Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.12.2015 19:59 - Русия готви икономическо "чудо"- ПРИ ДИКТАТОРА ПУТИН
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 3692 Коментари: 7 Гласове:
13

Последна промяна: 10.12.2015 17:14

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Русия готви икономическо "чудо" при диктатора   Путин?!

За ужас на САЩ западните санкции спасяват икономиката й, докато ЕС загуби $100 милиарда

image Икономическите санкции, наложени от Запада срещу Русия през март 2014, бяха болезнени, но тяхната ефективност се оказа много ниска, пише ktovkurse.com. Те могат да имат и противоположен ефект, правейки Русия по-силна отпреди.

Страните от ЕС, по предварителни оценки, са загубили около 100 милиарда долара от спада на търговията с Русия. Разбира се, БВП на Русия, който се повиши слабо през 2014 г, падна с 4,6% на годишна база през второто тримесечие на тази година.

Обосновките на икономическите санкции са много прости: свободната търговия и свободните пазари осигуряват растежа, а оттам и политическата подкрепа за правителството и ако ограниченията "задушават" растежа, то това подкопава подкрепата за правителството. А намаляването на подкрепата на действащото правителство, общо взето винаги е основната цел на санкциите, отбелязват авторите на Project Syndicate.

Акцентът върху свободната търговия и свободния пазар е основен принцип на класическата икономика от британски вид от XIX век. Той остава и основното послание на днешната доминираща неокласическата школа, въплътена в така наречения  "Вашингтонски консенсус", който беше приет  по съвета на Международния валутен фонд. Грубо казано, мнозинството от икономистите по света вярват, че ключът на икономическото развитие са отворените пазари, дерегулацията, либерализацията и приватизацията.

Но тази теория е погрешна. Никоя икономическа власт никога не работи изключително само на основата на политика на ненамеса.

Икономическият растеж на Великобритания, например, в значителна степен е зависим от стратегическата среда, индустриалната  политика, данъчните и неданъчните бариери пред търговията. Силната индустрия във Великобритания започва с текстилната промишленост. Лидерите на страната осъзнават, че износът на суровини, а именно вълна, може да не е достатъчен, за да се стимулира икономическото развитие. Докато вносът на суровини и износът на готова продукция генерират  добавена стойност.

По този начин властите на Великобритания разработват промишлена политика, която довежда  до привличане на фламандски тъкачи за предоставяне на нови технологии за британските компании. В допълнение, те създават търговски бариери: забраняват  износа на сурова вълна и вноса на готова продукция, особено от Индия, тъй като тези продукти са били с по-добро качество и по-евтини, т.е. британските продукти не могат да ги конкурират. Били приети закони, ограничаващи достъпа на чуждестранни кораби в британските пристанища и дори закони, които осигуряват допълнително търсене. Например, изисквало се да погребват мъртвите само във вълнено облекло. В крайна сметка, механизацията на текстилната промишленост проправя пътя на индустриалната революци,а  масовото производство и износът се основават на развитието на най-големия флот в света.

Още в средата на деветнадесети век германският икономист Фридрих Лист подчертва  ролята на индустриалната политика в развитието на Великобритания. САЩ, Германия и Япония доста бързо последват примера на Великобритания, разработвайки разумни мерки за защита на търговията и индустриалната политика, подкрепяйки зараждащи се отрасли. Тази стратегия им позволява  да растат бързо и дори да изпреварят  Великобритания.

Ограниченията също се оказват ефективни за стимулиране на икономическото развитие: през 1812 г., когато Великобритания обявява война и налага  ембарго върху търговията със САЩ, заместването на вноса дава начало на разцвета на американското производство. Когато ембаргото се отменя, а търговските тарифи се понижават, индустрията на САЩ е изправена пред проблеми, които продължават до 1828, т.е. до въвеждането от Великобритания на нови високи тарифи. По същия начин, по време на Втората световна война, британското ембарго стимулира развитието на високотехнологични производства в Германия.  Разбира се, санкциите могат да имат и разрушителен ефект, икономическите санкции  бяха толкова вредни за Иран и Ирак.
Но подобна стратегия ще  има противоположен ефект за Русия, предвид достъпа до природни ресурси, технологичния и интелектуален потенциал, квалифицираната работна ръка. Сравнението със Съветския съюз, който доста тежко бе засегнат от санкциите, няма реална обосновка. Русия сега има съвсем различна  административна и икономическа структура, която предлага значителни предимства за тези, които са в състояние да се адаптират към ограниченията. Там се оказа възможна реализацията на инициативи, даващи доход на автора и напредък на държавата...

 Русия има  възможности за просперитет, въпреки санкциите, или по скоро благодарение на  тях. Така превръщането на  възможностите в реалност осигурява продължи  икономическата трансформация на Русия. По-специално, необходимостта, да се преустанови износът на прости суровини  в нови изделия за вътрешния и външен пазар е условието,  достатъчно за развитието. Санкциите са наложили прилагане в Русия на   по ефективна  политика, да се създават продукти с по-висока добавена стойност. В предишните десетилетия такъв път са преминали Япония, Тайван, Южна Корея и Китай.

