Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.09.2014 06:58 - Ужасно за Запада е това, което направи Путин от Русия:
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 4917 Коментари: 13 Гласове:
17

Последна промяна: 12.09.2014 14:35

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

image

През 2000 г. средната заплата в Русия е била
2223 рубли (около 80 $ долара).  Сега средната заплата в Русия е 19174 рубли (около 660 долара).

 

За 14 години Путин увеличи бюджета на Русия 22 пъти.
Увеличи военните разходи 30 пъти.  Увеличи брутния вътрешен продукт 12 пъти (по ниво на брутния вътрешен продукт Русия се издигна от 36-то на 6-то място в света).

Увеличи златно-валутните резерви на Русия 48 пъти.
Върна 256 залежи на полезни изкопаеми под руска юрисдикция (под чужда останаха само 3).
Национализира 65% от нефтената промишленост и 95% от газовата.

Вече седма  година поред Русия заема 2-ро или 3-то място в света по износ на зърно (в момента САЩ са на 4-то място).

Средната заплата  на държавните служители се увеличи 18,5 пъти. Средната пенсия се увеличи 14 пъти.

Намаляването на населението спадна от 1,5 млн годишно през 1999 г. на 21 хил. през 2011 г. - тоест, 71,5 пъти.

Забрани депутатите в Държавната дума да имат сметки в чужбина.

Предотврати американското нападение срещу Сирия.
Прекрати войната в Чечня..

Днешна Русия е най нормалната европейска държава - а не онази просяшка страна, в която средната пенсия беше 20 долара и където господари бяха финансовите пирамиди и Международният валутен фонд.Това е лошо за Запада... кранчето е затворено: Русия  живее, развива се и богатее за руснаците... а беше сладко за Запада време по времето на Елцин... 

През 1992 г. режимът на Елцин беше отменил  ИЗЦЯЛО износното мито на нефтопродуктите. На 23 януари 1999 г. правителството на Е. Примаков въведе отново такова мито.При износна цена на нефта от 9,5 долара/барел митото беше 2,5 евро на тон, а при цена над 12,5 долара/барел - 5 евро на тон.Това не беше кой знае колко обременително за износителите, но веднага даде 14 милиарда рубли в празната хазна.

През август 1999 г. Елцин назначи Путин за министър-председател. Само след месец Путин увеличи митото на 7,5 евро/тон, а от 8 декември - на 15 евро/тон.Митото все повече се увеличаваше - и днес износителите отчисляват в държавния бюджет около половината от цената на експортирания нефт. От януари до ноември 2007 г. митниците на Русия предадоха в държавния бюджет 2,57 трилиона рубли - около половината от всички приходи в бюджета.

Рязко се увеличиха и доходите на гражданите. Това се отрази най-вече върху строителството на жилища. Цяла Русия днес на практика е една огромна строителна площадка: Само от януари до септември 2007 г. са построени 375,9 хил. жилища с обща площ 34 млн. кв. Метра. Циментовите заводи в Русия не успяват да задоволят търсенето и се налага внос на цимент от Китай.

Нарасналите доходи на населението доведоха до увеличаване на търсенето на жилища, това увеличи цената има, което пък на свой ред повиши доходността от строителната дейност. Резултатът в строителството се вливат огромни средства и се наблюдава истински строителен бум.

Увеличените доходи на гражданите повишиха търсенето на автомобили. Само за 2006 г. обемът на автомобилния пазар в Русия се увеличи с 45% и достигна 32 милиарда долара, а броят на продадените нови коли - 2 милиона броя. По този показател Русия е на 5-то място в Европа след Германия,Великобритания, Италия и Франция.  В момента се строят няколко нови автомобилни завода, а досегашните увеличават обема на производството си.  Всичко това е последица от увеличаване на търсенето, което означава - от повишаване на доходите на населението.

За 10 години бюджетните разходи за социална политика (пенсии и помощи) се увеличиха с 30%.
Преди Путин пенсиите бяха под екзистенц-минимума с около 25%, а през 90-те години и въобще не се изплащаха.  Сега са с 50% над екзистенц-минимума и постоянно се увеличават.

