Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.01.2017 07:15 - ЯБЪЛКАТА НИ НОСИ ЗДРАВЕ И СТОЛЕТИЕ / а паник бутона виж!
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 2241 Коментари: 1 Гласове:
11

Последна промяна: 12.01.2017 03:43

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
40+ чудни рецепти с ябълка за лечение и готвене: Десерти, лекове при диабет, гастрит, за отслабване и др.
image Рецепти с ябълка за лечение и отслабване. Диети. Сладкиши с ябълки. Ябълков пай, кекс, мъфини, баница. Приготвяне на ябълков сок, оцет и ракия калвадос.

Френски тарт.  Отглеждане: Резитба, пръскане.  Печени на фурна, захаросани

Ползи, приложение и рецепти за лечение

Полезната ябълка е плод, към който трябва да посягаме ежедневно. Въпреки, че тя е най-достъпният плод, много от нас я пренебрегват. Лекарите препоръчват годишно да консумираме поне 35 килограма ябълки, за да запазим здравето си.

Освен, че ценната ябълка ни помага да укрепим имунитета си, пази ни от настинки, тя се грижи и за здравето на устната ни кухина. Убива всички микроби в устата. Тя е перфектният заместител на четката и пастата за зъби, когато не са ни под ръка.

Полезната ябълка се грижи и за здравето на кръвоносните съдове. Укрепва ги.

Съдейства за оптимизиране на стомашната дейност. Счита се, че предпазва и сърцето. Тя е добър лек срещу безсъние.

Хората с недостиг на йод също е задължително да я включат в менюто си.

Но приложенията и терапевтичните ползи от консумацията на сочната ябълка не се изчерпват само до тук.

Диета с ябълки за отслабване + резултати

Ябълките са перфектен стимулатор на метаболитните процеси. В този смисъл те са ценни за всеки, който желае да отслабне. Отслабващият ефект се дължи на съдържанието на пектин.

Предлагаме строга ябълкова диета, която се изпълнява в продължение на седмица. Очакваните резултати са за загуба на между 5 и 7 килограма след приключване на режима.

image

Ябълка – вълшебният плод, който крие куп ползи за здравето.

Към предложения режим с ябълки може да се придържате по всяко време на годината. Но се препоръчва това са става в периода на зреене на ябълките – между месеците юли и септември.

Ако изпълнявате диетата тогава не се налага да отстранявате корите на консумираните плодове. При изпълнение на диетата в останалата част от годината е необходимо да отстранявате кората от плодовете преди консумация.

Режимът включва ежедневен прием само на ябълки като общо приетите калории не бива да надвишават 900.

През първия и последния ден от диетата се приемат до 350 калории максимум при положение, че консумирате кисели ябълки. За тези, които консумират сладки плодове е допустимо да приемат до 470 калории през тези дни.

Ето и какви са количествата ябълки, консумирани през всеки един ден от режима:

Започнете първия ден с килограм ябълки. Ако организмът Ви не понася добре приема само на сочния плод, може да си позволите и филийка пълнозърнест хляб.

През втория ден увеличете консумираното количество още с половин килограм. Така общо за деня трябва да приемете килограм и половина ябълки.

Трети и четвърти ден от диетата с ябълка приемайте по два килограма от плода.

Ден пети и шести отново се консумира по килограм и половина от плода. Седми ден хапнете килограм от сочния плод. Може да си позволите и общо три филийки пълнозърнест хляб за целия ден.

Количествата ябълка, които трябва да приемете през всеки един ден от режима, разпределете в шест приема. Задължително консумирайте и около литър и половина до два литра вода на ден.

Ако страдате от повишена стомашна киселинност, изберете сладки сортове ябълка. Тези от Вас с тежки стомашни проблеми, не е добре да изпълняват диетата.

Диета с ябълки и чай

Диета с ябълки и чай обещава загуба на цели осем килограма само за седмица. Освен ябълки по време на режима се консумира и чай, който е добре да бъде подсладен с мед.

През първия ден се приема килограм ябълки и филийка хляб. Втори ден – 1,5 кг ябълки. Трети ден – два кг. От четвърти ден до края количество им се намаля всеки ден с половин кг – 2; 1.5 кг, 1.5 и отново 1 кг.

За разлика от другата диета, тук количеството ябълки се приема не в 6 приема, а в 4-5. Задължително след всеки прием се приема чай. Добре е това да бъде зелен чай.

Диета с ябълки и кисело мляко

Диета с кисело мляко и ябълки е подходяща за тези, които искат бързо да влязат във форма. Режимът изглежда по следния начин:

  • Ден първи – консумира се единствено килограм ябълки и вода с лимонов сок.
  • Ден втори – килограм нискомаслено мляко, разпределено в няколко приема; пие се отново вода с лимон.

Безкомпромисното изпълнение на режима гарантира прочистване на организма и видимо отслабване в областта на корема.

Диета с ябълки и яйца

Изпълнението за седем дни на диета с ябълки и яйца гарантира смъкването на 4 килограма. Ето и какво включва този режим по дни:

  • Първи ден – за закуска (ябълка и чай или кафе), обяд (отново ябълка, яйце+портокал или домат), вечеря (чаша чай, яйце и зелена салата).
  • Втори ден – за закуска (яйце, домат и кафе или чай), обедно хранене (телешко варено – 100 грама, гроздов сок – една чаша и зелена салата), последно хранене (ябълки – 2 броя).
  • Ден трети – закусете с един домат или краставица+1 яйце, кафе или чай; обядвайте телешко филе, кисело селе и чаша ябълков сок; вечерята включва единствено чаша мляко.
  • Четвърти ден – закуска (100 гр извара), обяд (риба – 100 грама, зелена салата и морковен сок – една чаша), вечеря (ябълки – два броя).
  • Пети ден – за закуска яйце и зелена салата; за обяд – отново телешко с домат и сок от ябълки); за вечеря единствено мляко – една чаша.
  • Шести ден – същата закуска, за обяд променя се единствено салататата (кисело зеле), за вечеря – две ябълки.
  • Седми ден – закуска (ябълка, извара – 100 грама, чаша чай), обяд (зеленчукова супа, сто грама варено пилешко и чай), за вечеря – единствено чаша мляко.
Ябълки при диабет

При диабет се препоръчва консумацията на кисели сортове ябълки, съчетани с лимон.

