Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.03.2010 06:12 - Как докато се самолекуваме може да стигнем до нашето погребение
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 785 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 08.03.2010 06:14


  Лекарства и храни  ни държат здрави, млади, умни, весели. Затова си мисля, че негативизмът идва пак оттам, от  злополучно съчетаване на храните, от които чакаме дълголетие, сочи  avangardi

Смъртоносен коктейл- пак го казват учените.  Ако ние "малоумниците" не ги разберем- най лошото... ни се пише Не комбинирайте женшен и гинко билоба с хапчета за кръвно и сърце
Грейпфрутът е най-полезният плод. Чесънът - най-мощният естествен антибиотик. Зеленият чай пази от рак. Гинко билобата подсилва паметта, жълтият кантарион гони депресията, а женшенът подмладява. Сигурни ли сте? Понякога и най-полезните храни и билки могат да забъркат смъртоносен коктейл с лекарствата, които вземате. И не само да саботират терапията, а и да ви убият.

  image И най-полезните храни могат да се окажат отровни. Кога? Щом ги смесим с лекарства. Това обяснява проф. Надка Бояджиева, шеф на Катедрата по фармакология и токсикология в Медицинския университет в София. Вместо приятел хапчетата стават враг - когато ги комбинираме с неподходящата диета. А че сме си забъркали смъртоносен коктейл, не ни предупреждават нито в поликлиниката, нито в аптеката. В "мелницата на организма", както наричат черния дроб, медикаментите и обядът се срещат. Там се случва чудото на лекарствения метаболизъм. За жалост често вкуснотиите влияят на ензимите на черния дроб - потискат ги или пък ги активират. Резултатът - времето на полуживот на лекарствата се променя, обяснява фармакологът. А с него и ефектът на илачите. Медикаментите могат да спрат да ни действат, да не могат да се резорбират и дори - да ни убият. Кои храни и лекарства са смъртни врагове? Проф. Бояджиева повдига завесата.
Внимание, грейпфрут! Плодът на плодовете - пълен с антиоксиданти, известен с подмладяващия си ефект, върл противник на рака. За грейпфрута в интернет ще прочетете само суперлативи. Дали са истина обаче? "Грейпфрутът е сред най-коварните храни в комбинация с лекарства", предупреждава проф. Бояджиева. Откритието е истински шок - и идва след смъртта на британец, който комбинирал цитрусовия фреш с антикоагуланти - медикаменти за разреждане на кръвта, които се вземат при тромбоза. Фенът на грейпфрута умира в адски мъки от вътрешни кръвоизливи. Тогава фармаколозите предупреждават - не го смесвайте с лекарства. "Доказа се, че потиска чернодробните ензими и нарушава лекарствения метаболизъм. Медикаментите не могат да се биотрансформират, остават в организма и можеш да предозираш, без да подозираш", предупреждава проф. Бояджиева. Фармакологът не препоръчва да хапвате грейпфрут, щом пиете лекарства за високо кръвно, атеросклероза, тромбоза, аритмия или сте на имуносупресори след трансплантация. Освен него е добре да избягвате и мармаладите и ликьорите с цитрусови плодове - например битер оранж, допълва проф. Бояджиева. 
Чаят - нож с две остриета
Митът, че чаят е най-полезната напитка също се сгромолясва - поне когато го смесваме с лекарства. "В зеления и черния се съдържат големи количества теофилин", обяснява проф. Бояджиева. Алкалоидът разхлабва меките мускули и също се намесва в биотрансформацията на лекарствата. Най-коварен е за хората, които гълтат цяла шепа лекарства. "Черният и зеленият чай потискат едни чернодробни ензими и стимулират други.
Така настъпва пълен хаос и разнобой", предупреждава фармакологът. Най-големи са рисковете за сърдечноболните пациенти. "Пийте не повече от чаша-две, литър на ден е много", смята проф. Бояджиева. Чаят за отслабване пък е още по-коварен. "Обикновено съдържа разхлабващата билка сена, която нарушава усвояването на повечето лекарства още в чревния тракт", не крие специалистът по фармакология.
Врагът в чесъна
Българският универсален лек - чесънът, крие други рискове. Най-опасен е за диабетиците. "Много от тях го вземат даже на таблетки, защото са чували, че сваля кръвната захар", обяснява проф. Бояджиева. Екстрактът от чесън или конската доза скилидки обаче могат да докарат диабетиците, които вземат орални медикаменти, до хипогликемия, алармира специалистът. Промишлените количества "миризлив лек" понякога причиняват и натравяне - с парацетамол. Защото активните съставки в чесъна потискат ензимите, които разграждат препарата срещу висока температура.
"Миризливецът" саботира и противовирусните препарати. Същото правят и лютите чушки - особено червените. "Вярно е, че имат противотуморно действие, но, ако пиете хапчета всеки ден, внимавайте с тях", предупреждава проф. Бояджиева.
Чудодейните билки
Гинко билоба, женшен и жълт кантарион - има ли нещо, което да не лекуват? Това обаче са най-опасните хранителни добавки, предупреждават фармаколозите. Ако пиете лекарства за разреждане на кръвта, високо кръвно, аритмия, сърдечна недостатъчност, епилепсия или депресия - забравете за тях! "Гинко билоба например предизвиква кървене при пациентите на антикоагуланти. А при хипертониците, които пият тиазидни диуретици, рязко сваля кръвното и може да доведе до кома", предупреждава проф. Бояджиева. Хранителните добавки са нож с две остриета и преди операция. Валерианът, ехинацеята, гинко билобата и жълтият кантарион влияят на силата и продължителността на анестезията, доказват тестове на учени от Охайо. Дамите пък трябва да ги избягват, ако пият контрацептиви - защото има опасност билките да променят времето на полуживот на хапчетата, предупреждава проф. Бояджиева. Жените да са нащрек и с хапчетата, които пият при менопауза. 
Антибиотикът мрази мляко
Антибиотиците пък са във "война" с млечните продукти, алармира фармакологът. Особено - широкоспектърните. Причината - тетрациклините се свързват с калциевите и магнезиевите йони в сиренето и кашкавала. Резултатът - хапчетата просто не действат. "Избягвайте млякото поне 2-3 часа преди и след приема на антибиотика", препоръчва проф. Бояджиева. Само така лечението ще е ефективно. 
Когато се лекувате с антибиотик, трябва да внимавате още с червеното вино. Особено - ако е от "подправеното", което се прави от гроздов екстракт и струва 1,50 лв. Колбасите менте и евтини вафли с много соев протеин също са опасни - ако сте на антидепресанти. Психотропните не се спогаждат и с рибеното масло. Добавката е полезна, защото има много омега 3-мастни киселини. "Но не бива да се комбинира с антибиотици или лекарства за сърце", напомня проф. Надка Бояджиева. 
Лора Симеонова


Тагове:   как,   нашето,   може,   погребение,


Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14300869
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68355
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930