Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.06.2014 10:59 - ЗАЩО БЪЛГАРСКИЯ СЪД ЩЕ ПОЛУЧИ ЛОША ОЦЕНКА ОТ БРЮКСЕЛ
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 455 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 10.06.2014 11:09

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Съдът  на  БЪЛГАРИЯ окончателно спря концесия за добив на злато  и сребро край Перник Концесия за добив на злато и сребро край Перник е отменена окончателно от Върховния административен съд. Петчленен състав потвърди, че решението на Министерския съвет (МС)  да допусне добив на ценни метали без екологична оценка на проекта е незаконно. Концесията е за находище "Диканите", участък "Вакарелец" и е предоставена на компанията

"Голдън бийч прима БГ"
за 35-годишен срок.


"Голдън бийч прима" е малка българска геологопроучвателна компания. До пролетта на 2011 г. фирмата е собственост на инж. Георги Лесидренски, който я прехвърля на регистрираната във Великобритания London Energy Capital, представлявана от Тодор Иванов.

щеше да е третата концесия за добив на злато в България след тези за находищата в Челопеч и Крумовград. Концесия за добив на злато и сребро край Перник е отменена окончателно от Върховния административен съд. Петчленен състав потвърди, че решението на Министерския съвет (МС) от 2011 г. да допусне добив на ценни метали без екологична оценка на проекта е незаконно. Концесията е за находище "Диканите", участък "Вакарелец" и е предоставена на компанията "Голдън бийч прима БГ" за 35-годишен срок.

Това щеше да е третата концесия за добив на злато в България след тези за находищата в Челопеч и Крумовград (и двете на Dundee Precious Metals). Според решението на правителството запасите в мината край Диканите са общо 771 кг злато и 4521 кг сребро. "Голдън бийч прима БГ" планираше годишен добив от 35 000 т златно-сребърна руда годишно. Очакваните приходи бяха 50 – 60 млн. лв. за целия период, което е сравнително малка сума за инвестиция в сектора.

Съпротива от местните

Решението за концесията на Диканите беше атакувано от местен инициативен комитет, подкрепен от кмета на Радомир, заради съмнения за манипулация на документацията и опасения, че природата в района ще бъде увредена. Оценката за въздействие върху околната среда и оценката за съвместимост с "Натура 2000" са задължителни за открити рудници над 250 дка. В случая с Диканите заявената концесионна площ е 392.8 дка (находище от 209.2 дка плюс площта за инфраструктура), т.е. прагът от 250 дка е надвишен. Това е отбелязано в становище на екоминистерството, обсъдено и отразено в документацията по време на заседание на Министерския съвет през октомври 2011 г. Въпреки това в бр. 81 от 2011 г. на Държавен вестник се публикува вариант на решение, според който проектът не подлежи на задължителен ОВОС.

"Промените в текста на официално публикуваното решение в Държавен вестник водят до премахване на задължителното извършване на ОВОС и оценка за съвместимост, каквито императивно са били предвидени в проекта на решението, обсъден и приет на заседанието на МС. Допуснатото разминаване представлява съществено нарушение на административно -производствените правила", гласи окончателното решение на Върховния административен съд.

Инвеститорът

"Голдън бийч прима" е малка българска геологопроучвателна компания. До пролетта на 2011 г. фирмата е собственост на инж. Георги Лесидренски, който я прехвърля на регистрираната във Великобритания London Energy Capital, представлявана от Тодор Иванов. Ако се съди по обявените в Търговския регистър документи за залог и заличаване на залога в месеците около продажбата, сделката е била на стойност 980 хил. евро.

Само няколко месеца по-късно фирмата отново сменя номиналния си собственик, като е прехвърлена на "Геостар майнинг България", в която собствеността е поравно разделена между Тодор Иванов и Марио Георгиев. Последният е свързан с Църквата на Исус Христос на Светиите от последните дни, по-известни като мормоните. "Геостар майнинг" притежава също "Геотехникс инженеринг", която през 2012 г. получава разрешение да проучва за полезни изкопаеми площта Добри дол – отново в землищата на Долна и Горна Диканя. Разрешението е блокирано от жалба в съда, подадена от кмета на Радомир и членове на инициативния комитет, т.е. същите хора, блокирали концесията за находище "Диканите".

Целта на гражданското сдружение е землищата на с. Горна Диканя и с. Долна Диканя да бъдат обявени за екологично чист регион, а местността Вакарелец – за екопарк. Комитетът дори инициира процедура по обявяване на малък участък от района в защитена територия, тъй като в него виреят няколко редки растителни видове. Решението за защитената местност досега беше блокирано от съдебния спор

 СПОКО, НЯМА ДА СЕ ДАВА ПРАВО НА БЪЛГАРСКИ ФИРМИ ДА ВАДЯТ БЪЛГАРСКО ЗЛАТО. ДАЖЕ ШИСТОВИЯ ГАЗ ЩЕ СЕ ПРАВИ ОТ АМЕРИКАНЦИ, ЗА ДА НАТЪПЧАТ ЗЕМЯТА НИ С МНОГО ХОМИКАЛИ- КЪДЕ ДА ГИ ХВЪРЛЯТ ТЕЗИ ГАДНИ ОТПАДЪЦИ...




Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14209665
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68274
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031