Русия фактически има всичко, за да произвежда готова продукция, каквато по-рано е трябвало да бъде внасяна. В действителност заместването на вноса вече е увеличило производителността в няколко ключови сектора: машиностроене, нефтохимия, лека промишленост, фармацевтика  и селското стопанство. Износът на такива стоки- с висока добавена стойност през първоо тримесечие на тази година са е увеличил  с 6%. Русия засили сътрудничеството с другите страни от БРИКС, а наскоро бяха обявени и амбициозни планове за увеличаване на вътрешното търсене.

Възможно е санкциите на Запада срещу Русия да стимулират дългоочакваната структурна трансформация на страната. Ако Русия успешно повтори икономическия режим, използван в Източна Азия, едновременно с  повишаване на ефективността на управлението, възможно е още едно икономическо чудо. За ужас на ЕС и САЩ.

Превод: BIG5.BG


РУСИЯ   ПРИДИКТАТОРСКИЯ РЕЖИМ НА
ПУТИН КАК ИЗГЛЕЖДА:
Това са мрачни тоталитарни сгради сталински стил в Москва, които режимът на Путин грижливо пази като носталгичен спомен за сталинизма.
image   Ужасната днешна руска действителност в условията на путинския кървав режим: на снимката виждате как на фона на полуразрушена гара ръждясва парен локомотив с вагони от съветско време. На снимката: Самара, 2015
image

Страховитият мрак на развалините в Сочи, 2015
image
  Ами днешната руска армия? Някога - най-могъщата в света, а сега военните се возят на такива вехти и разнебитени камиони. Олющена боя, смачкани ламарини и изтъркани гуми. Единственото, за което стават тези таратайки, е да събират празните бутилки от водка сред тотално алкохолизирани руснаци (Русия е на 5-то място в света по консумация на алкохол след Австрия, Чехия, Литва и Ирландия) - за какво ли друго може да се използват ръждивите камази на снимките?
image image image image
  Ето ги и вечно пияните работници в "Алтайския моторен завод" (АМЗ). Някога тук сглобяваха дизелови двигатели за кораби - а сега, само вижте снимката: Нафирканите работяги пият направо от бутилката по време на работа.
image     
Путинските окупатори прокарват мощен захранващ кабел към анексирания Крим - сега там ще екзекутират противниците на "режима", като използват електрически столове.
image
    Генератор на "руската пропаганда" в Краснодар. Както се вижда добре, той е примамил неколцина манипулирани от диктатурата хора, които са щастливи и дори не забелязват, че сградите наоколо им са полуразрушени, а самите те ходят сред разбити тротоари, дупки и кал до коленете.
image

Ето ги днешните впиянчени руснаци: тотални алкохолици и неудачници, доживяват си живота сред останките от СССР и нищо ново не могат да построят. На снимката: строителната площадка на ЛАЭС-2
image
    Цялата автомобилна промишленост на Русия е остаряла и нищо ново не произвежда. Вижте как в завода КАМАЗ се разрушава автомобилното производство за военни нужди. На снимките: КАМАЗ-53949 "Тайфун"
image image image
  Още при първото изискване от Турция уплашените руски власти ще й предоставят тръби с голям диаметър за "Турски поток".
image     Кошмарът на путинската диктатура: млада майка затваря очите на детето си, за да не травмира детската му психика с ужасния вид на града, разрушен от режима на Путин. Йошкар-Ола, 2015.
image

Пететажните "хрушчовки" още от 50-те години на миналия век. режимът на Путин не успя да построи една сграда след 1999 г.? На снимката: Самара, 2015
image
 
Едноетажните гета на Новоросийск. Докъде са докарали черноморските градове на Русия, а? Скоро и в кримските ще бъде същото. Да са мислили към кого се присъединяват с референдум!
image  
Кървавият диктатор Путин лично благоволява да посети празните и рухнали цехове на "Уралвагонзавод", където са останали само ръждиви железа за скрап. Личи си как постоянно е зает с една мисъл: какво ли има още в Русия, което да бъде разграбено до такова състояние?
image
 
Голтаците-руснаци само за един ден, още преди официалните продажби, купиха 780 броя "LADA Vesta" и се записаха за още 1500. Пълна беднотия!
image   Червеният площад - центърът на борбата срещу путинския режим. Както виждаме, отново е затънал в хаос и навсякъде горят автомобилни гуми. Против кървавата диктатура на Путин винаги има смели борци: те псуват и храбро удрят милицията с каквото им падне. Забелязва се, че активистите за човешки права, финансирани от хуманиста и човеколюбеца Сорос, нямат намерение да напускат центъра на събитията - те са решени на държавен преврат.   image

