Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.03.2015 05:29 - ОСТАРЯВАМЕ ... НЕУСЕТНО ... ОБРАТНО НА МЕЧТИТЕ ЗА ДЪЛГОЛЕТИЕ...
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1619 Коментари: 0 Гласове:
7


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

 ОГЛУПЯВАМЕ… ОСТАРЯВАМЕ… ЗАРАДИ
„МАСОВО ПРАКТИКУВАНИ“ вредни за здравето навици

1. Безсъние
  Златните 8 часа сън на денонощие остават в медицинската практика като универсална препоръка за протекция на мозъчната дейност. Липсата на сън влияе на концентрацията, на работоспособността, паметта ни. Когато се чувстваме сънливи и недоспали, мисловните процеси са сведени на много по-ниско ниво.Ставаме значително по-разсеяни – вземането на решение се превръща в истинско изпитание. Причината е в това, че когато се чувстваме изморени, в по-голямата част от случаите не успяваме да осъзнаем ситуацията и да вземем правилно решение.  Добрият нощен сън е изключително важен за здравето на организма като цяло, но предопределя и нормалното функциониране на мозъка. Липсата му не позволява на мозъка да се изчисти от токсините и това води до увреждането му, а най вероятно и до загуба на мозъчна тъкан. Безсънието повишава и риска от болест на Паркинсон, Алцхаймер и множествена склероза. Това са тревожните резултати от последните научни изследвания. Според учените липсата на сън уврежда мозъка като удар по главата. Буквално.

2. Пушене
  Само в Щатите над 42 млн. възрастни употребяват тютюневи изделия. С всяко едно дръпване от цигарата се вдишват над 7000 токсични вещества, 69 от които доказано причиняват рак. Тютюнопушенето предизвиква цяла поредица от други заболявания – от хроничен бронхит до емфизем, сърдечносъдови заболявания, инсулт и прочие.  В същото време резултатите от него са категорични – пушенето „разлага“ човешкия мозък, унищожавайки неговата памет и способността да учи и разсъждава. Различни тестове са поставили пушенето на първо място сред факторите, които увреждат човешкия мозък. След това се нареждат високото кръвно налягане и наднорменото тегло, които обаче му влияят в по-малка степен.
Учените са открили сигурна връзка между навика на изследваните да пушат и по-слабите им резултати, показвани след години. Проучването е потвърдило хипотезата, че тютюнопушенето и високото кръвно носят голям риск за когнитивен упадък на ума и за възникване на състояние на деменция. Те заключили, че упадъкът на познавателната ни способност е до голяма степен свързан с цялостния риск от сърдечен удар или инсулт

.Свързани статии.. Студеното време и фибрите активират мозъка 0
Медитацията съхранява мозъка 0
Решаването на кръстословици запазва мозъка ни здрав 0
3. Дехидратация
  Недостатъчният прием на вода може да намали обема на сивото вещество, което да стане причина за влошаване на работата на мозъка. Дехидратацията влияе не само на обема на мозъка, но и на мисловния процес. Така например 90 минути активно потене смаляват сивото вещество колкото една година от живота.  Жаждата води и до претоварване на мозъка, тъй като той се стреми да обработва същото количество информация. Дехидратацията в дългосрочен план може да влоши представянето в училище или на работното място.
Учените поясняват, че 1-2 чаши вода след период на дехидратиране могат да възстановят нормалното състояние на мозъка.
 4. Стрес
  Хората често използват израза за „сивото вещество“, но малцина знаят, че бялото вещество е не по-малко важно. То покрива аксоните и контролира скоростта на потока на електрическите сигнали между невроните и различните дялове на мозъка.  Когато сме подложени на прекомерен стрес, количеството на бялото вещество се увеличава. Ако се стигне до излишък, това нарушава електрическия баланс – тоест сигналите, които достигат до различните части на мозъка се забавят и това води до намаляване на когнитивните функции.  Когато ни се случи нещо неприятно, губим ясна представа за нещата, не можем да се фокусиране и едва забелязваме какво се случва около нас.
Точно това се случва с тялото по време на стрес – автоматично започва изключване на процесите, които не помагат директно на физическата заплаха. Важни части от мозъка като хипоталамуса и центъра на паметта дори се изключват.

5. Наркотични вещества  Присъдата на науката е безспорна: употребата на наркотици трайно уврежда молекулярния механизъм на мозъка, който контролира паметта, координацията, емоциите и преценката. Молекулярните биолози доказват, че употребата на такива вещества уврежда и обърква регулацията на основния механизъм на мозъчните клетки. Казано накратко, те влияят на мозъчните клетки в функцията им те да получават и да предават информация. Увреждат се и онези зони от мозъка, които контролират удоволствието, паметта и целенасоченото поведение. Зависимите трудно отказват наркотиците, защото мозъкът им отказва да регулира това - те са загубили самостоятелната си .

 

Ефектът им върху мозъчните функции влияе и върху репродуктивната им функция.
Прочети още на: http://www.puls.bg/health/mind/news_19466.html?utm_source=az-jenata&utm_medium=box&utm_campaign=box





Гласувай:
7



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14246537
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68325
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930