Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.01.2017 17:48 - Как сами си предизвикваме преждевременно стареене
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1424 Коментари: 0 Гласове:
4

Последна промяна: 20.01.2017 17:59

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Често не си даваме сметка колко много си вредим всеки ден. Правим неща, които ни карат да изглеждаме по-стари. Състаряваме се с вредните си ежедневни навици.
Прическата  Бързаме рано сутрин и за да изсушим и фризираме косата по-бързо включваме сешоара, пресата или машата на максимално гореща температура. Това уврежда косъма, прави го по-чуплив, склонен към накъсване и в крайна сметка косата оредява. Това ни прави по-стари.
Стегната конска опашка или кок  Обичате да връзвате косата си често? Поне не го правете прекалено стегнато. Твърде опънатата коса, хваната на конска опашка или кок причинява плешиви петна с времето. Ето защо това определено ще ви състари.
Вредните закуски  Ако се нахвърляте предимно на десерти, сладкиши, бисквитки, коктейлни и парти хапки, определено рискувате да се състарите преждевременно. Консумацията на рафинирани въглехидрати пречат на естествените процеси в клетките. предизвикват преждевременното им стареене.
Тренировката  Не само прекалено изразените мимики на лицето оставят фини линии и бръчки. Когато стягате  тялото си, правите изкривени гримаси. Това в комбинация със силното напрежение, прави мускулите на лицето още по-напрегнати- това причинява дори по-дълбоки бръчки.
Вашето „здравословно“ хранене  Мнозина смятат, че здравословно значи да изключиш мазнините, обаче те  са жизненоважни за здравето и функцията на клетките. Премахването им от менюто означава лишаване от вещества за поддържане еластичността и деленето на клетките. за превенцията на бръчките и стареенето.
Навикът с триенето на очите При преумори изпитвате нужда да ги разтъркате. Този навик ви състарява, разтягате кожата около клепачите, предизвиква отпадане на мигли , областта около клепачите се зачервява, получава тъмни старчески кръгове.
image
Пиете пресни сокове и плодови шейкове за закуска  Да, плодовете са пълни с витамини и антиоксиданти, които се борят със свободните радикали, но още са препълнени и със захари и фруктоза. Тези съединения в големи количества, каквито се съдържат в пресните сокове и смутита отново предизвикват резки покачвания на кръвната захар, а с това и състаряване на организма.
Грешки в храненето и тренировките, които състаряват  Яденето на твърде много захар е пагубно за здравето. Но не само това, прекаляването с десертите ви прави да изглеждате и по-стари. Коя жена би искала това?  Всички искаме да останем вечно млади. Но тъй като това е невъзможно, можем поне да не правим някои неща, които допълнително ускоряват процесите на стареене и ни карат да изглеждаме стари и изпити.  Кое в диетата ви състарява?                                                                                     Прекаляването с десертите  Лошото на десертите е, че винаги искаш още. Трудно е да се овладеем и да спрем само с малка дегустация. Процесът на разграждане на захарта, наречен гликиране, вреди на колагена, който поддържа кожата гладка и стегната. Колкото повече захар ядете, толкова по-зле за колагена ви. Следващия път си помислете дали ще се тъпчете с десерти!   Не се отърсвате от стреса   Стресът съсипва цялостно тялото. Това се отразява на младата кожа и свежестта. Ако се гневите в работата или вкъщи, ако не си помагате в изразходването на негативната енергия, много бързо това ще започне да се отразява върху кожата.  Отделяйте време за фитнес или йога. Можете да изберете каквато практика ви е по вкуса, важното е да се стремите към релаксиране и премахване на трайните натрупвания на стрес.
Винаги избирате кафе  Любителите на кафе винаги са готови за още една чаша. Пушачите пък много често са и заклети кафеджии.  Кофеинът обаче вреди сериозно на кожата, което води до поява на бръчки твърде рано. Прекомерната употреба на кофеин ви придава уморен вид и ви кара да изглеждате изпити. Заместете кафето със зелен или черен чай. Те са пълни с антиоксиданти, които предпазват от рак на кожата, възпрепятстват разграждането на колагена, а така се предпазвате от бръчките.
Никога не вдигате тежести  Включването на леки тежести за жени в тренировката прави кожата да изглежда по-млада. Тежестите, гирите имат положителен ефект върху стягането и повдигането на кожата. Също така са важни и лицевите упражнения. Лицето е изтъкано от мускули, които имат нужда от тренировка, за да изглежда кожата млада и стегната.
Пропускате алкалните храни  Алкалната среда в организма предотвратява преждевременното стареене на кожата. Включвайте повече магданоз, бадеми, къдраво зеле, круши, лимони и ябълки. Ако киселинността на тялото ви е прекалено голяма, а диетата небалансирана, това незабавно ще рефлектира върху младия ви вид.
Не си взимате почивка Някои хора работят неуморно и забравят за почивката си. Така годините минават, а измореният вид ви придава още някоя годинка отгоре. За да се делят качествено клетките имат нужда от почивка. Регенерацията на клетките и общият тонус на тялото и кожата са взаимносвързани. Тъмните кръгове около очите, подпухналостта и торбичките не са случаен белег!

