Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.02.2010 17:43 - ВНИМАНИЕ- МИТНИЦА
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 876 Коментари: 0 Гласове:
0



АКО ВИ предстои ви пътуване в чужбина и смятате да се върнете с подаръци и сувенири. Освен пари и документи има още една важна информация, която да знаете още при тръгване - какво мога да внеса безпроблемно при завръщането си в страната. Иначе стойността и количеството на вещите в личния ви багаж много лесно може да се окажат облагаеми с данъци и мита и тогава ще трябва да се бръкнете допълнително, за да продължите след митническото гише на летището.
Предупреждението не важи само за държавите от Европейския съюз, от които можете да си донесете всичко, позволено от закона. Тъй като сме част от общото икономическо пространство, платените ДДС и акцизи във всяка страна членка ни освобождават от задължението да ги внесем и в България. За останалите държави са установени различни стойностни и количествени лимити (виж графиката).

При завръщане в България на летището има два коридора - зелен и червен. По първия минават всички, които нямат какво да декларират пред митничарите. Червеният коридор е за хората, които имат багаж за деклариране. Разбира се, митничарите може да направят изненадваща проверка на всеки пристигащ от трета страна пътник, като в този случай определящо е не дали пристига с полет от държава извън Европейския съюз, а бордовата карта, защото много често хората се завръщат, правейки връзка по някое от големите европейски летища.

При внасянето на дрехи и други вещи, но не и на акцизни стоки, определящо за митническите власти е дали те са опаковани и с етикет. Това означава, че те са нови и може да се пресметне стойността им, както и дали подлежат на облагане. Ако обаче са разопаковани и без етикети, спокойно може да се представят за носени вече дрехи в нетърговски вид и тогава цената им едва ли ще се изчислява с цел облагане. Разбира се, ако носите 20 еднакви фланелки и митничарите ви хванат, дори и ако са без етикет, ще ви бъде трудно да ги убедите, че не са нов внос или с цел препродажба. Добре е да си пазите и фактурите за всякакъв вид техника, защото при завръщане точно те ще са определящи за това дали дължите мито и ДДС или не.

Ако пътувате за държава извън ЕС и си носите фотоапарат, лаптоп или каквато и да била друга скъпа техника, вземете си фактурите от нейното закупуване в България. Само с тях ще може да убедите митничарите, че не сте си купили тези вещи в чужбина и че не трябва да плащате при завръщането си.

Вечните изключения

Има и пътувания, след които се връщате с нестандартни вещи като раковини, животински кожи, дрехи или обувки от специална материя, както и сувенири с историческа стойност. Например, ако си носите обувки от крокодилска кожа, трябва да си вземете и сертификат от какъв точно вид крокодили са направени. България е подписала редица конвенции за опазване на биоразнообразието и културно-историческото наследство и по тяхната сила дрехи и кожи от застрашени видове може да се отнемат от митничарите. Същото важи за препарирани животни, раковини, антични предмети.

От Агенция "Митници" съветват хората предварително да си правят сметка дали нещо, което биха си купили, не подлежи на специален митническо-данъчен режим или на други регулации, които налагат издаване на сертифициращ документ от продавача и разрешително от българските контролни органи при внос.

Основно информация за това е поместена на сайта на агенцията 
www.customs.bg, като има отправки към министерствата на околната среда, на културата, на вътрешните работи и т.н.

Цигарени комбинации

Най-новото в ограниченията при внос е намаленото количество цигари, които могат да се внасят през граница, когато пътувате с кола, автобус или кораб. От края на януари ограничението е две кутии.
В досегашния режим има един сложен момент, ако се внасят няколко различни вида тютюневи изделия. За всеки вид - пури, пурети, цигари, тютюн има количествен лимит. Ако обаче смятаме да се върнем с комбинация от тези продукти - например пури, цигари и тютюн, има специален метод за изчисляване на допустимото количество. В този случай пресмятаме какъв процент от максимално допустимия лимит за всяка подгрупа сме взели и ако искаме да избегнем деклариране пред митничарите, трябва сборът на тези количества да не надхвърли 100%. Например, ако се връща от Куба със самолет, пътникът може да вземе 50 пури. Ако обаче е купил 40, което прави 80% от лимита по тази подгрупа, има право за общо 20% от продукти по другите подгрупи. Например 10% от 200 броя цигари - т.е. една кутия 20, или пък 25 грама тютюн, което пък е 10% от допустимия грамаж за тази подгрупа.

В портфейла

Ограничението за внос и износ на валута до 10 хил. евро никак не изглежда малко. Ако все пак ви се наложи да пренесете по-голяма сума, трябва сами да го заявите пред митническите служители и да попълните съответните документи. Задължение да се декларира износът на валута има, дори и когато пътувате към страни от ЕС.

Ако изнасяте пари на стойност над 25 хил. лева или тяхната равностойност в друга валута, ще трябва да представите удостоверение от Националната агенция за приходите, че нямате просрочени задължения. Документът се издава от офиса на НАП, където е адресната ви регистрация, като номерът му се вписва в митническата декларация.

Чуждестранните лица може само да декларират парите, които изнасят, ако надхвърлят 25 хил. лв., без да им се иска удостоверение от данъчните. Трябва обаче парите, с които напускат, да не са повече от тези, с които са пристигнали, а тяхната сума се доказва с попълването на преходна валутна митническа декларация при внос.
 



Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14307110
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68359
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930