Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.02.2017 13:16 - РЕЦЕПТИ С БУЛГУР ЗА ЗДРАВЕ И ДЪЛГОЛЕТИЕ
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 3292 Коментари: 2 Гласове:
11

Последна промяна: 05.02.2017 20:07

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Рецепти за лечение с булгур, полезни свойства                                          Булгурът е една от често пренебрегваните храни, въпреки безспорните полезни свойства, които притежава. Надяваме се, че чрез този текст ще успеем да поправим това недоразумение и ще го поканите на трапезата си.

Ще Ви запознаем не само с лечебните рецепти, но и с кулинарните такива, които може да прилагаме ежедневно. Може би след като ги прочетете, ще Ви се прииска да си приготвите булгур.

Като всъщност представлява този толкова полезен булгур? Той е пшеница, приготвена по специален начин. Първо е изсушена при висока температура, а след това зърната й са натрошени.

Как се дава на бебе? image

Булгур – храната, която задължително трябва да поканим на трапезата си

На бебе булгур се дава след захранване с глутенови храни. При липсата на специфична непоносимост към този ензим на бебето може да се предложи грухана пшеница, както още е известен булгурът.

Майките могат да го предложат в комбинация с тиквичка, морков или ябълки. Подхожда си и с круши.

Някои от рецептите, които ще дадем по-долу, също са подходящи за бебета. Просто не слагайте сол, подправки и захар.

Възрастта, подходяща за въвеждане на грухана пшеница за бебе, е 8-10 месеца. Но преди да го направите се посъветвайте с педиатър.

Ето и един вариант, които обикновено се харесва на всички бебета. Той включва следните съставки:

  • вода – три чаши
  • грухана пшеница – 3/4 чаши и същото количество ориз (кафяв)
  • две ябълки+една праскова или портокал
  • 220 грама кисело мляко (една малка кофичка)
  • стафиди – една лъжичка

Първо трябва да се загрее водата с малко сол. Изчакайте да заври и към нея прибавете пшеницата, заедно с ориза. Намалете степента, на която работи котлонът. Оставете зърната да се варят в продължение на десет минути.

След като махнете тенджерата от огъня, затворете плътно капака и изчакайте поне две минути, преди да го отворите. През това време булгурът ще се задуши предварително.

След това приготвените по този начин зърна разстелете върху хартия за печене. Целта да се отдели остатъчната вода от тях.

Преди да предложите ястието на бебето, прибавете плодовете. Може да ги пасирате или да нарежете на парченца. Добавете ги към зърната. Изсипете и киселото мляко. Разбъркайте и готово.

Диета с булгур за отслабване

Булгурът е ценен и за всички, които желаят да се избавят от няколко излишни килца. Ако сте от хората, при които са налични смущения в обменните процеси, включете в менюто си грухана пшеница.

Въпреки, че изобилства от въглехидрати, те не са от тези, които се отлагат във вид на мазнини. Освен това предлага фибри в изобилие, които чистят червата и ускоряват процесите на перисталтиката.

Предлагаме диета, която изпълнява дванадесет (12) дни гарантира смъкване на излишните килограми. Консумира се единствено грухана пшеница, ябълки, свежи зеленчуци и кисело мляко.

Въпреки, че е продължителна, тази диета не подлага организма на лишения. От груханата пшеница той си набавя важни микроелементи, необходими са правилното функциониране на всички системи.

И така ето какво включва самата диета с булгур – трябва ви чаена чаша от зърнената храна. Сварете го (точната технология ще опишем по-долу). Приготвеното количество поделете на три порции.

Всяка една от тях съставлява количество, което трябва да се приеме във всяко от трите основния хранения за един ден.

Порцията за закуска е добре да се комбинира с кисело мляко или ябълка. Преди обедното хранене (около 10 часа) изпийте задължително чаша зелен чай.

На обяд хапнете и втората порция грухана пшеница. Тогава е задължително да я комбинирате с голяма купа зеленчукова салата.

