Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.01.2017 05:57 - Лененото семе - безценно лечебно средство И ПРИ ЗАПЕК
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1134 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 14.01.2017 17:44

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Лененото семе - безценно лечебно средство

Благодарение на уникалния си състав този природен продукт се смята за продукт, който оздравява организма на човека.

 

image В народната медицина лененото семе се използва при кашлица като отхрачващо и противокашлично средство. Назначава се и като слабително средство при запек, особено при хроничен колит. За целта 2 ч.л. ленено семе се счукват и заливат с чаша гореща вода. Пият се по 100-150 мл 2-3 пъти на ден. Може също така да се сварят 2 ч.л. ленено семе в 300 мл вода и да се оставят за 10 минути. След това да се разбъркат интензивно, да се прецеди течността и да се пие от нея по 100 мл на гладно при атония на червата. При хроничен запек също се препоръчва всеки ден да се приема по 1 чаша непрецедена настойка от ленено семе (1 ч.л. на чаша гореща вода). Настойките и отварите трябва винаги на бъдат пресни.

При невралгична болка трябва да се откъснат няколко листа мушкато, да се поставят върху ленена салфетка и да се бинтова болното място, а отгоре да върже топла кърпа. На 2-3 часа листата от мушкато трябва да се подменят с други. Болката ще отмине за 2 часа.

Семената от лен се добавят в състава на средствата срещу диабет. Ето едно чудесно средство за тази болест - равни количества стръкчета зелен фасул, листа от черница, овесена слама и ленено семе. 3 с.л. от наситнената смес се заливат с 3 ч.ч. гореща вода, варят се на бавен огън, след това се охлаждат и прецеждат. От настойката се приема по половин чаша 3 пъти на ден, докато изчезне сухотата в гърлото и жаждата. Същата настойка се назначава и при възпаление на пикочния мехур.

Отварата от лен извежда радионуклидите, токсините и други отровни вещества.
Лененото семе е най-силният противопаразитен продукт. Отварата от ленено семе действа пагубно за всички видове паразити, освен на аскарите. Тя убива гъбичките и вирусите на хепатита. Ако към ленено семе при приготвянето на отвара се добавят пъпки от цветове на карамфил колкото 1-2% от теглото му, аскаридите също ще измрат. Добавянето на захар в отварата от ленено семе унищожава лечебните свойства.

В народната медицина е популярен компресът от ленено семе. Счукано ленено семе се слага в торбичка от марля, която се пуска за около 10 минути във вряща вода и след това се поставя връху болното място. Държи се, докато изстине. По този начин се лекува зъбобол, ишиас, ревматизъм, невралгия на лицето, болки в корема, болести на пикочния мехур и бъбреците.

Прашец от ленено семе се прилага при изгаряне и заболявания на кожата. Кашица от ленено семе се прилага при лечение на рани, кръвотечения и др. Лененото семе, сварено в мляко, се прилага като компрес за лечение на напукани пети.

Слузта от лененото семе е найдоброто отпускащо, смекчаващо и противовъзпалително средство при заболявания на стомашно-чревния тракт. Това е най-добрият ентеросорбент, хемосорбент, имуномодулатор.

Лененото масло има изразени лечебно-профилактични свойства при нарушаване на мастната обмяна, атеросклероза, онкологични заболявания. То нормализира функциите на черния дроб, щитовидната жлеза, стомашно-чревния тракт, повишава потентността, има подмладяващ ефект, бързо заздравява раните.

 

image Само че лененото семе не може да се съхранява дълго, то много бързо става горчиво - само за месец. Затова е най-добре да се слага в храната.  В храната лененото семе може да се добавя в каши, супи, салати, извара, кисело мляко и други хранителни продукти. Дневната норма за потребление на ленено семе от човека е равна приблизително на 25 г.

 

Ленено семе за здраво сърце и тънка талия Лененото семе е основна съставна част на множество диети, тъй като то едновременно подпомага метаболизма и дава на тялото голяма част от необходимите му вещества.

Наравно с лененото семе, лененото масло също има редица плюсове в здравословно отношение.

Ето кои са някои от тях:

– лененото семе съдържа изобилие от омега-3 мастната киселина алфа-линоленова киселина (ALA). В една супена лъжица от него се съдържат около 7 грама киселина, което го прави най-концентрирания източник. Тази киселина, от своя страна, понижава стойностите както на общия, така и на лошия холестерол. Именно поради това лененото семе се препоръчва в случаите, когато човек страда от високи нива на лошия холестерол в организма.

– в същото време, лененото семе се отличава с изразен лаксативен ефект – в него се съдържат диетични фибри и лигнани, които абсорбират водата в стомаха и червата, като по този начин подпомагат преминаването на обработените вещества през тези органи. Важно е да се знае, че ако вместо ленено семе, се консумира ленено масло, при консумацията на големи количества от него може да се стигне и до диария.

– кръвната захар също се регулира чрез редовен прием на ленено семе. Става дума за ефектът, който съдържащите се в него фибри имат върху процеса на преработване на веществата. Консумацията на ленено семе не позволява да се стига до резки скокове на кръвната захар.

Как се постига ефектът от ленено семе при запек?

Лененото семе съдържа полезни за здравето компоненти; съвременната наука е закъсняла с някой и друг век с определянето му като изключително полезен продукт – това го е сторил още Карл Велики!

Но и той е донякъде закъснял: лечебна храна вълшебното ленено семе е било още в Древен Египет, Вавилон и Елада. Предписвано е от Хипократ при проблеми със стомаха и червата.

Че е полезно нашето ленено семе – полезно е. От pharmacy-bg.com описват богатото му съдържание на хранителни фибри, витамини и микроелементи и особено на есенциалната алфа-линоленова киселина. Счита се, че лененото семе е една от храните на бъдещето, тъй като продуктите от него намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, рак и диабет.

Съчетанието от „добри“ мазнини и висок процент влакнини  прави особено продуктивно приложението на ленено семе при запек. От една страна фибрите задържат храната в стомаха и там тя се преработва пълноценно. От друга – насърчават чревната перисталтика и желаният от човека със запек ефект се получава. Това е и едно от условията, заради които лененото семе се включва в профилактични програми срещу рак на дебелото черво.

До какво води всекидневната консумация на ленено семе?

Много хора биха се запитали дали няма някаква вреда за организма при всекидневна консумация на ленено семе. Счита се обаче, че ленено семе може да се приема всеки ден в количество до около 20-25 грама.

Една супена лъжица ленено семе на ден няма да навреди на никого, дори да е абсолютно здрав и жизнен!

 

 








Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14246236
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68324
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930