Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.04.2014 15:55 - Има ли Русия "тайно оръжие" срещу санкциите?!
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 2141 Коментари: 2 Гласове:
11

Последна промяна: 24.04.2014 16:14

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 
А  на  Запада  пука  ли  му?!
Световната автомобилна индустрия ще пострада сериозно, ако Москва   спре  износа на паладий  
image

Производство във фабриката за паладий "Красцветмет" в Красноярск. Снимка: архив Ройтерс

Русия не се плаши от възможните икономически санкции срещу нея и заплашва с контрамерки. Санкциите биха били "задънена улица", заяви министър-председателят на страната Дмитрий Медведев във вторник в парламента. Ако Западът все пак ги наложи, Русия "няма да има никакъв избор", освен да се защити срещу тях. По-специално, това означава, че Русия може да ограничи предлагането на основни суровини. При това мнозина си мислят за нефт и газ. Но има и един метал, при който степента на зависимост на Запада е дори по-висока: става дума за паладия, пише в свой материал германският икономически всекидневник Handelsblatt.

Пазарът на паладий е малък, но влиянието на руската държава на него е голямо. Русия има дял от над 42% от световното производство. „Норлиск Никел“, най-големият производител, трябва да координира действията си по износа с „Гохран“ (държавна институция за съхранение и използване на благородни метали и скъпоценни камъни, която се явява подразделение на руското Министерство на финансите). Така „Норлиск Никел“ е задължен да съгласува експорта за всяка отделна страна с „Гохран“. 

Още по темата  Паладият поскъпна до 2,5-годишен връх на фона на кризата в Крим

В миналото държавата изкупуваше част от производството. Колко големи са в момента запасите, не е известно. Експерти обаче смятат, че складовите запаси през последните години са били продадени до голяма степен. Паладият често се добива като страничен продукт от добива на други метали.

През 2000 г. Русия вече причини сериозен смут на световния пазар. Тогава правителството забави издаването на официалните квоти за износ и се стигна до сериозен недостиг на доставките. В резултат на това цената на паладия се удвои и скочи до над 1000 долара за тройунция – недостигнато и до днес равнище. Тогава индустрията започна да търси алтернативи. Малко по-късно обаче последва и катастрофален срив, като цената се смъкна до 200 долара за тройунция. На пазара му трябваха години, за да се успокои ситуацията.

През март цената на паладия се покачи до най-високото си равнище в последните 2,5 години, след като Западът засили заплашителния си тон спрямо Москва и действията на Кремъл на украинския полуостров Крим. Фючърсите върху благородния метал с доставка през юни поскъпнаха до 777,90 долара за тройунция, което е най-високата стойност от средата на август 2011 г.

Така от началото на годината цената на метала скочи с десет процента, което освен на опасенията за санкции срещу Русия се дължи и на стачки в Южна Африка. Ако конфликтът в Украйна ескалира, цената може да продължи да расте. „Не е изключено да се стигне до недостиг на доставките. Аз не бих подценявал подобна възможност", казва Ойген Вайнберг, експерт по суровините в Commerzbank.

Русия обаче не може да си позволи пълно спиране на доставките  - страната е твърде зависима от приходите от износ. Но дори и сега търсенето на паладий е по-голямо от предлагането. Глобалното производство възлиза на 200 тона на година. Анализатори на Barclays предвиждат за тази година дефицит в доставките от 24,4 тона

Възможността за международни санкции срещу Русия повиши рязко търсенето на метала", коментира експертът в UBS Хони Тевес. По думите му цената на актива може да достигне дори 1 000 долара за тройунция.

Русия традиционно притежава много силни позиции на международните суровинни пазари. Въпреки това анализатори предвиждат страната да пласира значително по-малка част от стоката си през тази година.

Глобалните доставки на паладий вече бяха ограничени от продължаващите трудови спорове и протести в Южна Африка, която е вторият по големина производител.

Ценният метал се използва предимно за производството на катализатори за бензинови превозни средства. Популярен е и в изработката на електроника и бижута.

"Санкциите могат да предизвикат по-нататъшно свиване на икономическата активност както в Русия, така и на Запад. Така че този вариант вероятно се разглежда с доста грижи", посочи още Тевес.