Следобед също си пригответе зелен чай и изпийте чаша от него.

Вечерята включва последната порция булгур+нискомаслено мляко и една ябълка. Преди да заспите изпийте задължително и чаша айрян.

Всичко това изпълнявайте в продължение на 12 дни.

При бременност и кърмене

Бременност и кърмене са други два периода, по време на които консумацията на булгур е задължителна.

От трудно изхождане, хемороиди и разширени вени се оплаква почти всяка бременна. Груханата пшеница е в състояние не само да предпази от тези проблеми, но и да облекчи при тяхното наличие (особено в първия случай).

Положителните ефекти от консумацията на булгур са обусловени и от способността й да заздравява стените на кръвоносните съдове. Хемороидите и разширените вени са две заболявания в пряка зависимост с чупливостта на стените на съдовете.

За бременните и кърмещите жени, булгурът е ценен и заради изобилието от микронутриенти, които са изключително важни в двата периода.

За кърмачките груханата пшеница е препоръчителна и заради положителното си въздействие върху секрецията на млечните жлези. Освен, че стимулира тяхната работа, тази зърнена храна обогатява състава на майчиното мляко.

При захарен диабет, при подагра

Други две сериозни заболявания – диабет и подагра също се повлияват положително от консумация на булгур. Положителният ефект на тази храна при успокояване на хронични възпаления, обяснява препоръката тя да се консумира при захарна болест, остеопороза и диабет.

Маркерите на хроничните възпаления се свързват именно с тези заболявания и с високите стойности на веществото хомоцистеин.

За справяне с хомоцистеина помага веществото бетаин метаболит. Булгурът го предлага в изключително високи количества.

Освен това той е ценен за диабетиците и заради високите количества неразтворими фибри, които помагат за пълноценното усвояване на инсулина.

За пациентите с подагра груханата пшеница работи и в още един полезен аспект  – облекчава болката. Разрешена е за консумация най-вече и заради отсъствието на вредните пурини.

Пълнени чушки с булгур (сушени или пресни)

С булгур може да напълним не само пресни, но и сушени чушки. Предлагаме рецептите и за двата варианта. Изберете този, които ви допада повече.

За рецептата пълнени пресни чушки с булгур е необходимо следното:

  • булгур сто грама; ще го приготвим без варене по познатия вече метод за киснене във вода
  • същото количество краве сирене – 100 грама
  • орехи, счукани – 40 грама
  • стръкче мента
  • лъжица зехтин
  • малка глава лук
  • четвърт лъжичка червен пипер и половин лъжичка кимион
  • чушки, червени – 4 броя е достатъчно количество за приготвената плънка; предварително се премахват дръжките им и се почистват

Докато изчаквате набъбването на булгура, заемете се с плънката за чушките. Първо трябва да се запържи лука в зехтина, като към него се добавят сушените подправки.

Към лучената смес се добавят и останалите продукти от рецептата, като всичко това се разбърква много добре. С тази плънка се пълнят чушките. Слагат се във фурна, настроена на 180 градуса. Необходимо е печенето да продължи 40 минути, за да достигнат пълна готовност.

За приготвянето на ястието, но със сушени чушки, са необходими следните съставки:

 

За сърце

За да запазите здравето на сърцето си, поканете на своята трапеза тачения булгур. Той не само укрепва стените на кръвоносните съдове, но и повлиява в куп други аспекти, отразяващи се положително на сърдечното здраве.

За него е установено, че понижава нивата на коварните триглицериди и от там и на лошия холестерол. Всеизвестен факт е, че връзката между холестерол и сърдечни проблеми, е изключително тясна.

Изобилието от калий в тази пшенична храна е още една причина да се възползваме от нея, за да опазим здравето на сърцето. Този елемент е от първостепенно значение за нормалното функциониране на сърдечния мускул.

Недостигът му води до куп сериозни сърдечни проблеми. С всичките тези ползи на булгура върху сърдечното здраве спокойно може да се каже, че той предпазва от инфаркт. Както и от други сърдечни усложнения, които могат да приключат фатално.