Ябълковите кори съдържат флорицин, който спомага за намаляване на кръвната захар.

На диабетиците се препоръчва трикратно да пият по 100 мл сок от кисели ябълки. Най-добре е да го консумират преди хранене.

При гастрит и язва. Против киселини

При гастрит с ниска киселинност ябълките са много полезни, защото те съдържат много киселини. Но ако заболяването протича с повишена киселинност, по-добре да се откаже от консумацията на този плод.

При язва на стомаха полезната ябълка също помага заради съдържанието на пектин в нея.

Ценна е и за справяне с киселините. Но в този случаи трябва да консумирате плода обелен.

При запек и при диария (зелена ябълка) image

На ден хапвайте поне по една ябълка!

При запек опитайте следния лек – сварете 2 ябълки и 1 супена лъжица мляко в 1/2 чаша вода. Варенето продължава 5-7 мин. Течността се приема сутрин преди закуска.

Зелена ябълка помага при диария. Настържете плода заедно с кората и хапнете получената кашичка. Правете това всеки ден до отминаване на симптома.

При повръщане 

При повръщане помага печена ябълка, поръсена с малко анасон. Този лек стопира гаденето и преустановява повръщането.

В този случай не се препоръчва консумация на сок от ябълка. (Още изпитани лекове за справяне с мъчителното повръщане)

Против целулит

Сочната ябълка е безценна и за справяне с целулит. Освен да я консумирате може да я използвате и за масаж. Необходими са 3-4 ябълки, които се срязват на половинки. За кратко половинките се затоплят под течаща топла вода.

С тях се прави масаж на засегнатите места. Правете кръгови движения. Движете се от долу нагоре. След като усетите, че ябълката не отделя сок, отново срежете половинките през средата.

Масажът продължава, докато ябълката спре да отделя сок. След първите пет сеанса се забелязва подобрение. Бъдете постоянни и упорити и резултатът няма да закъснее.

За лице, против акне

При акне помага не само очистителната диета с ябълка, но и маска с този плод. За да я приготвите пасирайте плода на кашичка и добавете лъжица мед.

С маската останете 15 минути. Освен за справяне с акне, тя е подходяща и за дамите, които желаят да подхранят и хидратират кожата си в дълбочина.

Друг вариант за приготвяне на подмладяваща маска с ябълки включва пасирането на една сварена ябълка. Към кашичката се прибавя по лъжичка зехтин и масло от гроздови семки.

За черен дроб и против хепатит

За пречистване на черен дроб и против хепатит помага сок от ябълки. За да пречистите този орган е достатъчно в продължение на 3-4 дни да консумирате големи количества сок от ябълка.

Предлагаме и още един вариант, включващ сок от два лимона, по 225 мл вода и сок от ябълка, лъжичка зехтин, половин сантиметър джинджифилов корен+счукана скилидка чесън.

Между три и пет дни всяка сутрин приемате на гладно приготвения сок.

Други рецепти от народната медицина

При анемия помага прием на чаша сок от ябълка и червено цвекло (80% ябълков сок и 20% сок от цвекло). Този лек вдига хемоглобина.

Облекчаването на кашлицата и пресипналостта на гласа не са предизвикателство за полезната ябълка. В случая помага топъл ябълков компот. Може да приготвите и отвара от сушени ябълкови листа (една част от тях към десет части вода). Подсладете с мед. Пийте от топлата течност по 100 мл на всеки 2 часа.

При ларингит пригответе лек от супена лъжица ленено семе, кора от една ябълка и 300 мл вода. Вари се пет минутки. Прецежда се. Добавя се мед и се приема в три приема преди всяко хранене.

За предотвратяване образуването на бъбречни камъни сварете една супена лъжица сушени ябълкови кори в чаша вода. Приемайте от този лек по 1/3 чаша трикратно.

От същия лек може да приемате и по 5-6 пъти на ден по лъжица за овладяване на хипертония.

При остър пристъп на подагра правете компреси с резенчета ябълка.

За зарастване на рани използвайте олио, в което е киснат настъргания плод.

Топ 20+ полезни рецепти с ябълки за готвене

Предлагаме вкусни и лесни рецепти за готвене с ябълки. Надяваме се сред тях да откриете рецептата, която ще Ви стане любима или рецептата, която търсите отдавна.

Сладкиши с ябълки, десерти

Ябълките участват като компонент в куп рецепти за приготвяне на десерти. Ето и най-популярните от тях.

Ябълков пай + вариант с бисквити

Неустоим ябълков пай може да приготвите, омесвайки тесто от следните продукти:

  • яйца- два броя (разбивате ги)
  • захар – две лъжици (прибавяте я към захарта)
  • масло – 200 грама (може да го заместите със същото количество маргарин, но маслото е за предпочитане)
  • брашно – необходимото количество е 250 грама

Половината от приготвеното от тези продукти тесто разстелете върху тавичка печене на блатове. Тестото се разстила не само върху дъното, но и по стените на тавичката. Препоръчваме използването на такава с подвижно дъно. По-удобни са за тази цел.

За плънката направете следното, използвайки изброените продукти:

  • захар – две-три супени лъжици
  • ябълки – килограм и половина (почистват се нарязват се или се настъргват и се задушават заедно със захарта)
  • орехи – 100 грама счукани
  • към тях добавете канела – половин лъжичка и добавете към изстиналите предварително задушени ябълки

Плънката разнесете върху тестото в тавата. Останалата част от тестото разточете на кора с дебелина от сантиметър. Нарежете тестото на лентички с дебелина от 2 см. Тях започнете да редите перпендикулярно върху плънката. Целта е да се получи решетка от тях.

Печенето на вкусния ябълков пай се осъществява в умерена фурна. След изстиването на пая го поръсете с пудра захар.