image
Драстично намалявате мазнините
Не всички мазнини са вредни. Полезните мастни киселини и мононенаситените мазнини са необходими на клетките, за да изграждат клетъчната си стена и да подпомогнат клетъчното делене.  Не се лишавайте от тези полезни мазнини, ако искате да изглеждате млади, защото изключването на мазнините води до сухота на кожата, косопад, чупливи нокти и още куп проблеми.

5 прости правила срещу стареенето  Спечелването на войната срещу стареенето не се постига чрез пиенето на някакви мистични напитки от далечна Азия, съдържащи „вълшебното зрънце“ на тяхната култура. В действителност стареенето най-лесно се ускорява при наличие на хронични заболявания като диабет, рак, сърдечносъдови заболявания. Тези хронични процеси причиняват преждевременно остаряване на клетките и дори ранна смърт. От векове човечеството се бори с тези естествени процеси. Търсят се какви ли не начини да запазим младостта и свежестта на тялото си по-дълго. Ако спазвате някои съвсем прости правила всеки ден, ще се убедите колко по-добре ще се чувствате. А и неминуемо ще забавите тези ужасяващи процеси.
Дъга от пресни плодове и зеленчуци
Никога не забравяйте да изпълните деня си с разнообразни плодове и зеленчуци. В тях се съдържат множество антиоксиданти, които се борят активно с процесите на стареене. Те намаляват тежестта на хроничните заболявания като внасят изключително важни хранителни вещества в организма.  Витамините и минералите, които те съдържат са незаменимо важни за протичането на нормалните процеси в организма.  Не пропускайте да похапвате от колкото се може повече цветове плодове и зеленчуци. Неслучайно те са различно обагрени. Зад всеки цвят се крие различна структура и съответно полезни вещества в различни количества.  Не е необходимо всеки ден да се тъпчете с цялата гама цветове. Достатъчно е да редувате по два цвята всеки ден. Така през цялата седмица ще наситите организма с полезни вещества.
Омега-3 мастни киселини
Дълговерижните омега-3 мастни киселини са много необходими за запазване младостта на клетките. Особено докозахексановата киселина, която е своеобразен извор на младостта постоянно е в недостиг в организма, затова трябва да се приема чрез храна или добавка.  Нейният ефект е доказан след многобройни изследвания, които установили, че тази киселина влияе положително на хромозомно ниво. Хората с по-високи нива на докозахексанова киселина в кръвта са в пъти по-малко предразположени към сърдечносъдови заболявания, а темповете на стареене при тях са значително по-ниски.  Изплакване на устната кухина. Жабуренето за дезинфекция на устната кухина е много важно за премахване на болестотворните бактерии от организма. От устата навлизат много микроби, които при подходяща среда имат потенциала да навредят сериозно. Редовното изплакване на венците и гърлото с разтвор за уста намалява нивата на тези бактерии и прави средата по-устойчива на микроорганизми.
Пийте повече зелен чай  Той също е мощен инструмент срещу стареенето, защото е изпълнен с антиоксиданти и фитохимикали, които се борят с бързото износване на клетките. Той е добро средство за предпазване от рак, ще ви помогне да отслабнете, а и ще регулира работата на червата.
Зеленият чай увеличава редукцията на мазнини, които са проблемни с напредване на възрастта. Знаем – метаболизмът се забавя с годините.
Движете се повече  Основно правило на здравословния живот е редовното движение. Много е важно да тренирате и да не се обездвижвате, за да сте здрави. Ако организмът е здрав, той по-трудно ще застарее преждевременно.
Загубата на мускулна маса затруднява нормалните метаболитни процеси в тялото, което спомага за по-лесното стареене и съответно увеличава риска от ранна смърт.
Разхождайте се след работа, тичайте в парка, плувайте, танцувайте при всеки удобен момент.
Храни, които доказано ни състаряват
Избягвайте консумацията на колбаси 
Храните и напитките, които консумираме всекидневно, се отразяват не само на нашата фигура и здраве, но и на младостта ни. Докато пресните плодове и зеленчуци, ядките, водата и билковите чайове помагат да бъдем здрави и красиви, има храни, които ускоряват процеса на стареене. Споделяме някои от тях.
Трансмазнини  Все по-често чуваме за така наречените трансмазнини, но знаем ли в кои храни се съдържат? За съжаление едни от най-любимите ни лакомства, като чипс, пуканки, някои видове бисквити, някои видове маргарини и други, изобилстват от трансмазнини. Честата им консумация крие риск от развитието на сърдечносъдови заболявания и затлъстяване. Според специалисти хората, които страдат от затлъстяване и консумират храни със съдържание на вредните мазнини, изглеждат много по-стари в сравнение с връстниците си.
