Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.06.2014 12:47 - Диета за отслабване или пречистване
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1560 Коментари: 0 Гласове:
4

Последна промяна: 18.06.2014 12:55

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Често се случва хората да бъркат пречистването и диетите за отслабване. В действителност обаче има огромна разлика между двете както във въздействието върху тялото, така и при психическата настройка, с която се правят. И със сигурност е много по-добре да пречистваме организма си редовно, отколкото да правим спорадични диети.

Диетата за отслабване се прави единствено с цел да смъкнем някой и друг килограм. Умът е фокусиран изцяло върху отслабването и се вълнува от всяка промяна в кантара, съответно при липса на такава изпадаме в униние. При диетите за отслабване често се храним еднообразно, с минимално количество храна или дори с храна, която допълнително замърсява тялото с токсини, само защото тя ще ни помогне да отслабнем. Съответно след диета за отслабване дори да сме постигнали желаните килограми, организмът ни е отпаднал и се нуждае от възстановяване.

Всъщност тялото възприема диетата за отслабване като изненадваща агресия, съответно след края на диетата то прави всичко възможно да възстанови изгубените си запаси… Диетите за отслабване често водят до забавяне на метаболизма, което прави едно по-нататъшно сваляне на килограмите още по-трудно. Това се случва защото тялото получава храна за обработка, но тя е малко, съответно то забавя метаболизма, за да може енергията от тази храна да му стигне за повече време. Тялото запомня този период на оскъдица, затова когато получи повече храна, то се старае да се запаси. Следователно резултатите от диетите за отслабване са половинчати, но за жалост човек често се заблуждава, че просто не е намерил подходящата диета и продължава да изпробва нови и нови методи, изтезавайки тялото си.

От друга страна пречистването на организма се прави с цел тялото да се освободи от натрупаните токсини, което подобрява здравето и имунната система. Мотивацията човек да направи пречистване е за да подобри здравето си, да повиши енергийното си състояние и способността на ума да се фокусира, а някои хора го правят и с цел подпомагане на духовното израстване. Разбира се, с пречистването човек често сваля и излишни килограми, тъй като организмът, за да предпази вътрешните органи от токсините, най-често ги обгражда със слой мазнини. Когато се освободим от токсините, тялото вече няма нужда от защитните мазнини. Но това е само един полезен страничен ефект. Целта е далеч по-различна.

Когато човек за пръв път се сблъска с методите за пречистване, не е изключено той да ги възприеме като поредната радикална диета за отслабване. Но всъщност умствената настройка – че правим това за нашето здраве, е от голямо значение. Точно тази умствена настройка ни дава и мотивацията да се справим със съответния метод на пречистване. И за разлика от диетите за отслабване, методите на пречистване са направени така, че да активират възстановителните сили на организма – тоест на него му се дава възможност да се погрижи сам за себе си.

Можем да пречистим организма по много начини. Ако досега не сме изпробвали никакво пречистване, най-добре е да започнем с някой по-лек метод за не много дълъг период от време. Аз лично много харесвам разработения от нашия български специалист по здравословно хранене Надя Петрова метод за пречистване на тялото чрез сурови храни. Ако имате възможност, препоръчвам ви да си вземете нейната книга „14 дни детокс”, където тя много подробно и с примерни рецепти обяснява как точно да пречистим тялото си. Но като цяло идеята е 14 дни да минем на сурова храна, като по средата на този период си отделим 3 дни, през които да поемаме само вода, чай и фрешове, съответно ако на някого не му е комфортно това, да добави и смутита. Това е може би най-добрият вариант човек да пречисти организма си, когато е начинаещ, защото с този метод всичко се случва плавно и балансирано.

Други варианти за пречистване на организма са соковото разтоварване, при което за един или няколко дни минаваме само на фрешове, като тук трябва да се внимава да пием достатъчно количество сокове и те да не бъдат само от плодове, а да добавим и зеленчукови сокове. Човек може да направи пречистване само на чай и вода или пък само на вода. Отделно има пречиствания на различните органи, житният режим на Петър Дънов също е много добър вариант за нов старт при тялото. Има и йогийско пречистване със солена вода, при което изпиваме 2 литра подсолена вода на 4 равни части и междувременно правим определени упражнения, което изчиства чревната флора. Тук изброявам много бегло видовете пречиствания само за обща представа, за да направим разлика с диетите.

Характерно за пречистването е, че след него задължително следва период на захранване, който е изключително важно да бъде спазен. Чрез пречистването вие давате почивка на стомаха и както той си е почивал известно време, ако изведнъж го претоварите с много и тежка храна, нормално е да има лоши последици. Затова е необходимо винаги да слушаме тялото си и в момента, в който почувстваме, че достигаме предела си, да спрем пречистването на време, за да можем с лекота да издържим и захранването.

Аз лично се старая всяка седмица да има по един ден, в който да карам само на вода, чай и фрешове. Така успявам да възстановя баланса в организма и да дам на стомаха така нужната му почивка. Което не значи, че през останалите дни ми е позволено да се храня с боклуци, само защото давам на тялото време да се пречисти. От време на време може да си позволя по нещо вредно, но това не бива да се превръща в навик.

