Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.02.2010 17:12 - На 23 февруари 2001 г. Петров е вербуван от Националната служба за сигурност (НСС), признава тогавашният началник на службата Атанас Атанасов.
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1270 Коментари: 2 Гласове:
1



 

image От Светлана ГеоргиеваВсички статии на автора   image Илюстрация: Иван Кутузов image image Какво каза Алексей Петров в Съдебната палата - 18 фев Алексей Петров: Предложих на Дянков как да свали лихвите, а получих арест - 18 фев Надцакването на куп сегашни и бивши политици по разграничаване от успешната кариера на Алексей Петров в бизнеса и тайните служби поставя въпроса колко всъщност и кои са "наглите" и "октоподите" и не са ли приютявани в управлението на държавата в продължение на целия "преход". Прехвърлянето на топката кой е отговорен за дадените мощни лостове за влияние в системата на МВР на обвинения в половината Наказателен кодекс взе да става комично.

В същото време говоренето на едни и същи персони от различен калибър в различни правителства правят много отчетливо мълчанието на други. И доколкото Трактора поне засега се оказва единственият арестуван по-виден бандит в държавата, редно е неговата история да бъде разказвана, без да се пропускат важни участници. Като се започне от кръжока, който посещавал като ученик - "Млад приятел на МВР" (виж кадровото досие на Алексей Петров в ДС на dnevnik.bg), и се стигне до позицията "експерт" в ДАНС, осигурила му по неофициални твърдения  реалното управление на контраразузнаването.

Петров има приятели във всички партии

По времето на Жан Виденов има охранителна фирма и е протежиран от БСП. "Имаше приятели и в БСП, и то на доста високо ниво", казва Илия Божинов, член на Висшия съвет на БСП през 90-те. "Когато имахме противоречия за такситата, тогавашният секретар на партията Васил Калинов ме извика и каза: "Илия, не се занимавай с тази работа. Другарят Първанов (тогава ръководител на БСП) е обещал да го подкрепяме и не трябва ние да се замесваме в тази работа.

" Божинов прави много точна характеристика на Петров като човек, който винаги се е стремял да е близо до властта и винаги е успявал, защото всяка власт го е приемала като свой. Героят от "Октопод" бива лицензиран като застраховател и от червените, и от сините. По времето на управлението на правителството на Иван Костов той успява бързо да се ориентира в пейзажа. Примирява се с отнетия лиценз на "Аполо и Болкан", но по-късно получава такъв за "Левски Спартак".

На 23 февруари 2001 г. Петров е вербуван от Националната служба за сигурност (НСС), признава тогавашният началник на службата Атанас Атанасов. Според вътрешния министър Цветан Цветанов това е станало под натиска на главния прокурор Никола Филчев, който по това време вече е във вихъра си във властта и е близък с Петров и приятеля му Филко Славов, шеф на отряда на баретите до 2003 г.

( За тези, които не си спомнят - през лятото на 2002 г. беше проведена паметната с пропагандните си мащаби операция, в която бяха арестувани бивши барети, обвинени, че са организирали опита за убийството на Алексей Петров пред басейна "Спартак". Наречени от Филчев и тогавашното МВР "Фабрика за убийства", не след дълго бившите колеги на Славов и Петров бяха пуснати по живо, по здраво). Филчев, който се включи в невиждана медийна изява преди три дни, разбира се, отрече да е оказвал натиск за назначението на Петров. Но пък косвено за споменатите приятелски отношения говори фактът, че заедно със Славов и Петров обитават имоти на един и същ адрес - на охраняваната "частна" улица в столицата, показана по една от националните телевизии.

Забележително в цялата словесна тупурдия по назначаването на Трактора в МВР е

заобикалянето на едно име - Иван Драшков

който тогава е бил заместник на  Атанасов в НСС и е отговарял за въпросния секретен щат. МВР служители от онова време разказват, че Петров и Драшков са се срещали в ресторанта на комплекса "Спартак", който е бил собственост на МВР, даден под аренда. Днешният възстановен офицер от ДАНС със сигурност има много за разказване около Алексей Петров, а бившият шеф на ДАНС Петко Сертов - за отношенията помежду им.

Така или иначе, пак според фактите, Драшков си отиде от ДАНС, за да дойде Петров, а когато Драшков се върна, Петров си тръгна. Дали тази очевидна враждебност ще се изясни чрез разследване кой кога и с каква цел е внедрил Алексей Петров в службите, както предлага градският прокурор на София Николай Кокинов, не е ясно. Още повече че главният прокурор Велчев даде да се разбере, че не подкрепя подобен подход. 

"По време на правителството на Иван Костов поради оперативна необходимост трябваше да постигна определени статуси по отношение на таксиметровата компания, за която се говори, че съм свързан, и за дружеството "Кремиковци", заяви Алексей Петров в съда, когато му беше определена мярката за неотклонение. И отново фактите сочат, че той се е подвизавал в металургичния комбинат като консултант по охраната от времето на Виденов допреди 2-3 години. Какво е произтекло от "оперативната необходимост" по отношение на фалиралото днес предприятие може само да се гадае.

Сближаването с Филчев изстрелва кариерата му при  царското правителство

когато не само става доктор в Академията на МВР, но успява да влезе дори в надзора на Националния осигурителен институт (НОИ) и необезпокояван (като изключим неуспелия атентат пред басейна "Спартак") да развива бизнеса си. По това време сегашният премиер Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов са на началническия етаж в МВР като главен секретар и неговия оперативен помощник. Въпросът за отношенията им с Алексей Петров през тези четири години днес упорито се избягва.



Гласувай:
1



1. haralanov - zaw....
18.02.2010 19:29
Моля те,не копирай от в.Дневник.
Поздрави!
цитирай
2. zaw12929 - Мисля защо, а КРОСС?!
18.02.2010 22:34
информацията не трябва да се крие
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14305750
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68358
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930