Вкусен ябълков пай е възможно да приготвите с бисквити. За тази цел е необходимо следното:

  • масло – едно пакетче; разтапя се в тава
  • пакетче чаени бисквити – те се нареждат върху маслото
  • 4 ябълки – режат се на парченца и се подреждат върху натрошените бисквити
  • канела и натрошени орехи в количества според личните предпочитани

    Следващият етап в приготвянето на ябълков пай с бисквити включва направата на пандишпанено тесто, за което е необходимо:

  • три яйца – разбиват се
  • чаша захар – добавя се към яйцата
  • брашно – същото количество като захарта, отново се прибавя към сместа
  • бакпулвер – едно пакетче

Приготвеното тесто се излива върху сместа с бисквитите в тавичката. Сместа се пече на фурна, загрята до 200 градуса. След като сладкишът се изпече, изчакайте го да изстине. След това го поръсете с пудра захар.

Сладкиш с ябълки и бисквити

Вкусен сладкиш с ябълки и бисквити се приготвя от следните продукти:

  • масло – сто грама
  • захар (пудра)  – една чаша – добавя се към маслото и сместа се хомогенизира с използването на миксер
  • килограм ябълки – настъргват се прибавят към сместа
  • сто грама орехи (натрошени) – също се прибавят към сместа
  • една ванилия – прибавете и нея към сместа

Тази смес се разбива, докато се получи пухкава смес. Изсипва се в тавичка за сладкиш. Оставя се в хладилника, където престоява час, за да се стегне.

Докато изчаквате кремообразната смес да стегне, разбийте 250 мл сметана с две лъжици захар (за предпочитане пудра захар).

С тази смес се намазва сладкиша. Но преди това е необходимо да го освободите от тавичката.

Приготвения сладкиш може да поръсите с натрошени орехи, ако желаете.

Сладкиш с ябълки и орехи

Разкошен сладкиш с ябълки и орехи включва следните компоненти:

  • ябълки – една или две (задължително е да бъдат добре узрели; настъргват се)
  • масло 125 грама – необходимо е предварително да го разтопите
  • захар – една чаша (добавя се към ябълките)+още 2/3 чаши (добавя се към яйцата)
  • яйца – 4 броя
  • брашно – една чаша
  • орехи – необходимо количество една чаша натрошени
  • канела – една лъжичка
  • бисквити (чаени) – 150 грама е достатъчно количество

Първо изсипете в тавичка разтопеното масло. Отгоре наредете бисквитите.

След бисквитите поставете плънката, която се състои от ябълките, част от захарта (една чаша), канелата и споменатото количество орехи.

Най-отгоре се слага заливката, която се приготвя от яйцата, останалото количество захар (2/3 чаша) и брашното.

Приготвеният по този начин сладкиш с ябълки и канела следва да бъде изпечен във фурна, която предварително е била загрята на 180 градуса. Печенето продължава, докато сладкишът достигне готовност.

След като го извадите от фурната може да го поръсите с пудра захар.

Сладкиш с ябълки и канела image

Сладкиш с ябълка – перфектният десерт, който може се вписва идеално във всяко меню.

Мек и ароматен сладкиш с ябълки и канела може да приготвите, използвайки следните продукти:

  • яйца – два броя
  • разтопено масло – 90 грама
  • кафява захар (една лъжица) и обикновена захар – една чаша
  • лимон – половинка (използва се сока от него и настъргната кора)
  • канела и бакпулвер – по лъжичка
  • брашно – 175 грама
  • ябълки – 3 броя
  • сол – една щипка

Предварително намаслете дъното и стените на съда, в който ще печете сладкиша.

В друг съд смесете половината от канелата заедно с брашното, солта и бакпулвера.

В друга купа разбийте маслото със захарта и постепенно прибавете яйцата, като не спирате да разбивате. Разбиването с миксер продължава, докато се получи пухкава смес.

Следва прибавяне на сухите съставки към тази смес и разбиване до хомогенизиране. Към сместа се добавя и една от ябълките, която предварително сте настъргали. Изсипете сместа в предвидената на печене тавичка.

Другите ябълки нарежете на резенчета. Подредете ги във формата на ветрило върху сместа. Поръсете ги отгоре със смес от останалата част от канелата и кафявата захар.

Печенето на сладкиша продължава 40-45 минути при температура от 180 градуса.

Сладкиш с грис и ябълки

Не бързайте да подминавате тази рецепта. Сладкиша с грис и ябълки ще се хареса дори на тези, които не обичат грис. За да го приготвите са необходими следните продукти:

  • килограм ябълки – не е задължително да ги белите, но трябва да ги настържете
  • орехи – 100 грама (количеството е за почистени и смлени ядки)
  • канела – една малка лъжичка
  • бакпулвер – една лъжичка
  • масло – 125 грама (разтапя се)
  • брашно и грис – по една чаша

Настърганите ябълки смесете с канелата и орехите. Една трета от тях разстелете върху намасленото дъно на тавичка с размери  20 на 25 см.

Смесете в отделен съд всички сухи съставки. Част от тях поръсете върху ябълките. Отгоре залейте с 2-3 лъжици от разтопеното масло. Същата процедура се повтаря до изчерпване на съставките.

Необходимо е сладкишът да се изпече за 40 минути във фурна на 180 градуса.

Щрудел с ябълки

Щрудел с ябълки е друг популярен десерт, който може да приготвите с полезния плод. Предлагаме вариант с кори за баница, както и вариант без кори.

За приготвянето на щрудел от ябълки с кори за баница са необходими следните продукти:

  • килограм ябълки – настържете ги след като ги измиете предварително
  • захар (една чаша) – добавя се към настърганите ябълки
  • канела (една лъжичка) – добавя се също към баницата
  • почистени и наситнени орехови ядки – половин чаша  (също се прибавят към ябълковата смес
  • кори за баница – един пакет
  • краве масло – 100 грама (разтопете го)

Намаслете дъното на тавата, в която ще печете щрудела с ябълки. С ябълковата смес поставете в средата на всяка кора. Увийте корите. Започнете да ги оформяте във вид на кравайчета и подредете в тавата.

Залейте с разтопеното масло и печете до готовност.

