Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.11.2015 03:45 - ОТ ЛИПСАТА НА РЕФОРМИ ЕНЕРГЕТИКАТА НА БЪЛГАРИЯ ПОСТАВЯ БЪЛГАРИНА В БЕЗПОМОЩНА БЕДНОСТ.
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 902 Коментари: 1 Гласове:
2

Последна промяна: 19.11.2015 04:57

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
България е най-уязвимата държава в ЕС по отношение на енергийната бедност. Това отбелязва първият доклад за състоянието на Енергийния съюз на ЕС. В него се разглежда постигнатият напредък през последните девет месеца, определят се основни области на действие за догодина. Като цяло заключенията са, че през последните девет месеца е постигнат напредък и идеята за Енергийния съюз на общността е напът да бъде реализирана. 

Документът посочва обаче, че липсата на реформи и комбинация от още фактори, като дългосрочни договори, силна експанзия на възобновяемите източници, както и слаб и политически зависим енергиен регулатор, са в основата на проблемите в енергийния сектор на България.

Още по темата Шефчович: България ще е един от големите печеливши от енергийния съюз ЕК: Югоизточна Европа най-сетне трябва да е част от енергийната система на ЕС

В страната няма функциониращ либерализиран енергиен пазар, търгуващ по схемата „ден напред“, както и пазар на природен газ.

Макар и концентрацията на енергийните мощности да е по-ниска от средното за ЕС, потенциалните позитивни ефекти от това се губят от определените квоти, които дават приоритет за доставка от неконкурентни производители на електроенергия, посочва анализът.

По отношение на цените у нас те са сред най-ниските за индустрията в Европа, отбелязват още от ЕК. Заключението се отнася както за цената на електроенергията, така и на природния газ, които се доближават до средните цени в САЩ. В същото време обаче енергийните разходи са почти 39% от добавената стойност на индустрията, докато в САЩ и Европа те са съответно 8% и 13 на сто.

По данни на Европейската комисия през 2014 година дефицитът при търговията с енергийни продукти е в размер на 5,8% от брутния вътрешен продукт на България. Този показател е над средното за ЕС ниво,  където дефицитът е в размер на около 3 на сто. У нас се наблюдава дефицит при търговията с въглища, петрол и природен газ. Той се намалява от излишък при търговията с електроенергия.

Прегледът на ситуацията в България показва още, че енергетиката е от голямо значение за икономиката – добавената стойност, която тя дава, е 4,1%, докато средното за ЕС е малко под 2 на сто.

Данните в анализа са от 2012 година. Според тях заетите в сектора са 0,9% от всички работещи, което също е над средното за общността.

В същото време заетите (директно или индиректно) в сектора на възобновяемите източници са 0,2% от всички работещи, докато в ЕС този процент е 0,53 на сто. България обаче е изпълнила своите цели за енергия от възобновяеми източници още през 2013 година.

Използването на въглища и ядрено гориво в енергийния микс е по-голямо от средното за ЕС, а на петрол и природен газ – под средното. Страната ни обаче е по-малко енергийно зависима от средното за общността благодарение на собствения добив на въглища и ядрената енергетика.

 

Още по темата Енергийната зависимост на България плавно се покачва Зависимостта на Европа от петрол е по-голяма, но газът е по-чувствителна суровина
Докладът отчита още голямата зависимост на страната от Русия по отношение на вноса на природен газ, петрол и ядрено гориво. България има ограничени алтернативи за доставки, каквито биха могли да дадат терминалите за втечнен газ или хранилища, отчитат още от Европейската комисия.

Инвестициите в енергийните иновации също са значително по-малко от тези в ЕС – 1,4% от общите инвестиции в развойна дейност, докато в общността те са 7,1%. Посочените данни са на Евростат и се отнасят до 2013 година.

България ще използва част от средствата, които получава от европейските фондове, за енергетика. 471 млн. евро например ще отидат до 2020 година за повишаване на енергийната ефективност на публични и частни сгради. 1,1 млрд. евро пък ще бъдат направените разходи за енергийно ефективен нисковъглероден транспортен сектор, се казва още в първия преглед на ситуацията в европейската енергетика, свързан със създаването на Енергийния съюз. 

Какви може да са очакваните промени след либерализацията и развитието на сектора като цяло вижте във видеото на Bloomberg!




Гласувай:
2



1. kvg55 - Как да има реформа, като трябва да се ...
19.11.2015 20:53
Как да има реформа, като трябва да се засегнат
интересите на "наши" хора, износители на електроенергия.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14255463
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68327
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930