През 2000 г. средната заплата в Русия е била 2223 рубли (около 80 долара).  Сега средната заплата в Русия е 19174 рубли (около 660 долара).
Закупуването на домашни потребителски стоки за 10 години се увеличи 10 пъти. Броят на личните автомобили се увеличи 3 пъти.
Путин национализира ЮКОС, без да изнервя зараждащия се руски бизнес, по съвсем пазарен начин - чрез фалит и търг.
Това стана в рамките на законите, приети от демократичния парламент. Президентът няма право да използва други средства. Формален повод за арестуването на Ходорковски бяха данъчните машинации на ЮКОС. С такива машинации се занимават практически всички големи частни фирми и затова никой не вярва в този предлог. То не е и за вярване. Но Путин защити интересите на държавата.

Доказателство за това е предаването на активите на ЮКОС на държавната компания „Роснефть“. По-справедливо би било тези активи просто да бъдат конфискувани, но... има си закони. И Путин просто се придържа към тях. Президентът не може да излезе от рамките на своите пълномощия.
Може само да се добави, че след като Ходорковски влезе в затвора, събираемостта на данъци от бившите активи на ЮКОС се увеличи 80 ПЪТИ!

През 2004 г. Путин окончателно премахна закона „Споразумение за дележ на продуцията“. Този закон беше приет от режима на Елцин, за да забогатяват олигарсите (Ходорковски, Гусински, Березовски и т. н.) и за да може руските нефтени залежи да бъдат заграбени от западни (американски и британски) нефтодобивни корпорации.
По този закон руските залежи на природни ресурси минаха под международна юрисдикция, съответно парите от добива на руския нефт постъпваха не в бюджета на руската държава, а в западни фирми.
Парите от добива на нефт отиваха най-вече в британската компания „Шел“ за покриване на фирмените й разходи. Чак когато останеше нещо, те го предаваха на Русия. През 2006 г. Путин заяви следното по този повод: „Ние и сега нищо не получаваме от тях, а ако те увеличат разходите си, няма да получаваме и през следващите 10 години“. Фактически до този момент Русия не получаваше никакви пари от собствения си нефт.

След като законът беше премахнат през 2004 г., постъпленията в бюджета се увеличиха  4 пъти.
След развалянето на договорите по залежите „Сахалин-1“ и „Сахалин-2“ Русия остана с дългове към американски фирми в размер на 700 млн. долара. За онзи момент това беше твърде
много. Целият англо-саксонски свят настръхна срещу Путин по една проста причина: Великобритания планираше да осигури петролните си резерви за дълги години напред за сметка на Русия - единствено Германия и Франция, които нямаха пряк интерес в този процес, останаха неутрални...

През 1992-1995 г. държавният апарат на Русия се формира според вижданията на чуждестранни съветници. Цялото законодателство на Русия от 90-те години, в това число данъчното, беше написано от тях. В руските министерства работеха около 10 хиляди чужди съветници. Джордж Сорос финансираше написването на учебници по история, където за битката за Сталинград се споменаваше на 2 страници, а за срещата на Елба между съветските и американските войници - на 10.  Върху тетрадките на руските ученици се мъдреха портретите на четирима президенти на САЩ.
За съжаление, и до ден-днешен в правителството са останали реликти от онази епоха – но  Путин ще ги изхвърли окончателно.  Но защо Путин не може веднага да уволни всички тези враждебно настроени към Русия чиновници? Причината е проста: Конституцията на Русия, написана под диктовката на западните съветници, не позволява бързата им замяна.  Сега Президентът е само един от многото хиляди чиновници, при това с доста ограничени пълномощия. Вярно, малко по-големи, отколкото на другите чиновници - но държавният глава не може да влияе върху всичко. Той дори не може изцяло да определи състава на Министерския съвет, макар по закон това да е в сферата на пълномощията му.

Преизпълнението на бюджета по времето на Путин позволи да бъде създаден Стабилизационен фонд натрупан огромен златно-валутен резерв- Русия няма външен дълг.
Войната в Кавказ е приключена, сепаратистите са унищожени. Всички що-годе известни лидери на терористите са ликвидирани физически.Даже е убит и Яндарбиев в Катар, да не говорим за всякакви там басаеви и умарови. Путин обеща да ги „удави, ако трябва, и в тоалетната чиния“ - и изпълни обещанието си. Разбира се, сепаратизмът не е унищожен напълно, такива конфликти не се решават бързо.
Но сегашното положение в Кавказ е оптималният вариант. Ако чеченският елит чувства силата на Москва и ползите от сътрудничеството си с нея - тогава сепаратизмът ще изчезне от само себе си. Именно това се случва.