За да приготвите ябълков щрудел по втория вариант се нуждаете от следните продукти:

  • две яйца
  • чаша  захар – добавя се към яйцата и сместа се разбива
  • олио (половин чаша) – също се прибавя към сместа
  • бакпулвер (една лъжичка) – и той се добавя към останалите продукти
  • ябълки – шест броя е достатъчно количество (настъргват се)
  • орехи – 50 грама (почистват се и се наситняват)
  • ванилия – 1 пакетче
  • канела – една лъжичка
  • малко пудра захар – използва се за поръсване на сладкиша

Намаслете и набрашнете тавичката, в която ще печете сладкиша. Върху дъното й разстелете яйчната смес, като заделите единствено три лъжици от нея.

Ябълките смесете със захарта, канелата, ванилията и бакпулвера. Изсипете тази смес върху пласта от яйчния микс.

Брашното смесете със заделеното количество от разбитите със захар и олио яйца. Целта е да се получи смес с консистенция на трохи. Изсипете я в тавичката върху останалата смес.

Най-отгоре поръсете с пудра захар и сложете щрудела да се изпече във фурна, която предварително е загрята на 180 градуса.

След готовност на сладкиша отново може да го поръсите с пудра захар.

Мъфини с ябълки

Вкусните ябълки имат свое заслужено място и в рецептите за мъфини. Предлагаме една от тях, която със сигурност ще Ви хареса. Подходяща е за изпълнение дори от начинаещи кулинари. Списъкът с нужните продукти изглежда по следния начин:

  • олио – 1/3 чаша
  • яйца – два броя (задължително е да бъдат на стайна температура; в никакъв случай студени)
  • брашно – една чаша (необходимо е да го пресеете през сито преди употреба)
  • захар – половин чаша
  • орехи (смлени) – една чаша
  • настъргани ябълки – една чаша
  • бакпулвер – едва малки лъжички
  • стафиди – една кафена чашка
  • канела – половин лъжичка

Първоначално се разбиват яйцата със захарта. Следва прибавяне и на олиото. При непрекъснато разбъркване се прибавя пресятото и смесеното с канела брашно+бакпулвера.

Следва добавяне на стафидите, орехите и ябълките. След като ги прибавите преустановете разбиването с миксера. Необходимо е единствено да разбъркате с лъжица до пълно разнасяне на добавените продукти.

С помощта на лъжица разпределете сместа в кошнички за печене на мъфини. В никакъв случай не ги пълнете до горе, тъй като при печене те увеличават обема си значително. Препоръчително е със суровата смес да се запълнят 3/4-и от обема им.

Печете ароматните ябълкови мъфини във фурна на 180 градуса. Печенето продължава около 20 минути.

Френски тарт

Френски тарт, както и името му показва, е традиционен десерт с ябълки, приготвян във Франция. За да се насладите на това изкушение с изтънчен френски привкус, е необходимо за тестото да си набавите изброените продукти:

  • брашно – чаша и половина
  • канела – една малка лъжичка
  • ванилия – едно пакетче
  • една щипка сол
  • масло – 125 грама, нарязано на кубчета
  • ледено студена вода – две или три лъжици

Всички продукти без водата смесете в купата на блендера. Разбивайте чрез пулсиране (натискате старт бутона за секунди и изключвате). Процедурата се повтаря няколко пъти. Идеята е да се получи смес с ронлива консистенция, подобна на пясък.

След като това се случи, добавете водата. Прибавя се лъжица по лъжица. След добавянето на всяка лъжица се натиска главата на блендера.

Трябва да се получи топка тесто. Довършете месенето на ръка. Не е необходимо да месите продължително. Прави се, докато се оформи топка от тестото. То се увива с фолио и се оставя за час-два да престои в хладилника.

Докато изчаквате тестото да стегне, заемете с приготвянето на плънката. За нея са необходими следните продукти:

  • ябълки – 5-6 броя (оригиналната френска рецепта включва кисели ябълки)
  • захар – една-две лъжици
  • масло (30 грама)- реже се на кубчета
  • желе от дюли или кайсии – няколко лъжички

Почистените, предварително измити ябълки е необходимо да нарежете на филийки с дебелина от 2-3 мм. Прехвърлете ги в купичка без да размествате купчинките.

След изтичане на указаното време за престой на тестото в хладилника, го разточете с точилка върху набрашнена повърхност. Точи се на кора, която трябва да бъде с дебелина около 6-7 мм. Кората се премества в набрашнена и намаслена тавичка за печене на тарт.

Необходимо да разточите кората в по-голям диаметър от този на тавичката, тъй като трябва да я разстелите и върху стените. Отстранете излишната част от кората с помощта на точилка. Може да я използвате за приготвянето на малки тартове.

Следва надупчването на кората с вилица. След това поставете върху нея филийките ябълки. Празнините запълнете с малки парченца ябълки.

Поръсете плодовете с количеството захар, предвидено за приготвяне на плънката. Отгоре поставете и бучките масло. Може предварително да го разтопите.

Около 40 минути продължава печенето на вкусния ябълков тарт. Първоначално е добре фурната да работи на 190 градуса. Температурата й се редуцира с 20 градуса, след като ябълките придобият кафеникави оттенъци.

Други сладки неща с ябълки

С вкусните и полезни ябълки може да приготвите и други сладки изкушения. Предлагаме още няколко рецепти, които със сигурност ще се харесат на семейството Ви. Особено подходящи са за консумация през зимата и перфектно допълват празничната трапеза.

Кекс с ябълки + вариант с орехи + канела

С ябълки може да приготвите кекс, комбинирайки вкусния плод с различни съставки.

Пухкав и завладяващо вкусен кекс с ябълки и канела може да приготвите от следните продукти:

  • три яйца
  • чаша захар – първите две съставки хомогенизирайте с миксер
  • олио или друга растителна мазнина в количество от 4-5 лъжици – добавя се към хомогенизираната смес
  • чаена лъжичка канела – добавя се след олиото
  • две чаши брашно+лъжичка бакпулвер (предварително пресяти) – те се добавят най-накрая към сместа, като през това време не бива да преустановявате разбиването с миксера
  • три средни по големина ябълки (почистени и настъргани) – те се добавят най-накрая към сместа.