Освен ежеседмичното пречистване е добре при смяната на сезоните – най-често пролет и есен, да се направи и по-дълго пречистване на организма. Тоест два пъти годишно даваме една по-голяма почивка на тялото.

Пречистването се прави профилактично. То ни помага да поддържаме организма си в добра форма и не е единствено за хора с излишни килограми. Правят го и хора, които имат прекалено малко килограми по себе си, защото изчиствайки организма, ние нормализираме функцията на стомашно-чревния тракт и усвояваме по-добре необходимите хранителни вещества.

Пречистването е ценен подарък за тялото ни, но все пак и тук е добре да спазваме принципа на ненасилие. Особено когато досега не сме правили пречистване, на тялото му е странно какво се случва и често може да се появи главоболие, виене на свят и отпадналост поради множеството токсини, които започват да излизат. Ако досега не сме правили пречистване, не е добра идея да започваме с някой дълъг 10-дневен пост на вода. Най-добре е да започнем с 1 ден на сокове или пък както по-горе споменах с по-продължителната програма със сурови храни.

Време е за нещо ново! Нека точно сега си изградим чудесния навик да пречистваме тялото си редовно и да забравим израза „диета за отслабване”!

Емилия Цанева, www.zdravaistoria.com

 Реклама:image




 
image Вреда в пакетче чай? image По-малко храна image Жабурене с олио image Хормони в храните image Десет заповеди за грамотно хранене image Д-р Гайдурков за кокосовото масло

Кокосовото масло е вид палмово масло, добивано от плодовете на кокосовата палма Cocos nucifera, за разлика от другото най-популярно палмово масло – това на маслената палма Elaeis guineensis. За него ще срещнем двете най-крайни позиции. То е или напълно отричано като здравословна храна, или възхвалявано едва ли не като панацея.

Критиката е главно по отношение на състава му представен от над 90% наситени мастни киселини – най-високият сред естествените растителни масла. Свързван е с увеличаването в кръвта, както на добрия, така и на лошия холестерол. За последния се обвинява главно високото съдържание на лауринова киселина. Като контрааргумент се изтъква факта, че наситените мастни киселини в кокосовото масло са средноверижни, за разлика от дълговерижните мастни киселини в животинските продукти. Те се разграждат бързо, не се натрупват в нас като тлъстини и осигуряват бърза енергия, без да повишават драстично кръвната захар. Обратната страна на този „медал” е, че използвайки и разграждайки наситените мастни киселини на кокосовото масло, нашият организъм не посяга и не разгражда нашите собствени мастни депа. Освен това тялото ни се нуждае от дълговерижни мастни киселини, за да изгражда клетъчни мембрани и много други структури, а не средноверижни мастни киселини, каквито са в кокосовото масло. Поради наситения си характер кокосовото масло е трайно – до две години при стайна температура и повишава трайността на продуктите, в които се влага. Същото може да бъде и лоша атестация – търговците ни предлагат продукти с дълъг срок на годност.
Тази поредица от „за” и „против” може да бъде продължена до безкрай. От къде идва противоречието?

От една страна много от констатациите не отчитат вида на кокосовото масло – дали е студено пресовано и е необработвано или е добивано чрез химически методи и после е частично хидрогенирано. По-важното е да изтъкнем наличието на един невероятен пропуск в анализа, който остава незабелязан и покрит като със шапка-невидимка, и който обръща (или подрежда) всичко казано до тук. Това е фактът, че природата никъде не предлага кокосово масло, а ни дарява с кокосови орехи. Кокосовата паста (пулпа), получена от кокосовия орех няма нищо общо като биологично отнасяне в сравнение с извлеченото от нея кокосово масло. Екстрахирано от естествения си биохимичен контекст, кокосовото масло попада неизбежно под същия знаменател, под който се намират рафинираните продукти – бяла захар, бяло брашно, пречистена готварска сол. Лишено от своите емулгатори, витамини, ензими и т.н., кокосовото масло в нас се превръща в нещо като плуващо мазно петно, снабдяващо ни единствено с празни калории. Тялото ни изразходва много енергия и хаби много витамини, минерали и ензими, за да разгради и обработи тази мазнина.

Така разбрано кокосовото масло може да бъде и вредно и полезно едновременно. Вредно е, ако го ползваме изолирано от останалите съставки на бялата кокосова маса. Полезно е, ако го приемаме така, както е предвидила природата – с целия останал комплекс от хранителни вещества. Съветът ми е да го ползвате изключително пестеливо, ако е под формата на изолирано кокосово масло. И обратно – ползвайте свободно пълноценна паста от кокосови орехи. Тя е неутрална, съчетава се с всички други храни и няма противопоказания. Ще ви дари с всичките известни ползи, доказани от хилядолетната употреба на кокосовите орехи.



image Почистване на езика image 20 съвета за съзнателно хранене  



Гласувай:
4



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14254692
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68327
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930