Глюкозо-фруктозен сироп  Този вид сироп често бива добавян към любимите сладкиши и безалкохолни напитки, като заместител на захарта, но и за удължаване срока на годност на продукта. Честата му консумация крие риск от появата на чернодробна и сърдечна недостатъчност, а също така влошава здравето и красотата на зъбите. Според редица научни изследвания, глюкозо-фруктозният сироп може да доведе до ускорено стареене. Ето защо, ако ви се хапва нещо сладко, или го пригответе у дома, или го заменете със свеж плод.
Сол  Солта също е продукт, с чиято консумация трябва да се внимава, иначе можем не само да влошим здравето си, но и да имаме по-уморен вид. Солта кара тялото да задържа излишни течности и токсини в организма, а те са една от основните причини за ранно стареене на кожата.
Преработено месо  Наденици, шунка, бекон и други колбаси.... В тези продукти преобладават натрий, консерванти и няма почти никакво чисто месо, в резултат на което тези колбаси причиняват кожни проблеми, възпалителни процеси в организма. Всичко това води до преждевременно стареене. Важно е да консумирате чисто телешко, пилешко, свинско и агнешко месо. Умереният им прием ще достави на организма фосфор, витамини от групата В, желязо и естествен колаген, който е много важен за младостта и еластичността на кожата.
Алкохол  Алкохолът се обработва от черния дроб, който отговаря за редица метаболитни функции, включително дезинтоксикация, складиране на гликоген и други.  Редовната консумация на алкохолни напитки натоварва излишно черния дроб, който се нуждае и от време за възстановяване. В резултат в организма се натрупват повече токсини, а с времето кожата губи своята свежест и младост. Плодовете са израз на голяма щедрост от страна на природата. Те са полезни и трябва да присъстват в менюто на всеки, ако искаме да поддържаме добро общо здраве. Плодовете са пълни с хранителни вещества, антиоксиданти и фибри, които карат тялото ни да работи добре. В ярките си багри и изобилие от хранителни вещества, плодовете трябва да са неизменна част от дневната диета.  Всичко това е факт, но е факт още, че прекалените количества плодове всъщност работят срещу нашето здраве. Ето някои странични ефекти, които прекомерната консумация на плодове може да предизвика:  Фруктозата и връзката й с триглицеридите, пикочната киселина и свободните радикали  Фруктозата или плодовата захар, може да не е толкова полезна за здравето. Причината – почти всяка клетка в тялото използва глюкозата за енергия, но фруктозата може да бъде усвоена само с определени чернодробни клетки.
Когато фруктозата попадне в чернодробните клетки се появяват комплексни реакции. Един от крайните продукти на тези реакции са триглицеридите – вид мазнини, също толкова опасни в големи количества, колкото холестеролът.  Други продукти, освобождаващи се при тези процеси са пикочната киселина и свободните радикали. Само се досещате колко опасно би било, ако нивата на тези вредни компоненти скочат. А те скачат, ако фруктозата в кръвта е прекалено много.
Скок в инсулина  Някои плодове са с наистина високо съдържание на захар, така че твърде многото фруктоза може да предизвика скок на инсулина. Когато нивата на инсулина са високи, тялото изпитва силни затруднения да гори мазнини.
Плодовите захари често се съхраняват в тялото като мазнини, така че да могат да бъдат използвани по-късно за енергия. Плодове с най-високо съдържание на фруктоза: 
Личи
Плодов сок от ябълки
Банани
Смокини
Грозде
Манго
Плодове с ниско съдържание на фруктоза:
Ягоди
Малини
Къпини
Лимони
Дини
Пъпеши
Плодовете могат да предизвикат претоварване с въглехидрати
Плодовете са чудесен източник на въглехидрати, които осигуряват бърз прилив на енергия, но претоварването на организма с въглехидрати го претоварва и с мазнини. Затова се опитайте да се придържате към малка порция плодове на ден.
Плодовете са източник на въглехидрати, което означава, че ако наблегнете на тях трябва да намалите силно или изключите другите източници на тези вещества – хляба, ориза, картофите и други.
Плодове и плодови сокове  Плодовите сокове съществено се различават от самите плодове. Консумацията на плодове доставя на организма не само захари, но и фибри, които улесняват в голяма степен метаболитните процеси.  При изцедените сокове от плодове получаваме само захарите, тъй като парченцата плод и корите са отстранени. Именно заради това трябва да сме много внимателни с пиенето на плодови сокове и най-вече с количеството им.  Плодовете в течен вид са най-вече плодова захар, директно попадаща в кръвообращението и заобикаляща храносмилането. Това най-често води до големи скокове в нивата на кръвната захар.