При панкреатит. За жлъчка. Срещу камъни в жлъчката

Булгурът е сред задължителните храни за пациенти с проблеми, свързани с дейността на задстомашната жлеза и всички органи, имащи пряка връзка с нея.

Надеждно средство е за превенция на панкреатит и болестни състояния на жлъчката като камъни. Наивно би било да твърди, че груханата пшеница може да ни предпази на 100% от тези проблеми. Но приносът й това да се случи не бива да бъде подценяван.

Панкреасът и жлъчката са орган с пряко участие в процеса на храносмилане. Те отделят специфични ензими и сокове, без които този процес е немислим. Ето защо е важно да помислим за тяхното здраве и да не ги пренебрегваме.

При запек

Най-бързо се усеща положителния ефект от консумацията на грухана пшеница при пациентите, които се оплакват от запек. И тук ползите са обусловени от незаменимите фибри, които способстват за насърчаване дейността на тракта.

Дори и при упорит запек и силно лениви черва изобилстващата от фибри грухана пшеница, дава ефект.

За да пречистите червата си, да насърчите тяхната дейност и да се избавите от мъчителния запек, консумирайте булгур на празен стомах.

Ефектите му се усилват в комбинация с полезните бактерии на киселото мляко и целулозата в плодовете. В случая най-добър е вариантът булгур, кисело мляко и ябълка.

Хапвайте това всяка сутрин и стомахът ви ще стане редовен като часовник.

За коса + маска

Ако не сте доволни от състоянието на вашата коса, помогнете й вътрешно с консумация на булгур. Изобилието от минерали като цинк, селен, магнезий, калций и манган, предоставя всичко необходимо на косата, за да расте нормално и да изглежда безупречно.

Пшеничната храна съдържа още желязо и витамини от групата Б, които също са от първостепенно значение за здравето не само на косата, но и на кожата.

Какво по-хубаво от това за дамите да консумират храна, която не само ги вталява, но и се грижи за доброто състояние на кожата и косата им.

На косата си може да направите и маска от булгур. Сварете го и пасирайте на кашичка като разредите с малко бадемово масло с цел получаване на гладка консистенция.

Получената емулсия нанесете единствено върху скалпа. Изчакайте да подейства 30 минутки и изплакнете. Резултатът ще ви очарова.

Маска за лице

Булгурът намира приложение и в домашните маски за лице. Помага на кожата да запази влажността. Доставя й важни елементи, съдействащи за запазване на младостта и свежестта й в дългосрочен аспект.

В комбинация с мед и яйчен жълтък кашата от булгур има подмладяващ ефект. Нанесете я за 20 минути върху кожата на лицето си и след това отмийте.

При бодибилдинг и фитнес

За бодибилдърите и всички, които са фенове на фитнес заниманията, груханата пшеница може да бъде от ценна полза. Тя предоставя качествен протеин, които не само повишава издръжливостта. Но и съдейства за постигането на желаните релефни форми.

Други ползи

Има данни и за положителния ефект на булгур при рак и най-вече при рак на гърдата. Макар и непотвърдени, според тях консумацията на тази храна възпрепятства прогреса на онкологичните патологии.

Груханата пшеница повлиява положително и при менопауза. Бетаинът в нея стопира дегенеративни ставни изменения. Консумацията на булгур повлиява положително на костите и най-вече на заболяния като артрит и остеопороза.

Антиоксидантите, които предлага груханата пшеница, обясняват следващото й приложение като средство за превенция от развитието на астма.

Установено е, че при децата, които редовно консумират тази храна, рискът от развитието на това заболяване, спада с цели 50%.

Отново на антиоксидантите се дължат и превантивните приложения на булгур срещу дихателни увреждания и инфекции.

Външно груханата пшеница може да бъде прилагана и в още един случай – за разбиване на мастните депа при целулит. Смелете зърната в кафемелачка. Смесете със зехтин или друго растително масло. Сместа се втрива енергично в проблемните участъци преди душ.