Приготвената смес се изсипва в тавичка за печене, чието дъно е предварително намаслено с растителна мазнина. Около час трае печенето на ябълковия кекс във фурна, настроена на 160 градуса.

Друг вариант, в който няма как да не се влюбите, е кекс с ябълки, орехи и канела.

Ето какви са точните пропорции на продуктите, необходими за това невероятно вкусно изкушение:

  • брашно – три чаши
  • захар – две чаши
  • олио – една чаша
  • яйца – 4 броя
  • ябълки – 6 броя (настръргват се на ренде, като не е задължително да ги белите)
  • канела – една лъжичка
  • счукани орехи – една чаша
  • бакпулвер – една лъжичка

Всички продукти с изключение на ябълката и орехите се хомогенизират с миксер до получаване на гладка смес. Последователността на добавяне и разбиване на продуктите е следната – яйца, следва захар, след това олио и накрая прахообразните съставки – брашното, бакпулвера и канелата.

След като приключите разбиването на сместа с миксера, добавете и останалите две съставки – орехите и ябълките. След тяхното добавяне, разбъркайте единствено с лъжица. Не е необходимо използването на миксер.

Печете около 40 минути. Топлинната обработка се осъществява във фурна на 180 градуса в тавичка за кекс, чието дъно е добре предварително да застелите с хартия за печене.

Кекс с ябълки и стафиди

Ароматът и вкусът на ябълки и канела се съчетават перфектно и със стафиди. Те присъстват в следващата рецепта, която Ви предлагаме за кекс с ябълки. Списъкът с нужните продукти изглежда по следния начин:

  • чаша орехи – натрошени и смлени
  • стафиди – една чаша
  • кисело мляко – същото количество
  • чаша захар
  • яйца – три броя
  • ябълки – 4-5 броя е достатъчно количество (настъргват се след измиване и почистване)
  • олио – половин чаша
  • канела – използвайте количеството от половин лъжичка
  • сода – една лъжичка

Вкусните предварително настъргани ябълки смесете със стафидите, орехите и канелата.

В отделен съд разбийте яйцата със захарта. Добавете киселото мляко, като предварително го смесите със количество вода – една чаша и добавите содата. Шупналата млечна смес прибавете към сладкия яйчен микс.

Смесете ябълките с олиото. Към тях добавете и яйчната смес. При постоянно разбъркване добавете и брашното (сместа не трябва да става прекалено гъста). Тя се пече в кексова форма за около 40 минути. Предварително настройте фурната на 190 градуса.

Сладко от ябълки

Вкусно сладко от ябълки също не е никак трудно да си направим у дома. За него е необходимо следното:

  • литър вода
  • килограм захар – тези два компонента се слагат в тенджера и тя се поставя на котлона; варете я до получаване на гъст сироп
  • ябълки – два килограма (нарязани на малки парченца) – прибавят се към гъстия сироп
  • ванилия (една шушулка) – добавя се след ябълките
  • лимонтузу – две малки лъжички – прибавя се към сладкото малко преди то да постигне окончателна готовност

Сладкото се вари до омекване на ябълките и до сгъстяването на течността. Докато е все още топло се разпределя в бурканчета, които по желание могат да бъдат стерилизирани за период от 5 минутки.

Мармалад от ябълки

За тези от Вас, които бленуват за ароматния ябълков мармалад на калъп – спомен от детството, предлагаме рецептата за неговото приготвяне. Нуждаете се от следните продукти:

  • ябълки – два килограма, може да използвате комбинация от сини сливи (300 грама) и ябълки (1700 грама)
  • захар – 800 грама
  • вода – 350 мл
  • пектин – 40 грама
  • съставки по желание – канела, ванилия, индрише

Водата и плодовете се слагат в тенджера, която се поставя на котлона. След завиране на течността, котлонът се намаля. Поставя се капак върху тенджерата и тя остава на котлона още половин час. След това сместа се пюрира и се прецежда през сито.

В  отделен съд смесете захарта и пектина. Постепенно при непрекъснато разбъркване ги добавете към пюрираната плодова смес.

Сместа отново се връща на котлона. След завирането й, намалете силата на огъня и бъркайте конфитюра непрекъснато. Варете, докато сместа стане на „парцали“. Процесът е с по-кратка продължителност, когато се използва по-широка тенджера.

Готовата смес се изсипва в тавичка, на чието дъно сте поставили хартия за печене. Престоява за нощ в хладилника. След това се оставя на стайна температура, докато хване коричка.

При подходящите условия и увит в хартия, този мармалад може да бъде съхраняван 4-5 месеца. Задължително го дръжте в хладилника.

Мармаладът става още по-вкусен, ако за приготвянето му използвате шипки.

Конфитюр от ябълки

За уханен конфитюр от ябълки, който е чудесно допълнение към закуската в студените зимни утрини, са необходими следните съставки:

  • килограм ябълки – почистват се и режат на малки парчета
  • захар – половин килограм
  • сок от един лимон
  • канела – една пръчица

Всички продукти се изсипват в тенджера. Добавя се малко вода (не трябва да покрива ябълките). Конфитюрът се вари половин час или до получаване на гъста, лепкава маса. Бърка се непрекъснато, за да не загори.

След приключване на варенето, отстранете пръчицата канела. Тя вече не е необходима. Ароматът й е останал в сладкото.

Разпределете количеството в затоплени и суши бурканчета. Запечатайте, докато конфитюрът е все още топъл. Обърнете  бурканчетата с дъното нагоре.

Карамелизирани ябълки

Карамелизирани ябълки е друго изкушение, което със сигурност ще Ви очарова с вкуса си. За да го приготвите си набавете следните продукти:

  • ябълки – 300 грама (почистват се и се режат на кубчета)
  • захар – 50 грама
  • масло – 30 грама

В тенджера разтопете първо маслото. След това добавете захарта и разбъркайте. След като тя се разтопи добавете и ябълките. Продължете да бъркате, докато се покрият равномерно с карамел.

След като това се случи изключете котлона. Оставете тенджерата за още пет минутки върху него, след което извадете ябълките.