Плодовете съдържат много важни вещества, но не всички, необходими за здравето на организма. В тях има изключително малки количества есенциални мастни киселини и аминокиселини, които се набавят от месото, зеленчуците, ядките, бобовите растения.
Правят ли ни плодовете по-дебели? Те съдържат предимно захари, които в големи количества биха могли да причинят не малко неприятности.  Бананите, мангото, пъпешите, фурмите, крушите, сините сливи и ананасите са сред плодовете, които имат изключително висок гликемичен индекс. Да не забравяме и любимото на почти всички грозде! Зрънце по зрънце обикновено сме способни да излапаме цял грозд, а не трябва. Тези плодове в големи количества оказват изключително вредно влияние върху нивата на кръвната захар, което е сериозен риск от отключване на диабет.  Това, разбира се, не означава да се елиминират от менюто, напротив! Консумацията просто трябва да е с мярка.
Плодовете ферментират, ако се ядат в грешното време  Най-подходящото време за консумация на плодове е на гладно, минимум 1 час преди хранене. Те се смилат бързо, така че няма проблем да скъсите интервала – нужни са около 20 минути за обработката им.  При смесване на плодовете с тежка храна има сериозна опасност от поява на газове и подуване на корема, както и образуване на киселини. Такъв прием на плодове по тотално погрешен начин крие рискове и от покачване на теглото.
Лесно се прекалява с тях  Плодовете са вкусни и често не си даваме сметка колко богати са на хранителни вещества. Това ни кара да прекаляваме с консумацията им и ядем прекалено много. А най-лошото е, че много често дори ги смесваме, което затруднява допълнително организма в преработката.  Като добавим и останалата храна през деня, картинката далеч надхвърля здравословните 2000 калории на ден. Добре е да се научим да анализираме и разбираме хранителната стойност на плодовете, за да нямаме проблеми с консумацията им и с нашето тегло.  Например, един банан средно съдържа по 110 калории. Ако сте страстен любител на бананите и изгълтате 4, трябва много да внимавате какво още ще ядете през деня, за да не напълнеете.                                                                                                                           Плодовете съдържат фруктоза Плодовете са съставени от прости въглехидрати, които съдържат вид захар, наречена фруктоза. Такива прости въглехидрати могат да предизвикат резки скокове в нивата на кръвната захар, а това е опасно за панкреаса. Той секретира инсулин, имащ за цел да регулира нивата на глюкозата в кръвта. Когато панкреасът секретира прекалено много инсулин, това крие риск от изтощение на органа (все пак той е жлеза) и поява на диабет. Освен всички тези неприятности, свързани с плодовете, фруктозата ще доведе и до увеличение на теглото.
Защо да консумираме плодове преди хранене?  За да бъдете в добро здраве, трябва всекидневно да консумирате разнообразни плодове. Особено полезни са, когато са консумирани преди хранене, защото:
Подобряват храносмилането  Плодовете спадат към групата на простите въглехидрати, състоящи се от всички естествени захари, така че тялото да може бързо да ги усвоява. Когато консумирате плодове преди основното хранене, намалявате риска от появата на стомашно-чревни смущения.  Плодовете приети след хранене често могат да бъдат причина за появата на стомашни болки, тъй като киселините, които се съдържат в тях, забавят смилането на въглехидратите и причиняват ферментация. В резултат на това се появяват болки в стомаха, газове и други.
Намаляват усещането за глад   Плодовете са с високо съдържание на полезни фибри. Хапвайки няколко парчета пресен плод 20-30 минути преди хранене, това може да ви помогне вашата порция обяд или вечеря да бъде значително по-малка.  Диетичните фибри в плодовете създават чувство за пълнота в стомаха, намаляват риска от преяждане. Поради съдържанието на полезни влакна, редовната консумация на плодове може да намали риска от затлъстяване и много други хронични заболявания, включително сърдечни заболявания, диабет тип 2, различни форми на рак.
Богати са на витамини и минерали  Плодовете съдържат изобилие от важни витамини и минерали, които подпомагат правилното функциониране на клетките, тъканите и органите на тялото. Много от плодовете, които консумирате, съдържат и ключови антиоксиданти, които се борят с вредното действие на свободните радикали.  Ако консумирате плодове преди хранене, ще помогнете за по-доброто усвояване на тези важни хранителни вещества.