Основен начин за приготвяне, варене.   Отслабване с булгур – бързо и здравословно.

Основният метод за приготвяне на полезния булгур е чрез варене. За предпочитане е само да го киснете. Но много домакини предпочитат просто да го сварят.

Времето, за което вареният булгур достига пълна готовност, е 20 минути. По-долу ще Ви запознаем и с технологията на други методи за приготвяне на тази ценна храна.

 

Как се приготвя? Съотношение с вода

Преди да сложите булгура за киснене или варене, се препоръчва да го измиете с няколко води. Количеството вода, което ще прибавите към него, трябва да е повече с цели два и дори два и половина пъти от това на зрънцата.

Спазването на това условие е задължително, тъй като при варене, зърната увеличават обема си около 2,5 пъти.

Колко време се вари? Варене в тенджера под налягане

Вкусният булгур може да сварим и в тенджера под налягане. Става

бързо и лесно. Ако използвате тенджера под налягане, варенето продължава около 20-25 минути.

Приготвяне в микровълнова фурна и мултиварка (кукър)

Приготвянето на вкусно и питателно ястие с булгур е възможно дори в конвенционална микровълнова печка. Тъй като по време на готвене зърното набъбва почти 2-2.5 пъти, трябва да подберете по-голям съд за микровълновата фурна.

Водата е необходимо да се добави малко по-малко от нормалното съотношение за варене на булгур – 1 към 2. Включете на максимална мощност за период от 2-3 минути, след което намалете печката и оставете съда в нея за още 12-15 минути. Задължително е съдът да бъде с капак.

За истинските ценители предлагаме и вариант за готвене на булгур в мултиварка, който е по-различен от стандартния.

Първо оставете булгура в мултиварката на режим „печене“за около пет минутки. Добавете към него единствено масло или олио. След това добавете сол и подправки.

Прибавете вряща вода, и включете на режим „задушаване“ за около 20 минути. Препоръчително е след това да използвате функцията за затопляне за още 7-9 минути.

На булгура може да се насладим и приготвяйки го в мултиварка на програмата за пилаф.

Ето и продуктите, необходими за това, които се поставят в мултиварката в следната последователност:

  • морков – един брой (може предварително да го настържете на ренде)
  • идва ред на булгура (1 чаша)
  • след това на подправянето със сол (2 супени лъжици)  и счукан чесън (2 скилидки)
  • следва доливане на вода (2 чаши)
  • с малко масло се мажат стените на съда в мултиварка или се слага една бучка масло директно в ястието

Накисване без варене и готвене. Булгур на пара

На ползите и невероятния вкус на булгур може да се насладим и приготвяйки го без варене.

Част от зърната залейте с две части вряща вода. След това сложете капак на съда и го увийте с дебела кърпа. Необходимо е да престои така 40-50 минути. Булгурът също така може да запарите и в термос. Количествените пропорции и методът са същите.

За двадесет минути може да си приготвите вкусен булгур на пара, използвайки тенджера със съответното приспособление. За тази цел се нуждаете от следните продукти:

  • булгур (150 гр) приблизително една средна чашка
  • малка тиквичка – реже се на кубчета
  • броколи със средна големина – накъсва се на розички
  • малко магданоз за декорация
  • зехтин – две лъжици
  • сол и черен пипер – в количества според вкуса (слагат се след като ястието е готово)

Всички продукти се слагат в решетката на тенджера за варене на пара. Ако разполагате със специален уред, може да го използвате. Варите 20 минутки. След това разбърквате всичко и изсипвате в метален ринг. Добавете зехтина и останалите продукти за овкусяване и декорация.

Закуска от булгур

Вкусният и питателен булгур е основен компонент за приготвяне на закуска. Ето няколко здравословни варианта за перфектен старт на деня с по-добрата пшеница, като е още е известен познатият ни булгур.