Същевременно цените на златото и среброто се движат в относително тесни граници след резките движенията от последните дни. Жълтият метал с доставка през април поевтинява леко до 1 336,20 долара за тройунция.

България  има  от  тези суровини  и  лошата  новина е, че... чужденци  печелят,  а  ние  бедстваме в  най голяма  бедност
  
  На  Запада  не  му  пука   толкова, докато  си набавя  суровини  от  колониите...  и не само...




Тагове:   zaw12929,


Гласувай:
11



1. zaw12929 - Усещане за война. . . пак около нас
25.04.2014 00:04
Усещане за война ... пак около нас
цитирай
2. mt46 - http://www.banker.bg/?Channel=3&Category=77&Article=495041
25.04.2014 22:55
Дянков обяснява за санкциите пред руска телевизия

Бившият финансов министър Симеон Дянков, който неведнъж парадираше с прозападната си политика и дори публично се заканваше, че ще пошляпва руснаците, днес даде обширно интервю за телевизия „Россия 24". В него той критикува санкциите на Запада и защитава позициите на Москва. Също така българският финансист дава ценни съвети на Украйна за икономическата и политика.

Това е първото интервю на Дянков в качеството му на ректор на Руската икономическа школа, разговорът се води на английски език, а след това е дублиран на руски. Интервюто е заснето в кабинета на Дянков, а той се появява с костюм и вратовръзка предимно в розово и червено.

Дянков е категоричен, че на Русия не могат да бъдат въведени икономически санкции от САЩ и Европейския съюз. Бившият български вицепремиер и финансов министър в кабинета „Борисов" е категоричен, че Русия има изключително големи позиции на световните пазари и другите държави не могат да си позволят да прекъснат връзките си с нея, а намеците за това са единствено за пред обществата в САЩ и Европа.

Дори и политиците да искат да въведат икономически санкции на Русия, това е невъзможно заради важността на страната като доставчик на суровини, категоричен е Симеон Дянков. „Не мисля, че могат да бъдат въведени значителни санкции. Възможно е тези политически разговори да имат значение за влиянието върху настроението на обществото в САЩ и Европа, но големи икономически санкции върху такава голяма икономика като руската не може да има, дори и политиците да искат да ги наложат. Страната има изключително важна позиция в световния икономически пазар. Някой може да си спомни примера с Куба, но Куба е един много малък остров, който изнася банани, а банани може да се купят също така от Салвадор или Коста Рика. Ето защо в този случай въвеждането на санкции е било възможно, но случаят с Русия е следният: ако западните страни не купуват тези суровини, които в момента купуват от Русия, откъде ще го правят? И тук на става дума само за суровини като нефт и газ, а и за много други стоки, свързани с различни промишлености - например автомобилната или химическата, които в момента се произвеждат в Русия.

Още повече, че в момента няма единно мнение в Европа по отношение на въвеждането на икономически санкции. Повечето от тях са против санкциите и заради слабото икономическо състояние на Европа в последните пет - шест години. В момента те се чувстват по-добре, отколкото преди година или две, но икономическият ръст на Европа ще бъде около половин процент", коментира бившият български вицепремиер.

Симеон Дянков допълни, че страните ще имат още един аргумент да не допуснат санкции срещу Русия и припомни въвеждането на ембарго при бившите югославски републики и икономическите последици за съседните им страни, включително и за България. „Дали ще има компансации? Тези страни вече знаят отговора на този въпрос. Няма да има компансации, защото подобен механизъм било то от финансова гледна точка, или от юридическа, в Европейския съюз няма", допълва Дянков.

Той е категоричен, че не може някои европейски страни да въведат санкции, а други не, защото единството е в основата на европейския договор. Дори и определена страна сама да реши да въведе икономически санкции, те няма да заработят, тъй като Европейският съюз осигурява единен пазар

„Тази страна може да въведе например „културни санкции", което означава да не кани руски балети за участие в културни мероприятия, но едностранно въвеждане на икономически санкиции е невъзможно", каза още Дянков.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14292650
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68350
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930