Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.11.2009 18:13 - Страхуваше ли се Тодор Живков от разстрел, като Чаушески?!
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 1297 Коментари: 2 Гласове:
2



-    image  Евгения Живкова
20 години след промените БСП още не е дала оценка за управлението на генералния си секретар. Не е известна съдбата на 2 млрд. златен резерв в Швейцарски банки. ГЕРБ имат експерти, но те трябва да са и политици, казва внучката на последния комунистически лидер

Интервю на Стойко Стоянов

- Госпожо Живкова, семейството ви знаеше ли, че Тодор Живков е решил да се оттегли от партията и държавата?


- Две години по-рано той имаше такива намерения, веднъж вече си бе подал оставката. Знам, че в този период се е срещал с Димитър Станишев, Йордан Йотов и Джуров, и след това взима важното решение. По време на разговорите с тях му е било гарантирано, че след сдаването на постовете ще бъде осигурен с нормална пенсия, ще има къде да живее. Гарантирано му е лично от Петър Младенов, че към децата на Людмила Живкова ще бъдат поети ангажименти, ще бъдат подкрепяни и няма да станат обект на репресии и преследване. Но това не се случи, знаем как се развиха събитията след разделянето му с властта.

- Под натиск ли е взел решението да се оттегли?


- Мисля, че не, оставката бе въпрос на негова лична воля. Не искаше да създава проблеми в партията си. Знам от него, че така наречените превратаджии, са се опасявали дали той не е задействал механизми, с които да ги спре и неутрализира, да използва армията и органите за сигурност. Но изобщо е нямал такива намерения. Въпреки това те са имали страх от него.

Веднага след пленума са дошли в резиденцията в Банкя, където живееше и са поискали да си предаде личното оръжие, прибрали са всичките му ловни пушки. После бе преместен в държавната вила в Бояна. Умишлено го изолираха от обществото. Достъп до него имахме само аз и Владимир. Без правно основание и никакви обяснения, той реално беше поставен под домашен арест. 

Чак на 18 януари 1990 г. издадоха законно постановление за арест и обиски, тоест два месеца след 10-ти ноември. До тогава е бил с незаконно отнети граждански права.

image
С Тодор Живков след ревю на "Жени стил"
СНИМКИ: Личен архив

- Имахте ли страхове, че може и в България да се проведе румънският сценарий с разстрела на семейство Чаушеско?

- Имахме такива опасения. Спомням си, че бяхме заедно с него, гледахме по телевизията екзекуцията на семейство Чаушеско. Бяхме стресирани. Тогава ни мина през ум, че може и с нас да се случи подобна саморазправа. Живков също допускаше, че можем да имаме такава съдба, но по-скоро не искаше да вярва и да говори в тази посока. Но слава богу в България нещата се развиха по друг начин.

- Как се роди конфликтът му с Горбачов?

Проблемът идваше от това, че дядо ми смяташе, че по различен начин трябва да се извърши реформирането на комунистическата система, друг да бъде пътят на отварянето й към западния свят и икономики. Живков искаше да се направи анализ на развитието на социализма в България, да се избере точният път за промяна, а не само да се говори за перестройка, която така и не се случи до края на 1989 г. Просто социализмът не се реформира и така се приключи с тази система. Капитализмът надделя.

Дядо смяташе, че трябва да имаме по-тесни търговски отношения с развитите страни. Искаше България да се превърне в мини Япония, мини Германия. Знам от очевидци, че с Йозеф Щраус, канцлер на Бавария, са дискутирали възможността страната ни да се присъдени към европейската икономическа зона. Оттук тръгнаха и различията с Горбачов.

- Живков кога започна да признава в семейството, за провала на социалистическата система?


- Пред мен е споделял открито от 1985 – 1987 г. Но малко преди Юлския пленум, вече ми разказа за конкретните си намерения и планове – отделяне на държавата от партията. Казваше, че това няма да стане лесно и веднага, смяташе, че ще има вътрешна съпротива от хората, които са били облагодетелствани, на ниво ЦК и нагоре. Искаше намаляване на привилегиите, които ползва този кръг. Убеден беше, че постепенно трябва да се подмени централизираната и планова икономика с пазарна. За това бе разработен и приет и Указ 56. Съветската страна и Горбачов не бяха съгласни с тези му виждания. Не мога да кажа, че Горбачов не го обичаше, но определено Живков беше трън в очите му. Дразнеше го, че Живков има позиции на лидер в социалистическия лагер, думата му се чуваше.

-


Тагове:   разстрел,


Гласувай:
2



1. анонимен - Всичко е само игра,
22.11.2009 18:22
всичко е само спектакъл...
цитирай
2. анонимен - Не не е спектакъл, просто българина ...
04.06.2010 13:41
Не не е спектакъл,просто българина е спрял да мисли правилно
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14304586
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68356
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930