Съдържат малко калории  Когато искате да свалите излишните килограми или да запазите фигурата си, калориите, които приемате ежедневно са от изключително значение. Голяма част от плодовете съдържат малко калории. Ето защо малка купичка с плодова салата е идеално предястие или следобедна закуска.
Бързи и удобни за консумация Лятото изобилства от пресни плодове. Без значение дали сте у дома или в движение, в чантата си винаги може да сложите една ябълка, портокал, праскова.
Как да консумирате правилно плодовете?  Консумирайте от 2 до 4 порции на ден пресни плодове. Ако ще ги приемате преди обяда или вечерята, нека бъде 30 минути по-рано.  Внимавайте с консумацията на по-сладки плодове като праскови, кайсии и други. Високият прием на плодови захари може да повиши нивата на инсулин. В резултат на това клетките съхраняват глюкозата, а след това я превръщат в мазнини, вместо да я изразходват като енергия.  Консумирайте повече зеленчуци и по-малко плодове. На всеки две порции плодове трябва да приемате от 4 до 6 порции зеленчуци. Консумирайте разнообразни плодове.  Докато един плод може да бъде богат на каротеноиди и флавоноиди, може да е с ниско съдържание на ниацин, калий или други хранителни вещества.  Консумирането на разнообразна гама от плодове гарантира, че получавате достатъчно количество от всичките най-важни витамини, минерали и фитонутриентни съединения.
Подходяща диета при артрит  Какво не трябва да ядем, за да намалим болката в ставите? Няма точно определена диета, с която да си помогнете, ако страдате от артрит. Това инвалидизиращо заболяване, което не само че причинява болка, но и с времето отнема възможността ви за нормално движение, „напада“ хиляди хора всяка година. Младите хора също стават все по-често жертва на артрита. Лечението обикновено включва стероидни препарати или нестероидни противовъзпалителни средства. Първите предполагат наддаване на тегло, подпухване и задръжка на течности, а вторите – проблеми със стомаха, болки, язви, раздразнена стомашна лигавица и други.  За да облекчите състоянието си и да намалите максимално приема на тези медикаменти със странични ефекти, трябва да се съобразите със строга питателна диета, която да е балансирана, да облекчава симптомите ви и същевременно да не ви помага да качвате излишни килограми.
Какво да ядем при артрит?  Има много объркващи, различни и противоречиви мнения по въпроса за това коя е подходящата диета при артрит. Различните храни носят различни ползи и вреди за различните случаи, затова е трудно да се определи строга диета.  Важно е да се гарантира прием на всички хранителни вещества в балансиран вид, за да може тялото да получи всичко необходимо. Набляга се на плодовете и зеленчуците, по-мазната риба, богатите на калций и желязо храни.
Най-важно е да се изключат добавените захари и наситените мазнини.
Наднормено тегло   При наднормено тегло симптомите на артрит се обострят, защото тежестта върху възпалените стави е много по-голяма. Те трябва да носят многократно по-тежко тяло.  При артрита движението е много важно. Ставите трябва да изпълняват различни движения, за да се премахне усещането за скованост. Колкото по-малко движите ставите си, толкова повече се увеличава болката и невъзможността за нормално движение. Затова е важна и балансираната диета. Така ще спомогнете за редукцията на излишното тегло, а и чрез хранителните вещества ще доставите на организма си необходимото за намаляване симптомите на болестта.  Дневният прием на калории не трябва да надвишава 2000. Ако сте активни и изпълнявате редовни физически упражнения или работата ви е свързана с непрекъснато движение, можете да си позволите и 2500 калории на ден.
Какво да не ядете?  Много храни, особено готовите и пакетираните, съдържат добавени количества сол или захар. И двата бели компонента са враг на артрита. Колкото и да подобряват вкуса на нашите ястия и продукти, солта и захарта са пагубни за артритно болните, най-вече в по-големи количества.  Избягвайте наситените мазнини, а също така и „диетичните“ храни и напитки, защото те съдържат изкуствени подсладители, които вредят още повече на организма.
Какво да ядете?  Една истински здравословна диета за страдащи от артрит трябва да включва: Храни с високо съдържание на нишесте и фибри;  Храни с ниско съдържание на мазнини, а с високо съдържание на мононенаситени и полиненаситени мастни киселини;  Храни, бедни на сол и захар.
Витамините и минералите играят важна роля за здравословното и правилно функциониране на процесите в организма.

