Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.06.2015 18:53 - ПЕКИН СТАРТИРА БАНКА ИЛИ НАЧАЛОТО НА КРАЯ НА ДОЛАРА
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 728 Коментари: 0 Гласове:
4

Последна промяна: 03.06.2015 19:20

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
image

Русия, Холандия и Австралия обявиха, че са се присъединили към ръководената от Китай Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB). Членството в банката се превърна в нещо като тест за дипломатическото влияние на Китай и САЩ. Банката за развитие се смята за конкурент на съществуващите институции като Световната банка или Азиатската банка за развитие, пише Quartz.com.

 

Още по темата Япония не изключва присъединяване към Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции Дания кандидатства за Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции Австралия прави конкретна стъпка за присъединяване към AIIB Франция, Германия и Италия обмислят членство в банката за развитие на Китай Великобритания става част от Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции
Изправен пред невъзможността да увеличи своето влияние в сега съществуващите институции – Пекин управлява само 6,47% от гласовете в Азиатската банка за развитие, 5,17% в Световната банка, и 3,81% в Международния валутен фонд-  Китай реши да изгради своя собствена алтернатива. Банката има за цел да компенсира разликата във финансирането за нуждите на района от около 800 млрд. долара годишно за инвестициите в инфраструктура, показват данни на Азиатската банка за развитие. Досега над 57 страни са се присъединили към AIIB

Пекин стартира Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции (Asian Infrastructure Investment Bank – AIIB) поради отказа на американските законодатели "да се даде по-голямо влияние на Китай в съществуващите многостранни институции", заяви бившият председател на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке."Конгресът на САЩ до голяма степен е виновен за всичко, което се случва", каза Бернанке в Хонконг, цитиран от FT. Законодателният орган в САЩ блокира споразумение от 2010 г. с Международния валутен фонд, което целеше изместване с 6 на сто от квотата (и правото на глас) към нововъзникващите икономики. Според Бен Бернанке те ще имат "по-добро отражение поради нарастващата роля на Китай" и други страни."Конгресът на САЩ не го одобри. Трябваше, но не го направиха", коментира бившият председател на Фед. Още по темата САЩ смекчават съпротивата си срещу Азиатската инфраструктурна банка Азиатската банка за развитие e готова да си сътрудничи с AIIB Ще успее ли инфраструктурната банка на Китай? Иран и ОАЕ се присъединяват към Азиатската инвестиционна банка Китай: Тайван е добре дошъл в AIIB, стига да е с „подходящо“ име AIIB, чиято капитализация се очаква да достигне 100 млрд. долара, има 57 държави членки, включително повечето големи европейски икономики. Коментарите на Бернанке бяха в тона на тези на други висши фигури от САЩ, които твърдят, че Вашингтон е успял да ограничи амбициите на Китай да играе по-голяма роля в международната икономика.   Лари Съмърс, бивш финансов министър на САЩ, написа наскоро, че появата на AIIB може да бъде запомнена като момента, в който САЩ "изгуби своята роля като поемател на глобалната икономическа система". Бернанке изтъкна, че коментарът на Съмърс е "малко силен". Той обаче посочи, че "би било добре да има глобална единна система, която да позволи на ресурсите да отидат там, където са необходими". Въпреки това бившият председател на Фед омаловажи практическите последици от AIIB, заявявайки, че банката е до голяма степен символична. "Има сега една огромна сума частни капиталови потоци, която влиза и излиза от нововъзникващите пазари, включително пари, които отиват в инфраструктурни проекти", каза още той. Бернанке каза също, че се обръща прекалено много внимание на интернационализацията на юана, която е толкова въпрос на "национален престиж", колкото на практическата икономическа стойност. Той отбеляза, че делът от световните резерви в китайската валута всъщност е "много малък". "Китай трябва да продължи с постепенни стъпки по отваряне на капиталовата си сметка, да задълбочи своите пазари на облигации и да позволи по-голяма роля на частния сектор", посъветва още Бернанке.

Иран е приет за основател на ръководената от Китай Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции (Аsian Infrastructure Investment Bank, или AIIB), обяви късно във вторник китайската държавна агенция Синхуа, цитирана от Ройтерс.

Решението бе взето от съществуващите членове, включително Китай, Великобритания, Франция, Индия и Италия, се казва още в изявлението на агенцията.

Още по темата Петролът поевтинява на фона на преговори за доставки между Иран и Китай Унгария и Израел са поредните страни, заявили членство в AIIB Графика на деня: Кои държави влизат в Азиатската инвестиционна банка

Обединените арабски емирства също бяха приети в банката.

AIIB се разглежда като потенциален конкурент на установените банки Световната банка и Азиатската банка за развитие, които са доминирани от САЩ и Япония.

Китай и Иран имат тесни дипломатически, икономически, търговски и енергийни връзки. Китай е най-големият търговски партньор на Иран и също така най-големият му клиент за петрол. От 2012 г., когато санкциите срещу Техеран бяха затегнати, Пекин купува близо половината от общия ирански износ на суров петрол.






Гласувай:
4



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14279065
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68331
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930