Баница с ябълки

За баница с ябълки са необходими освен пакет готови кори и следните продукти за плънката:

  • ябълки – един килограм (настъргват се на ренде и към тях се добавят и останалите продукти без маслото)
  • чаена чашка захар
  • две пакетчета ванилия
  • половин чашка смлени орехови ядки
  • лъжичка канела
  • масло – 30 грама (разтопете го)

Част от плънката се разнася в средната част на корите и се завиват на руло. Преди да направите това, върху корите слагайте и по малко от разтопеното масло. Отгоре баницата се залива с останалото разтопено масло.

Пече се 40-50 минути във фурна на 150 градуса.

Печени ябълки на фурна

image

Любимите ни карамелизирани ябълки – спомен от детството, към които можем да се върнем с лесна за изпълнение рецепта.

Печените ябълки са друго изкушение, което си струва да опитате. Вземете 4 ябълки. Отстранете капачетата им и почистете вътрешната част. Дупчиците запълнете с плънка, приготвена от следните продукти (количеството е достатъчно да напълните 4 ябълки):

  • бадеми – 20 грама (счукани)
  • орехи – 4 броя (почистват се и се счукват)
  • мед (за предпочитане акациев) – 4 лъжици

Изпечете пълнените ябълки до готовност. Преди поднасяне ги залейте със соса, който са отделили по време на печене. Върху всяка от тях поставете и по една орехова ядка.

Захаросани ябълки

Вкусните захаросани ябълки от детството се приготвят от следните продукти:

  • десет ябълки
  • около 300-400 грама захар
  • няколко капки ябълков оцет
  • вода 300 мл

Първо разтворете захарта във водата, като загреете сместа на бавен огън. За препоръчване е да използвате меден съд, който е тесен и дълбок. Когато захарта започне да се разтваря, добавете оцета.

В тази смес потопете ябълките, в които предварително сте забили дървен шиш. Задръжте ги няколко минути. След това ги поставете в маслена тавичка с шиша нагоре.

Важно е преди да потопите ябълките в сместа да сте сигурни, че захарта се е разтворила напълно. В това ще се убедите като поставите няколко капки от сместа в студена вода. Ако се чуе пукане, това е знак, че захарта е напълно разтопена.

Особености при изцеждане на сок от ябълки

Сок от ябълки е задължителен за здравословното меню. С него може да заместите сутрешното кафе. Но при приготвянето му трябва да се съобразите с някои особености.

Една от тях е да не премахвате корите. В тях се съдържат по-големи количества пектин и полифеноли.

Препоръчваме преди това да ги измиете старателно с вода, тъй като те са обработени с парафин за по-добър търговски вид на ябълките и за увеличаване на трайността им.

Друго изискване е да използвате сокоизстисквачката на слаба степен, за да се запазят максимално витамините в сока.

Оцет от ябълки (домашен ябълков оцет) 

Определено домашният ябълков оцет е по-добрата алтернатива от купешкия вариант на този продукт. Приготвянето му в домашни условия не е никак трудно. За него се нуждаете от следните продукти:

  • ябълки – 6 килограма (измиват се, настъргват се или се нарязват на малки парченца; задължително е да се отстранят само дръжки и загнилите части, но да се оставят корите и семенцата)
  • 350 грама захар (може да се замести със същото количество пчелен мед)
  • вода – 3 или 4 литра
  • мая за хляб – едно кубче

Ябълките поставете в голямо пластмасов шише. Преварете препоръчаното количество вода. Изчакайте да придобие нормална температура и прибавете към нея захарта или меда.

Отделно разтворете маята. Прибавете сладката вода и маята към ябълките. Не пълнете бутилката до горе (пълни се само до извивката), тъй като при ферментиране, киселата течност започва да кипи.

Върху гърлото на бутилката се слага марля или капачка. Във втория случай капачката не трябва да се завива напълно, тъй като е необходимо да се осигури нормална въздушна циркулация, за да ферментира добре оцета.

Бутилките съхранявайте на тъмно или на място с ограничен достъп на светлина.

През първите 20-30 дни течността се разклаща по два-три пъти на ден. След това течността се прецежда като се използва марля. Отделената ферментирала маса се изхвърля, а прецедената течност се връща в бутилките.

Следва повторна ферментация на оцета. Тя трае около 2-3 месеца. Но може да продължи и по-дълго. Продължителността зависи от захарността на ябълките и температурата в помещението.

След окончателно приключване на ферментационните процеси, оцетът се прехвърля в стъклени бутилки. Пълнят се догоре и се затварят плътно без да остане въздух в тях.

Утайката, която се отделя на дъното не бива да Ви притеснява. Не е необходимо да я прецеждате.

Задължително прочетете и материала ни за приложенията на ценния ябълков оцет в народната медицина – ТУК.

Ракия от зелени ябълки + ябълкова ракия калвадос

От зелени ябълки също може да приготвите ракия, въпреки че се препоръчва използването на добре узрели плодове.

Те се измиват, премахват се семенцата и се смилат в машинка за кайма. Получената маса се оставя да отлежи. След това трябва да се залее със смес от вода и захар. Течността трябва да покрие напълно ябълковата маса.

Количеството захар и вода се определя по следната схема – 18 кг захар на 100 л вода.

Първите няколко дни от ферментационния процес, течността трябва да се разбърква по няколко пъти на ден.

Следва дестилиране на ракията след приключване на ферментацията. Готовата ябълкова ракия трябва да бъде на 38 градуса.

image

Любимата ни ябълка се вписва перфектно в рецептите за мъфини.

Tрадиционната напитка калвадос е произведена за пръв път във Франция още през 15-и век. Приготвя се от ябълки, които се почистват от дръжките и долната част, която придава тръпчив вкус на напитката.

Ябълките се пресоват през специална преса. Масата се прецежда и се оставя да  ферментира в продължение на два месеца. На килограм от получената маса се слага обикновено по чаша захар. Може да добавите и по-голямо количество. При ферментацията на захарта се вдига алкохолното съдържание.

След два-три месеца трябва да дестилирате течността. Процесът се повтаря два пъти. Полученият калвадос е с високо съдържание на алкохол. Между 30 и 50 градуса е готовата напитка.