Често не си даваме сметка колко много си вредим всеки ден. Непрекъснато правим неща, които ни карат да изглеждаме по-стари. Състаряваме се с вредните си ежедневни навици. Кои са те?

Прическата

Бързаме рано сутрин и за да изсушим и фризираме косата по-бързо включваме сешоара, пресата или машата на максимално гореща температура. Това уврежда косъма, прави го по-чуплив, склонен към накъсване и в крайна сметка косата оредява. Това ни прави по-стари.

Стегната конска опашка или кок

Обичате да връзвате косата си често? Поне не го правете прекалено стегнато. Твърде опънатата коса, хваната на конска опашка или кок причинява плешиви петна с времето. Ето защо това определено ще ви състари.

Вредните закуски

Ако се нахвърляте предимно на десерти, сладкиши, бисквитки, коктейлни и парти хапки, определено рискувате да се състарите преждевременно. Това ще се случи, защото резките промени на нивата на кръвната захар, причинени от консумацията на рафинирани въглехидрати пречат на естествените процеси в клетките. Те страдат от оксидативния стрес, причинен от свободните радикали, а както знаем, тези съединения пречат на нормалната функция на клетките и предизвикват преждевременното им стареене.

Тренировката

Не само прекалено изразените мимики на лицето оставят фини линии и бръчки. Твърде интензивните упражнения, които правите, за да стегнете тялото си, неминуемо ви карат подсъзнателно да правите изкривени гримаси. Това в комбинация със силното напрежение, породено от напъна по време на тренировка, прави мускулите на лицето още по-напрегнати. Може да не ви се вярва, но това причинява дори по-дълбоки бръчки.

Вашето „здравословно“ хранене

Много хора смятат, че здравословно значи да изключиш мазнините. Мазнините обаче са жизненоважни за здравето и функцията на клетките. Ето защо премахването им от менюто означава лишаване от необходими вещества за поддържане еластичността и деленето на клетките. Нещо повече – мастните киселини са много нужни на клетките в производството на колафен и еластин, а както знаем те са съществени за превенцията на бръчките и стареенето.