Каша от булгур за закуска

Каша от булгур за закуска е перфектен вариант за онези от вас, които не са почитатели на популярните овесени ядки. За нейното приготвяне е необходимо следното:

  • да залеете чаша булгур с две чаши и половина бадемово мляко и да и оставите да се киснат през нощта
  • на сутринта добавете захар (три лъжици, но може и без нея), канела (една щипка) и банан.

По желание към здравословната закуска може да се прибавят орехи, както и лъжица тахан.

Баница с булгур

С булгур може да приготвим дори баница. За странната на пръв поглед рецепта са необходими следните компоненти:

  • половин килограм булгур – предварително го сварете и разстелете върху кърпа, която ще попие водата от него
  • пакет готови кори
  • растителна мазнина или предварително разтопено масло в количество от 200 мл
  • същото количество (200 гр) натрошени орехи
  • черен пипер и сол

Приготвеният по указания начин булгур се смесва заедно с орехите. Това е плънката. Към нея се прибавят сол и черен пипер. Плънката се разнася върху корите, като преди това е необходимо те да бъдат намаслени. Последната кора се намазва с останалата мазнина.

Приготвената баница е необходимо да изпечете във фурна, предварително загрята на 180 градуса.

Булгур по турски 

Булгурът е неизменна част от турската кухня. Предлагаме рецепта за пилаф, с който може да закусите или да сервирате като гарнитура към приготвено вече ястие с месо.

За нашия булгур по турски са необходими следните съставки:

  • булгур една чаша +двойно повече вода или бульон
  • праз, зелена чушка, домат и лук – по един брой (режат се на кубчета)
  • лъжица масло и масло сол

Първото, което трябва да направите, е да разтопите маслото. Към добавете лука и задушавайте до придобиването на прозрачен вид. Следва прибавяне и на останалите зеленчуци. А накрая и на водата или бульона. Под капак се задушава, докато достигне пълна готовност.

Поднесете го с чаша айрян, според традициите в турската кухня.

За закуска може да си приготвите булгур по турски и без останалите продукти. Технологията е същата – разтапяте маслото и прибавяте груханата пшеница. Бъркате непрекъснато, докато придобие златист цвят.

След това прибавяте водата и задушавате под капак до пълно извиране на водата (тя трябва да е два пъти повече от зърната).

Булгур с мляко

Булгурът в комбинация с мляко може да замести ориза в познатия ни десерт.

Класическата рецепта за булгур с мляко включва следните компоненти:

  • чаша булгур+две чаши вода
  • прясно мляко – три чаши
  • захар – една или две чаши в зависимост от предпочитанията ви към по-сладко
  • пакетче ванилия

Първата стъпка от приготвянето на нашия вкусен булгур с мляко е да сварим зърната в предвиденото количество вода. За целта трябва да ги изсипем във врящата вода и да бъркаме непрекъснато, докато започне да се сгъстява.

Следва прибавяне на млякото. Изчакваме да заври. След това идва ред на подслаждащия компонент и ванилията.

Сместа остава на котлона, докато придобие консистенция, подобна на тази на бозата. След това се разпределя в десертни купички. По желание може да гарнирате с канела. Прибавянето на стафиди също е уместно. Но в такъв случай използвайте по-малко захар.

Сушените плодове се слагат след като свалите сместа от котлона.

Салати от булгур

Коментираният булгур присъства и в рецептите за салати. Това е само още един вариант, по който може да го консумираме. Ще се спрем на най-популярните рецепти за салати с булгур.

Турска салата с булгур

Автентичната рецепта за турска салата с булгур включва следните компоненти:

  • булгур (пшеничен) – необходимото количество е 180 грама
  • вода (вряла) – 250 мл
  • пресен лук – два стръка предварително нарязани на ситно
  • стар лук – една глава; нарежете го на ситни парченца
  • чесън – достатъчни са две скилидки, но може да сложите и повече (предварително го пресовайте)
  • мента, прясна – две супени лъжици в накълцано състояние
  • магданоз – половин връзка; нарежете го на ситно
  • люти чушки – паста от тях в количеството от чаена лъжичка
  • маруля (половинка) –  нарежете я на лентички
  • гъсто доматено пюре – две лъжици
  • зехтин – 120 мл
  • сос от нар 1-2 лъжици

Започнете със запарването на булгура. Просто го залейте със съответното количество вода и оставете да престои за 20 минути в тенджера с капак.