Готовата напитка се съхранява поне за няколко месеца в дъбови бъчви. Счита се, че именно дървесината от дъб придава специфичен аромат на напитката.

За направата на калвадос френските пивовари използват 50 вида ябълки. Набират ги зелени и ги оставят за няколко дни на слънчево място, преди да ги пресоват. Точната рецепта се пази в дълбока тайна.

Състав: Витамини, калории и др. 

По отношение на своя състав любимата ни ябълка е същинска съкровищница. Нагледно представяме в таблица пълния състав на сочния плод. Обявените количества са за сто грама ябълка.

Възможни са леки отклонения от тези стойности, зависещи не само от сорта ябълка, но и от условията на отглеждане и съхранение.

Състав на ябълка
Kaлории 52
Витамин А 55 единици
Витамин С 4.5 мг
Витамин Е 0.2 мг
Вит. К 2.2 мкг
Тиамин (Вит. В1) 0.02 мг
Вит. В2 0.02 мг
Вит. В4 3.4 мг
Витамин В5 0.06 мг
Фолиева киселина 3 мкг
Фибри 2.5 мг
Нишесте 0.05 г
Захар 10.5 гр
Мазнини 0.1 гр
Цинк 0.04 мг
Флуорид 3.4 мкг
Желязо 0.12 мг
Калций 6 мг
Калий 108 мг
Мед 0.03 мг
Фосфор 11 мг
Манган 0.04 мг
Магнезий 5 мг
Серин 0.01 мг
Фитостероли 12 мг
Отглеждане на ябълки

Като дърво за отглеждане любимата ни ябълка не е претенциозна. Но все пак и тя има някои изисквания, с които градинарите трябва да се съобразят. Практически дървото ябълка издържа на застудявания, повече от останалите овощни култури.

До минус 32 градуса ябълката издържа през зимата. Не обича нито прекалената влажност, нито прекалената сухота. Това важи не само за почвата, но и за въздуха.

В сухите летни месеци трябва да я поливате. У нас най-добре вирее върху плодородни черноземни почви. Благоприятни за отглеждане на ябълка са песъчливо-глинестите почви. Почвата трябва да бъде поддържа по черна угар.

През есента е добре да се извърши оран на дълбочина 10-12 см. Около стъблото на дървото почвата трябва да се обработи плитко.

В първата половина на месец август стопирайте всякаква обработка на почвата. Образувалата се около дървото растителност създава по-добри условия за повишаване на вкусовите качества на зреещия плод.

Ако валежите са в достатъчни количества, може да поддържате областта около дървото в затревено състояние. Буйната растителност спомага за задържането на влагата в почвата за по-дълъг период от време. Това може да си позволите след 4-тата година от засаждането на ябълката.

Внасянето на допълнителни хранителни вещества в почвата, трябва да се осъществява спрямо нуждите на дръвчето. Различни признаци сигнализират за различни дефицити.

Ако Вашата ябълка дава дребни плодове, листата са светло зелени и пожълтяват бързо, бъдете сигурни, че й липсва азот.

Изоставане в темповете на растеж сигнализира за недостиг на фосфор.

Слабото оцветяване на плодовете е сигнал за калиев недостиг.

Късна есен или ранна пролет за благоприятните моменти за засаждане на ябълка. Осигурете достатъчно влага на почвата, особено през първата година.

Плододаването започва след петата година.

Пръскане и болести по ябълката

Ако желаете да получите богата и качествена реколта ябълки, е необходимо да осъществите между 14 и 18 третирания с химически препарати.

От овощните дръвчета, ябълката е видът, който най-често нападат не само вредителите. Ябълката е и най-застрашена от болести.

Молци, въшки, акари, ябълкови оси и червеи са вредителите, с които овощарите трябва да се борят при отглеждане на ябълка.

Брашнестата мана, струпясването, паразитните гъби са болестите, които най-често атакуват ябълките.

При третиране на овошките се използват препаратите Циклон, Вазтак, Релдан, Ларвин, Агрия, Золон, Алфа комби, Нуреле дурсбан и Децис.

Резитба + видео

Резитбата на ябълка се характеризира с някои особености. Короната е с вретеновидна форма и това определя спецификата на резитбата. Целта е да се отстранят конкурентните на централния клон.

Част от короната освен централния клон са и няколко полускелетни клона (4-5).

При новосадените дръвчета обикновено не се налага подрязване на короната, тъй като са им необходими няколко години, докато тя се оформи.

При тях се премахват само клонките около стъблото, които биха попречили за растежа на дървото.

При редовно плододаване резитбата включва отстраняване на голяма част от страничните клони с цел скъсяване на междуредовото разстояние с 1/2.

Предлагаме и видео материал, които разяснява подробно как се осъществява рязане на ябълка.

Съхранение

Ябълките могат да бъдат съхранявани цяла зима при спазване на специфични изисквания.

Подредете ги в касетка с гнезда за поставяне на плодове. Отдолу поставете картон. Ако касетката е висока, може да я разделите на етажи, използвайки картонени листове. Отгоре увийте касетката с фолио с дупчици.

Съхранявайте в тъмно и хладно помещение, което се проветрява ежедневно.

За по-дълго съхранение откъсвайте ябълките с дръжките. Може да увиете всяка от тях в найлонова торбичка. По този начин ще възпрепятствате отделянето на специфичния газ етилен. Той се отделя от развалените ябълки.

Ето защо е важно ежеседмично да преглеждате ябълките и да отстранявате развалените. Отделяният от тях газ разваля дори здравите и правилно съхранявани ябълки.

Сортове ябълки

Известни са над 10 000 сортове ябълки. Ще се спрем на най-популярните от тях. Често не обръщаме внимание на сорта ябълки, които купуваме.

Ябълки Флорина

Ябълка от сорт „Флорина“ е най-подходяща за отглеждане по нашите ширини. Освен много ароматни и сочни, тези ябълки са най-устойчиви на вредители. Дават добра реколта. При тях пръсканията могат да се сведат до 7 годишно.

Плодовете издържат цяла зима.