Още по темата

Грешки при грима, които състаряват
Храни, които доказано ни състаряват
Грешки в храненето и тренировките, които състаряват

Навикът с триенето на очите

На всеки се е случвало да се преумори следобед и да му се доспи. Очите почват да сълзят и изпитвате нужда да ги разтъркате. Този навик ви състарява, защото освен че така разтягате кожата около клепачите, предизвиквате също така и отпадане на мигли и най-лошото – областта около клепачите се зачервява и изглеждате като с тъмни старчески кръгове.

Пиете пресни сокове и плодови шейкове за закуска

Да, плодовете са пълни с витамини и антиоксиданти, които се борят със свободните радикали, но още са препълнени и със захари и фруктоза. Тези съединения в големи количества, каквито се съдържат в пресните сокове и смутита отново предизвикват резки покачвания на кръвната захар, а с това и състаряване на организма.

Снимки: iStock

Прочети още на: http://www.az-jenata.bg/a/5-zdrave-i-krasota/36636/
  Често не си даваме сметка колко много си вредим всеки ден. Непрекъснато правим неща, които ни карат да изглеждаме по-стари. Състаряваме се с вредните си ежедневни навици. Кои са те?

Прическата

Бързаме рано сутрин и за да изсушим и фризираме косата по-бързо включваме сешоара, пресата или машата на максимално гореща температура. Това уврежда косъма, прави го по-чуплив, склонен към накъсване и в крайна сметка косата оредява. Това ни прави по-стари.

Стегната конска опашка или кок

Обичате да връзвате косата си често? Поне не го правете прекалено стегнато. Твърде опънатата коса, хваната на конска опашка или кок причинява плешиви петна с времето. Ето защо това определено ще ви състари.

Вредните закуски

Ако се нахвърляте предимно на десерти, сладкиши, бисквитки, коктейлни и парти хапки, определено рискувате да се състарите преждевременно. Това ще се случи, защото резките промени на нивата на кръвната захар, причинени от консумацията на рафинирани въглехидрати пречат на естествените процеси в клетките. Те страдат от оксидативния стрес, причинен от свободните радикали, а както знаем, тези съединения пречат на нормалната функция на клетките и предизвикват преждевременното им стареене.

Тренировката

Не само прекалено изразените мимики на лицето оставят фини линии и бръчки. Твърде интензивните упражнения, които правите, за да стегнете тялото си, неминуемо ви карат подсъзнателно да правите изкривени гримаси. Това в комбинация със силното напрежение, породено от напъна по време на тренировка, прави мускулите на лицето още по-напрегнати. Може да не ви се вярва, но това причинява дори по-дълбоки бръчки.

Вашето „здравословно“ хранене

Много хора смятат, че здравословно значи да изключиш мазнините. Мазнините обаче са жизненоважни за здравето и функцията на клетките. Ето защо премахването им от менюто означава лишаване от необходими вещества за поддържане еластичността и деленето на клетките. Нещо повече – мастните киселини са много нужни на клетките в производството на колафен и еластин, а както знаем те са съществени за превенцията на бръчките и стареенето.

Още по темата

Грешки при грима, които състаряват
Храни, които доказано ни състаряват
Грешки в храненето и тренировките, които състаряват

Навикът с триенето на очите

На всеки се е случвало да се преумори следобед и да му се доспи. Очите почват да сълзят и изпитвате нужда да ги разтъркате. Този навик ви състарява, защото освен че така разтягате кожата около клепачите, предизвиквате също така и отпадане на мигли и най-лошото – областта около клепачите се зачервява и изглеждате като с тъмни старчески кръгове.

Пиете пресни сокове и плодови шейкове за закуска

Да, плодовете са пълни с витамини и антиоксиданти, които се борят със свободните радикали, но още са препълнени и със захари и фруктоза. Тези съединения в големи количества, каквито се съдържат в пресните сокове и смутита отново предизвикват резки покачвания на кръвната захар, а с това и състаряване на организма.

Снимки: iStock

Прочети още на: http://www.az-jenata.bg/a/5-zdrave-i-krasota/36636/
 



Гласувай:
4



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14302746
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68355
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930