След това към него трябва да прибавите пастата от домати и от люти чушки и да стриете с пръсти. Следва прибавянето на черния пипер, стария лук и уханната свежа мента.

След тях идва ред на зехтина и съставка, която придава екзотичен привкус на салатата – соса от нар.

image

Салата с булгур – здравословното изкушение, което трябва да опитате.

Следва разбъркване на салата преди да добавите и останалите съставки. А те са магданоз, пресен лук, чесън и маруля. Финално разбъркване и готово. Салатата е готова за консумация.

Салата табуле с булгур

За прочутата салата табуле с булгур е необходимо следното:

  • чаша от пшеничната храна, в случая булгур
  • връзка магдано и връзка див чесън
  • домати – 4 броя
  • сок от лимон 30 мл
  • зехтин 3 лъжици
  • в количества на вкус: сол и чер пипер

Първо се заемете със задушаването на булгура във вряла вода по познатия начин (без варене, престоява 20 минути).

Следва приготвянето на хомогенна емулсия от лимоновия сок, зехтина и черния пипер. Тази смес прибавете към вече готовия булгур. Следва прибавяне и на останалите продукти и разбъркване на салатата преди консумация.

С булгур и авокадо

Предлагаме още един вариант за екзотична салата от булгур с авокадо, която освен всичко е и много полезна. За нейното приготвяне се снабдете със следните съставки:

  • авокадо – 1 брой, реже се на кубчета
  • булгур – 100 грама (киснете го във вряла вода по вече указания начин)
  • зелен лук – няколко стръкчета; накълцайте на ситно
  • домат – 1 брой; нарежете го на кубчета
  • половин краставица – обелете я и след това нарежете на кубчета

След като пригответе булгура според указанията, отцедете го от водата. След това го смесете с останалите съставки и накрая се заемете с приготвяме на дресинга, който включва следното:

  • по две лъжички зехтин и горчина
  • половин лайм – извлечете сока от него
  • сол и черен пипер на вкус
  • допълнително може да се сложи и малко лимонов сок

С тази смес залейте вече приготвената салата.

Предястия с булгур и гарнитури

Полезният булгур е перфектната съставка за приготвяне и на куп предястия. Ако сте приготвили месо и се чудите с каква гарнитура да го поднесете, предлагаме решение. Ето ги и нашите предложения за предястия с булгур.

Булгур със зеленчуци + видео

Нашето пъстро предложение за булгур със зеленчуци включва следните компоненти:

  • чаша от полезния булгур + три чаши вода
  • праз – 1/2 стрък (нарежете го на ситно)
  • зелена и червена чушка – по 1 брой от двата вида (накълцайте ги на малки парченца)
  • морков, тиквичка и патладжан – също по един брой (режат се на кубчета)
  • домати – 3-4 броя (не е задължително да са свежи, може да използвате и консервирани)
  • чесън – 5 скилидки
  • олио – няколко лъжици, колкото да се покрие дъното на съда
  • копър, черен пипер и сол – в количества, каквито прецените

След като нарежете патладжана, задължително го посолете. Това е важно, за да се отдели излишната вода от него.

Следващата крачка е да загреете олиото и в него да задушите следните продукти – праз, морков, чушки, патаджан и тиквичка. След омекване към тях добавете още две от съставките – чесън и домати.

Следва кратко задушаване и прибавяне на булгура+чаша вода. Добавете и компонентите, които все още не са добавени. Тази смес оставете да къкри на котлона, докато водата не се изпари.