Ябълки Фуджи

Ябълките Фуджи произхождат от Австралия. Характеризират се с наситено червен цвят.

Сортът има един съществен недостатък – често страда от брашнеста мана.

Но за сметка на това има и един много голям плюс – може да се съхранява цяла зима без да настъпи промяна във вкусовите му качества.

Ябълка Муцу

Ябълковият сорт Муцу представлява кръстоска между сорт Индо и Златна превъзходна. Образува гъста корона. Цъфти рано, но за сметка на това е изключително лош опрашител.

Плодовете са едри – около 270 грама. Издържат на хладилно съхранение, при което се запазва сочността на вътрешността.

Други

Други известни сортове ябълка са Голдън Рейндерс, Пинова, Мелроуз, Старкримсон, Голдън Би, Прима и др.

От рано зреещите популярен вид е Виста Бела. Плододава в началото на месец юли. Приспособява се изключително добре към различни климатични условия, но е податлив на мана.

Подобни като име:

Ето и няколко вида, които са подобни, но само като име.

Райска ябълка 

Райска ябълка на външен вид прилича повече на домат. Притежава портокалов цвят. Вирее предимно в топлите страни.

Плодът е с висока хранителна стойност заради изобилието от танини, калций и витамин Е в него.

Подробно за изключително полезната райска ябълка, нейните ползи и приложения, може да научите от нашия изчерпателен материал по темата – ТУК.

Земна ябълка 

Земната ябълка, известна още като гулия, е роднина на артишока. Нея може да консумирате както сурова, така и след топлинна обработка – варена или печена.

Гулията е същинска съкровищница от витамини, протеини и захари. Кога и как да консумирате земна ябълка, ще научите от материала ни, посветен на нея. Повече за гулия може да прочетете ТУК.

Специален поздрав за почитателите на Борис Машалов и Борис Карлов е песента “Мятало Ленче ябълка”, която може да чуете във видеото по-долу.

Ако намирате този текст за ценната ябълка за ценен и изчерпателен, споделете го с потребителите в социалните мрежи. За тази цел, използвайте бутоните под публикацията. Благодарим Ви предварително!

КАКВИТО  И СЛАДКИШИ ДА ВИ ПОДНЕСАТ- ЯЖТЕ, АКО СТЕ МЛАДИ, НО САМО ЕДНА СУРОВА ЯБЪЛКА- 80- 100 ГРАМА  НА ДЕН  ВИ ДАВА ДЪЛГОЛЕТИЕ И ТЯ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО УСЛОВИЕ ЗА ЗДРАВЕ ЗА ВСИЧКИ ВЪЗРАСТИ

Всяко устройство, машина се използва във вида в който е произведено, независимо, че следващите конструкции могат да имат промени, това не задължава клиентите, закупили по предни варианти да ги прилагаи  Да ама не! Пореднарта идея Относно монтирането на паник бутон в асансьорите  в същност е пореден жест на държавата ни към...  телефонните оператори... 110 000  Х 60 = 6 600 000  

това е  целта асансьори да се снабдят с телефонна връзка. Добре, но... има ли винаги в сервиза присъствие  в сервиза , което да долети до блока...  поредната глупуст от която ще се облажат управниците, които са го оформили в нормативен акт Някой ще вземе комисионна

Как да се спасим: КАТО НЕ ДОПУСНЕМ нито един от депутатите гласували тази норма и това са депутатите на ГЕРБ , за да се осуети заробването на българите да създават работни места в страни от Западна Европа

да си монтираме паник-бутон в асансьора. Така гласяла наредбата за безопасна експлоатация на асансьорите. Ако не го направим /ще струва 350 лева/ щял да ни спре асансьора от 01.01.2017 г.

наливане от празно в пусто

 

  inShare Pan.bg 17 юли 2016 | 09:21 image (122) image(0)ОБЩИ НОВИНИ image Западните страни могат в скоро време да снемат санкциите от Русия, макар тя да не направи никакви отстъпки, пише шведският професор Стефан Хедлунд в публикация във вестник Svenska Dagbladet.Самата санкционна политика стана резултат от погрешен подход на западните страни към Русия, счита Хедлунд и обръща внимание на различията между външнополитическите подходи на двете страни. Например Москва разглежда събитията в Украйна от гледна точка на конфликт на интереси, а Западът счита, че е конфликт на ценности и счита, че Москва „нямаше право да се намесва”.

„Фундаменталното различие между конфликт на ценности и конфликт на интереси се състои в това, че конфликтът на интереси може да се реши по пътя на преговорите. Конфликтът на интереси обаче автоматично подразбира, че едната страна е права, а другата не е” – пояснява професорът.

„Реакциите на Запада бяха въвеждане на санкции, които изобщо не повлияха на поведението на Русия. Санкциите дадоха на западните политици чувство за морално превъзходство, за което беше заплатена огромна цена със спадането на равнището на търговия и разрушаване на европейската архитектура на сигурността” – твърди професорът.

Сега, според него, ситуация е такава, че санкциите в скоро време – възможно още през следващата година – ще бъдат снети, но Кремъл така и не направи отстъпки.

Мнението, че политиката на Москва е разрушителна и за самата нея, също се оказа погрешно. На повечето руснаци им допада политиката на Владимир Путин, а събитията от последното десетилетие те не възприемат като „поредица от несполуки”. Политиката на санкции само укрепва позициите на руския президент и усилва увереността на руснаците, че западът иска да разруши страната им, счита Хедлунд.

„Главният въпрос трябва да бъде: Какво Западът, според самия него, спечели в тази ситуация освен морално превъзходство? – обобщава шведският професор.

Превод и редакция: БЛИЦ - See more at: http://pan.bg/view_article-5-343928-Svenska-Dagbladet-Skoro-shte-snemat-sankciite-ot-Rusiya-makar-tya-da-ne-napravi-otstypki.html#sthash.LEHqq5c8.dpuf






Гласувай:
11


Вълнообразно


1. apostapostoloff - Пийте вино за здраве, а здравето ще
08.01.2017 08:39
ви е необходимо, за да пиете ракия!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14254938
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68327
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930