Какво друго може да произвежда путинска Русия, освен дървени каруци, както на снимките - чието серийно производство започна в глухото провинциално градче Миас.
image image image  
Децата в Одинцовския район на Москва децата няма къде да играят, защото путинските олигарси превърнаха двора в огромен паркинг за своите "ролс-ройсове".
image
  А това са врати на метрото в Санкт-Петербург. На тях специално са нарисували някакъв красив европейски дворец, та горките петербуржци да знаят, че на Запад има такива красоти, за каквито Русия не може и да мисли. Е, някому това може да изглежда и като Петерхоф, недалеч от Санкт-Петербург - но той явно е излъган от руската пропаганда
image
 
Горките руснаци си мечтаят само за едно: как да избягат от Русия? Причината е, че няма къде да живеят. Нагледен пример са тези 4 рухнали дървени колиби в малкото градче Красногорск
image
   
Ето го и най-големият политически затвор в Русия, наречен "Колизей". Намира се в град Краснодар. Много ясно за какво е предназначен: тук ще държат хора, които се съпротивляват на путинския режим, а особено съпротивляващите се ще бъдат хвърляни на арената, където ще служат за храна на амурските тигри - а путонифилите Жерар Депардийо, Вин Дизел и Памела Андерсън ще ръкопляскат, щото Путин им плаща и ги е превърнал в рубладжии.
image image image


  Европейските експерти обявиха Новокузнецк за най-мръсния, унил и негоден за живот град в света. Разбира се, трябва да се съгласим с тях - все пак това са европейски експерти, какво да се прави...
image image image

 
Ужас: изостаналите руснаци с ватенки жънат със сърпове, и така застават на Първо място в света по износ на пшеница.Горките, какво щастие е да срещнеш случайно разбрицан комбайн от 1960-те години като на снимката!   image


Вижте какво странно съоръжение е построено през 2014 г. в Новосибирск. Западните специалисти вече издигнаха версията, че това е огромен ретранслатор на путинската пропаганда. Сега ясно ли ви е защо Путин има рейтинг на одобрение 95% от населението на Русия. Освен това, чрез металната мрежа високочестотните сигнали се предават до Западна Европа, а също и до САЩ, за да се води хибридна война срещу евроатлантическите ценности.
image image  
  Докъде Путин докара Екатеринбург... А при Елцин нямаше нищо такова: градът направо цъфтеше и връзваше!
image

Превод и редакция: Любомир Чолаков
Този превод е обект на авторско право. Препубликуването му, изцяло или отчасти, се разрешава САМО с посочване на преводача и АКТИВЕН ЛИНК към превода.

 

2015-10-15 19:30:15

0

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

 



Гласувай:
14



1. born - Горките руснаци. Живи да ги оплачеш ...
09.12.2015 20:10
Горките руснаци. Живи да ги оплачеш ! То бива мизерия, ама чак пък толкова ...
цитирай
2. minevv - da
10.12.2015 08:42
da
цитирай
3. apostapostoloff - Като е толкова хубаво,
10.12.2015 10:45
защо не идеш да живееш там? И защо нито един бегълец не се насочва към този "рай".

цитирай
4. kvg55 - При тези ужасяващи кадри, които ...
10.12.2015 16:33
При тези ужасяващи кадри, които всякаш са снимани в Либия, Сирия и Ирак, икономическият и военен крах на Русия е скорошен.
Ако диктаторът Путин не заповяда на народа да напрегне мозъците си и да измисли нови технологии и производства като компенсация на санкциите, но при този впиянчен народ едва ли е възможно.
цитирай
5. zaw12929 - Не мога да живеч в друга държава- тук са децата, колеги, приятели, българи
10.12.2015 17:27
apostapostoloff написа:
защо не идеш да живееш там? И защо нито един бегълец не се насочва към този "рай".



Не мога да живея в друга държава- тук са децата, колеги, приятели, българи имам стабилно място, а старо дърво не се премества- корените му са чак в центъра на българската земя и в друга пръст не вирея... В Русия има 100 хиляди българи, които имат двойно гражданство, те не искат да се връщат. За да отидеш в Русия трябва покана. Има ли в Русия бежанци- Да около 1 милион украинци избягаха не в Европа, а в Русияи са устроени.
цитирай
6. zaw12929 - Прав си, нямат Валутен борд, нямат и цигански гета
10.12.2015 17:31
brancaleon написа:
А пък ние си имаме нещо, което руснаците нямат - Валутен борд.

Прав си, нямат Валутен борд, нямат и цигански гета и още: Казват че сме най богати на злато, мед, никел- цветни метали... но ги изнасят без да ни питат защо тънем в мизерия и бедност...
цитирай
7. mt46 - Много е тъпо,
10.12.2015 20:13
когато някой пита: като е много хубаво, защо не отидеш да живееш там... "Камъкът си тежи на мястото" - българска народна поговорка. Не е задължително /а и не е добре/ хората да се изселват, да сменят родината си...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14213572
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68274
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031