Булгур с домати

Ароматно ястия от булгур с домати се приготвя от изброените продукти в следните количества:

  • лук, глава и домати – по два броя
  • лъжичка джоджен
  • чаша булгур
  • зехтин – половин чашка

Първо накиснете булгура за половин час във вода. След това нагрейте зехтина. Към него прибавете нарязания лук. Задушете, докато омекне. Добавете булгура.

Ако използвате предварително изкиснат булгур, необходимо е да добавите половин чаша вода. Но ако сте прескочили тази процедура, необходимото количество вода за добавяне е две чаши.

Варете 15 минути. След петнадесетата минута прибавете джоджена и доматите (накълцани на ситно или претрити през рендето). Варете, докато водата се изпари напълно.

Булгур с гъби

Булгур с гъби е друга много добра комбинация за поднасяне като самостоятелно предястие или гарнитура. За нея е необходимо следното:

  • печурки – 250 грама (режат се на филийки, след като предварително се измият и почистят)
  • праз – три стръка (реже се на ситно)
  • зехтин – 4 лъжици
  • зеленчуков бульон – половин литър
  • чесън – три скилидки
  • булгур – 170 грама
  • за още по-добър вкус и аромат – стръкче мащерка, сол и черен пипер на вкус

Първият етап от нашата рецепта се състои от изпържване на гъбите до златисто в половината от предвиденото количество зехтин. В останалото количество мазнина отделно запържете праза и чесъна. Към този микс прибавете гъбите.

Следва добавяне и на булгура. След него е ред на мащерката и бульона. Разбъркайте. Поставете похлупак и варете 10 минутки.

Изключете котлона след изтичане на указаното време. Но не бързайте да дръпнете тенджерата от него. Оставете я да престои там за още десет минутки.

Готовото ястие се сервира с гремолата, за чието приготвяне е необходимо да миксирате следните продукти:

  • кора от един лимон – настъргва се на ситно ренде
  • счукана скилидка чесън
  • четвърт връзка накълцан на ситно магданоз
  • стръкче розмарин
Булгур със спанак
  • булгур 1 чаена чаша
  • спанак – половин килограм; предварително го измийте почистете и нарежете на лентички
  • пресен лук и чесън (режат се на ситно) – по 1/2 връзка+лъжичка джоджен

Следните продукти – лук, чесън и спанак задушете в предварително нагорещена мазнина. След като спанакът стане двойно по-малко прибавете сол и количеството джоджен.

След прибавяне на количеството булгур+2 чаши и половина вода. Вари се, докато водата изчезне напълно. Приготвеното ястие може да бъде консумирано. А също така и използвано като основа за приготвяне на гювечета.

Ако се спрете на втория вариант, разпределете сместа в глинени купички. Отгоре чукнете по яйце. Сложете капачетата на глинените съдове и изпечете до готовност на яйцето.

Булгур с праз

Вкусно ястие от булгур с праз е лесно да се приготви. Използвайте изброените продукти в следните пропорции:

  • булгур – една чаша; измийте и почистете предварително
  • вода – пет чаши
  • олио – три лъжици
  • праз – два стръка, които предварително се почистват, нарязват на ситно и се претриват през солта
  • маслини – една чаша; обезкостяват се и се режат на половинки
  • по щипка черен пипер млян и същото количество сол

До омекване сварете булгура в указаното количество вода+лъжица от растителната мазнина. В останалата част от мазнината задушете предварително претрития със сол праз. Бъркайте с дървен прибор. За да избегнете загаряне може да добавите малко вода.

Следва прибавяне на задушения праз към вече сварения булгур. Всичко това се разбърква добре Поръсва се с черен пипер. Към вече готовото ястие добавете и маслините, подготвени по указания начин.

Пилаф от булгур image

Булгурът се съчетава перфектно с месо.

