върви държавата напред. Пътят трябва да е точен, прав. Сега сме настрани.Обикаляме  в омагьосан кръг.

Само преди 15-20  години нематериалните активи в сравнение с материалните (оборудване, сгради) представляваха 70% от стойността на дадено предприятие. Нещата се промениха, статистиката показва: сега нематериалните активи са повече от 70% от пазарната стойност на едно предприятие от производствения сектор. За по-малко от 20 години сценарият се промени.

Нематериалните активи са много по-важни от останалите ресурси на една фирма. За да ги използваме, това трябва да стане една осъзната политика,  с начало образователната система.   В окончателния анализ за Република България, тайната за развитие, бъдеще е ИС- собствените интелектуални ресурси- най главната част, имиджа, състава, което ни съхрани през всякакви изпитания над 1300 години и ще осигури излизане от кризата. Това , за което се сещате- правилно раждаемостта, да,  но раждането на …интелектуални продукти, чрез творчеството, което е художествено и техническо. Рожба на техническото творчество е ИС Тя се ражда и… хвърля на… боклука и се присвоява от чуждите икономики. Това е „войната” на модерна епоха, цивилизация в която живеем. Всяко добро има и зло… което ние развихме с пълна сила. Друго: В същото време  са налице следните факти:  за ( ИС )  В българските университети и средни училища не се изучава ИС.   Изключенията УНСС и ТУ са незначителни на фона на тоталната неграмотност в обществото. ИС  е система от интердисциплинарни знания и днес тя е толкова важна,по важна от математиката и работа с компютри.

Преподавателите в българското образование нямат квалификация по защита и управление на ИС;

Българското патентно ведомство издава ежегодно около 200 патента за български изобретатели  73 патента за полезни модели.  На най-богатия пазар в САЩ  се регистрирани общо едва 4-6 български патента. Толкова имат Барбадос, Тринидад и Тобаго, Кения, Бермуди и Каймановите острови.

Сравними с нас по население държави регистрират в САЩ: Финландия -1418 патента (236 пъти по-вече от нас!), Израел - 1867 бр. (311 пъти по-вече), Швеция - 3673 бр. (612 пъти по-вече) и т.н.; В   България няма визия за създаване на иновационни центрове за практическа и професионална подкрепа на идеи. В 5 милионна Финландия има 270 такива центъра (във всяко населено място по 2-3 души); Тиражът на официалния бюлетин на патентното ведомство е 200 бр.!!!   Великолепното специализирано списание "Интелектуална собственост" електронно издание, не се разпространява успоредно с другите списания и ежедневен печат, тиражът му е болезнено малък; От 150 сертифицирани представители по ИС, едва около 20 са от провинцията, като на територията на Велико Търново, Русе, Разград, Силистра, Търговище, Шумен, Кърджали, Видин и много други няма нито един;

Българските фирми няма патентни специалисти  Никой не информира обществото какъв е % на интелектуалната собственост в капитала на българските фирми;

В българските висши учебни заведения (над 30 на брой) ежегодно се издават дипломи за доктори на науките. Докторските дисертации не завършват със заявки в патентното ведомство;   Всеки от болезнено малкият брой за икономиката на България ( 200 патента / средно годишно,)   представлява световна новост. Обществото не научава за тази световна новост; Но ни занимават медиите с патентни проблеми, които в другите държави са табу, защото опорочават патентоването и никакви оправдания за нуждата от информиране на обществото не се прилагат там, а у нас се вихрят с пълна сила. 

Държавната телевизия и радио, които издържаме пряко или косвено всички данъкоплатци, не инвестират в образователни програми по въпросите на интелектуалната собственост. Мишо Шамара, Азис, силиконовите цици и какви ли не „новини” са  превърнати в  идоли  и цел на българската младеж благодарение на БНТ, чието ръководство и СЕМ не знаят адреса на българското патентно ведомство.

Тази пропаст в познанието на българите за най-важния капитал на нацията - човешкият интелект, може да бъде запълнена само с целенасочена и организирана работа на най-значимите инструменти за това, каквито са БНР, БНТ и образователната система в лицето на средното и висшето образование. Информацията за постиженията на българските изобретатели и тези по света е инцидентна и неорганизирана. Некомпетентна и вредяща на всичко! На всички! Не значи, че всички трябва да променят професията си, а да са учили в учебните заведения, така, като става в страните от ЕС, да са информирани, да постъпват правомерно. Ето, тази информация и такива знания ни дават сила, умение да излезем от класациите, като най бедни, най болни, умиращи и да ни класират и като най мързеливи. Ще се съглася само с определение най корумпирани, което замества начина да се печели, както го правят в ЕС и САЩ.




Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14214085
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68274
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031