Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.09.2015 13:58 - ЮНКЕР, СТАЛИН, ХИТЛЕР В БРЮКСЕЛ
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1832 Коментари: 2 Гласове:
8

Последна промяна: 28.09.2015 14:14

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
В БРЮКСЕЛ СЕ ИЗПОКАРАХА
image

Източноевропейците имат общ враг - ЕС и Юнкер. На снимката - антиимигрантски митинг в Рига. Снимка: Ройтерс

Клеветници, лъжци, лицемери. В момента това са най-любимите думи на унгарския външен министър Петер Сийярто. Той обвинява половин дузина европейски правителства, че не казват истината за бежанската криза.

А засегнатите реагират своевременно. Министърът на външните работи на Румъния Богдан Ауреску нарече правителството в Будапеща "аутистично“. Хърватска съобщи, че министър-председателят Виктор Орбан подклажда истерии в Будапеща. Сръбският външен министър Ивица Дачич гръмогласно обяви, че страната му е заплашена да се превърне в "концентрационен лагер" заради затварянето на границите от страна на Унгария и Хърватска. 

Още по темата Европа и машината на времето Орбан обяви победа на изборите в Унгария Ангела Меркел и политиката на обречените

Към стандартния репертоар сега спадат и други взаимни обвинения във фашизъм. Политическият тон в Централна и Югоизточна Европа рядко е изискан, но бежанската криза доведе според наблюдатели до истинска словесна война в региона, пише в свой анализ Der Spiegel. „Нашият министър на външните работи Сийярто наистина се изразява грубо, това няма нищо общо с дипломацията", казва политологът Атила Тибор Наги от базирания в Будапеща Mйltбnyossбg Institute. Сръбският анализатор Йелена Милич от намиращия се в Белград Център за евроатлантически изследвания (CEAS) препоръчва на своето правителство да се изказва „по-предпазливо", защото в противен случай Сърбия рискува планираното за края на годината начало на преговорите за присъединяване към ЕС.  

 

Вербалната враждебност в Централна и Югоизточна Европа е израз на нова ледникова епоха на тукашните държави в техните междусъседски отношения. И то почти десетилетие след разширяването на ЕС и многобройните опити двустранното и многостранното сътрудничество в региона да се постави на една постоянна, сигурна основа. Но сега става брутално ясно колко бързо връзките на сътрудничество и добросъседски отношения могат да се разпаднат в случай на криза.

Сърбия и Македония протестират от известно време срещу унгарската ограда на границата със Сърбия. И Хърватия и Румъния вече осъждат оградата по техните гранични участъци, която унгарците започнаха да строят наскоро. Будапеща от своя страна обвинява страните по маршрута на бежанците през Балканите - Гърция, Македония, Сърбия и от скоро Хърватия, че само пропускат бежанците. Всички те заедно се оплакват на Гърция, че тя не защитава външните граници на ЕС, както и на германския канцлер за това, че е "поканила" бежанците.

Комуникация помежду си очевидно те не водят, поне такива са и оплакванията от Унгария в Македония. Да не говорим за бившите уж отлични модели на сътрудничество, като например редовните съвместни унгарско-румънски междуправителствени заседания.

Европа и машината на времето

Редица икономисти от Милтън Фрийдман и Ана Шуортц до Бен Бернанке са единодушни, че Голямата депресия от 30-те години до голяма степен е в резултат на нелепа парична политика. Изправени пред голям шок, централните банки позволяват на западните икономики да се свият и да преминат през болезнен период на низходящи корекции на цените, вместо агресивно да им осигурят ликвидност. Една от причините за това е обвързването им с конвертируемостта на златото.

В това отношение еврото е днешният еквивалент на междувоенния златен стандарт. Макар то да не е обвързано с цената на реална стока и затова позволява прилагането на антициклична парична политика, еврото не позволява отделните страни членки на еврозоната, като Италия или Гърция, да използват корекции на обменните курсове, за да облекчат икономическите си страдания.

Междувоенният златен стандарт в един момент се разпада. Доказателствата сочат, че това е било за добро. Страните, които първи го оставят и обезценяват, като Обединеното кралство и скандинавските страни, преживяват по-енергично икономическо възстановяване от тези, които се оказват в „златни окови“ за по-дълго време.

Напускането на еврозоната и политически, и технически е много по-рисково начинание от прекъсването на връзката със златото. Това обяснява продължителността и силата на рецесията в страна като Гърция. Не обяснява обаче защо Европейската централна банка (ЕЦБ) изостря икономическия спад, като систематично не постига самопоставената си целева инфлация и позволява на страните в периферията на еврозоната да изпаднат в дефлация.

Надигаща се ревизионистка сила

Владимир Путин не е Адолф Хитлер. Най-малкото той явно не води убийствена идеология, заради която ще се опита да завладее света или да унищожи хора от специфичен етнос. Подобно на Германия от 30-те години обаче днешна Русия се превръща във воюваща ревизионистка сила. И подобно на загубата на Германия в Първата световна война, разпадането на Съветския съюз е оставило отпечатък в руското съзнание, от което Путин се възползва умело, за да укрепи собственото си задържане на властта.

Точно както Германия през 30-те години, режимът в Кремъл се опитва да се утвърди в традиционната сфера на влияние чрез милитаризъм и дестабилизация на съседите си като Молдова, Грузия и Украйня. Наистина, военните методи са се променили от 30-те години насам. Енергийните цени и пропагандата позволяват на Кремъл да достигне още по на запад и да орони демократичните победи на европейските страни, за които вероятно смятаме, че са се изплъзнали от прегръдката на Съветския съюз преди известно време.

Липса на лидерство

Международният ред на междувоенния период се оказа крехък заради липсата на лидерство от либералните демокрации. След Първата световна война Обединеното кралство е твърде слабо, за да поеме предишната си роля на доминираща световна сила. САЩ, от своя страна, показват малък интерес към събития извън границите им.

В края на двата мандата на президента Барак Обама много европейци – особено онези от Централна и Източна Европа, имат усещането, че Америка до голяма степен ги е изоставила независимо от договора за обща сигурност. Лидерство в ЕС също липсва. Обединеното кралство все повече се отдалечава от континента и не изпитва особен интерес да бъде отново велика световна сила. Естественият лидер на ЕС, Германия, няма амбицията да се държи наистина уверено в днешния свят, може би заради трайната травма от Втората световна война.

 

 



Гласувай:
8



1. kvg55 - Само да обърне перчема на другата ...
28.09.2015 18:34
Само да обърне перчема на другата страна,
да свали очилата и Юнкер си е същи Хитлер,
на външен вид. Дано не стане и по същество.
Обаче Сталин е най-внушителен и представителен
от тримата на снимката.
Унгарското правителство си е точно на мястото -
в защита на националните интереси.
Златен стандарт, антициклична парична политика
и прочие финансови мерки са повърхностни и формални
за оздравяване на икономиката. Производствените
отношения в буржоазното общество са достигнали
своята точка на невъзможност за развитие. Наред
е буржоазното общество да отстъпи ред на следващото.
цитирай
2. staler - миш-маш. златен стандарт или не, не ...
04.10.2015 21:27
миш-маш.златен стандарт или не,не е важно,важно е първо-зад паричната маса да има адекватни активи и следователно второ- печатаря на валута да е надпазарна институция каквато очевидно трябва да е държавната централна банка,напълно ЗАМИСИМА от правителство,парламент и пр.името на туи нещо е държавен капитализъм в всичките му форми и разновидности.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14207400
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68272
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031