По-горе предложихме варианти за турски пилаф, които са подходящи за закуска. Ще се спрем на още един вариант, който е подходящ преди всичко като предястие или гарнитура. За него списъкът със съставки изглежда по следния начин:

  • качествен зехтин – четвърт чаша
  • три глави кромид лук, нарежете ги на ситно
  • фиде – половин чаена чашка
  • доматено пюре – една лъжица и отделно пресни домати, настъргани – 100 грама
  • вода или бульон (по желание) – две чаши и половина
  • булгур за пилаф  – една чаена чаша
  • лъжица сол+ четвърт лъжичка черен пипер

Първият етап в рецептата за нашия булгур включва задушаване на лука в зехтина. Това трае, докато лукът стане прозрачен. След това се добавя фидето. Бърка се непрекъснато и се задушава още минута.

Следва прибавяне на доматеното пюре, предварително размито с настърганите домати и малка част от бульона. Добавят се и останалите съставки.

След завиране на водата, следва да намалите котлона и да оставите ястието върху него, докато придобие пълна готовност. След като се свари, оставете го за няколко минути върху все още топлия котлон.

Този пилаф с булгур допълва перфектно най-обикновените кюфтета. Подходящо е да го сервирате и с малко кисело мляко.

Супа с булгур

Вариантите за супа с булгур са наистина много. Може да го добавите към любимата пилешка супа. А защо не и да приготвите лека млечна супа, за която са необходими следните съставки:

  • булгур – сто грама
  • по чаена лъжичка сол и мащерка за допълнително ухание
  • масло – две супени лъжици
  • прясно мляко – две чаши + двойно повече вода

Във водата с добавка на малко сол сварете булгура. След като течността се изпари напълно прибавете останалите съставки и оставете супата на котлона за още пет минутки.












Гласувай:
11



1. donchevav - "През 2008 г. една кулинарна ...
05.02.2017 15:04
"През 2008 г. една кулинарна новина обиколи света и остана незабелязана у нас. Учени от Университета в Солун съобщават, че в неолитния археологически обект до с. Капитан Димитриево, Пазарджишко е открит първият булгур. Овъглените находки датират отпреди 8000 години и представляват начупени зърна от еднозърнест и двузърнест лимец, чиито външни слоеве са променени след досег с вряща вода. Всъщност първа д-р Елена Маринова, специалист по палеоботаника, изказва през 2002 г. предположението, че прадедите ни от Горнотракийската низина са преработвали зърното така, че то да е вкусно и лесно за ядене само след накисване в гореща вода.
Основната технология за булгура изглежда не се е променила за осем хилядолетия и житните зърна, за предпочитане от твърда пшеница, все още се попарват с вряла вода или с пара, натрошават се и се изсушават."
/http://www.menumag/za-hranata/produkti/bulguryt-e-otkrit-v-bylgariya/

Много обичам булгур и грухана пшеница! Благодаря за пълния, онагледен и интересен постинг! Поздрави!
цитирай
2. zaw12929 - НЯМА ПО ХУБАВО ОТ БЪЛГАРСКОТО И С ТАКАВА ВЯРА ЩЕ ВЪРВИМ НАПРЕД
05.02.2017 20:16
donchevav написа:
"През 2008 г. една кулинарна новина обиколи света и остана незабелязана у нас. Учени от Университета в Солун съобщават, че в неолитния археологически обект до с. Капитан Димитриево, Пазарджишко е открит първият булгур. Овъглените находки датират отпреди 8000 години и представляват начупени зърна от еднозърнест и двузърнест лимец, чиито външни слоеве са променени след досег с вряща вода. Всъщност първа д-р Елена Маринова, специалист по палеоботаника, изказва през 2002 г. предположението, че прадедите ни от Горнотракийската низина са преработвали зърното така, че то да е вкусно и лесно за ядене само след накисване в гореща вода.
Основната технология за булгура изглежда не се е променила за осем хилядолетия и житните зърна, за предпочитане от твърда пшеница, все още се попарват с вряла вода или с пара, натрошават се и се изсушават."
/http://www/za-hranata/produkti/bulguryt-e-otkrit-v-bylgariya/

Много обичам булгур и грухана пшеница! Благодаря за пълния, онагледен и интересен постинг! Поздрави!

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14206734
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68272
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031