 

Опитите на западните шпионски централи да захранват терористите все още водят до отделни терористични актови, но това е максимумът. Война вече няма да има.
За 10 години Путин увеличи политическото влияние на Русия в света и издигна нейния имидж. Днес тя следва собствените си интереси, а не тези на Запада. Путин беше признат за най-влиятелния световен политик за 2013 г.
Предотврати унищожението и разрушението на Русия, като я изведе от катастрофата, причинена от Горбачов и Елцин. Затова и западните медии го ненавиждат и го сравняват с дявола.  Всеки, който се интересува от политическия живот в Русия, вижда, че борбата срещу корупцията придоби невиждани мащаби. Поне 2-3 пъти седмично телевизиите показват арести на чиновници или полицаи, и съобщават за поредните присъди срещу държавни служители.

Да не забравим и Крим. Ето как беше предаден той на Украйна през 1992 г., на подписването на Беловежките споразумения за разпадането на СССР, украинският представител Леонид Кравчук забелязва, че Борис Елцин се е заиграл с водката, подписването.  Се бави Затова го подканва:
- Боря, ако искаш, вземи Крим - само подпиши най-после договора!
Пияният Елцин великодушно махва с ръка:

- За какво ми е Крим? Ето, подарявам ти го!
И подписва, като по този начин с едно драсване зачеркна усилията на княз Потьомкин, Екатерина Велика, героите от отбраната на Севастопол през 1856-та, героите от отбраната на Севастопол през 1941-ва...
Преди няколко дни Путин премахна последиците от тази подигравка с историята - и хората в Крим пееха и танцуваха по площадите, завръщайки се в Родината си.

студената война“.

.image

Владимир Путин и Дилма Русефф

Западните пи-ар агенции и техните източноевропейски подлоги проглушиха ушите с изсмуканата от пръстите хипотеза за някаква „агресия“ на Русия против бедната, нещастна, горкичка и само малко нацистко-бандеровска хунта в Украйна. Но ето, че на срещата си с Ангела Меркел в Рио-де-Жанейро Владимир Путин спомена не за въображаема руска, а за реалната агресия на украинските терористи (по съвместителство и военни) срещу Русия, която вече причини човешки жертви.
А самата Германия, разгневена от американския шпионаж срещу нея и от изчезването на своето злато, което така и не може да се намери в хранилищата на Федералния резерв, изглежда вече е готова за цивилизовано въстание против международния тиранин - отново под руско лидерство.
Америка губи почва под краката си. Тя все още подвиква на своите роби и васали, бие ги сегиз-тогиз с камшик, стоварва им от време на време и по някой юмрук в суратите - но властта вече се изплъзва от ръцете й. Докато замахне с камшика към един, друг вече не й се подчинява, докато замахне да ритне него, трети се тегли да избяга от синджира. Направо мъка!
Наблюдателката от „Немска вълна“ Ута Торфен се изказа така преди латиноамериканския триумф на Владимир Путин:
- Путин се появява навсякъде, където има проблеми! Русия укрепва старите си съюзи и създава нови алианси. В представите на Путин за новия световен ред Латинска Америка играе важната роля на противник на хегемонията на САЩ“.
При това немската коментаторка се оплаква от тромавостта на Европа, която де факто отстъпва Латинска Америка на Русия, така да се каже, без бой. Но причината за това е много проста: страните от Европа предадоха своя суверенитет на САЩ - и по тази причина Латинска Америка няма желание да си общува не само със своя вековен потисник САЩ, но и с неговите слуги и васали.
Каква историческа аналогия може да се използва, за да се сравни сегашният стратегически успех на Владимир Путин в Латинска Америка?
Ето един пример: в годините на тежката и продължителна Втора пуническа война, когато войските на Ханибал тероризират Италия, Рим открива втори фронт, на 2 хиляди километра - в Испания. И докато африканската армия се разлага морално, като всеки ден все повече озлобява срещу себе си италийското население, което поначало Ханибал разчитал да привлече на своя страна, Публий Корнелий Сципион освобождава Испания от африканското влияние. А за промяната в настроението на италийците нямало нужда от никакви римски усилия - самият Ханибал свършил блестящо тази работа. Само за няколко години италийците, които преди това се отнасяли неприязнено към Рим, станали негови верни съюзници. И от италийци се превърнали в римляни.
Затова и сега няма нужда да се бърза с Украйна (имам предвид нейната територия без Новорусия). Нека украинците се насладят напълно на условията, които ще им наложат колониалните власти. После сами ще се погнусят от названието „украинци“ и ще се нарекат „руснаци“ - тоест, свободни хора на свободна страна.

 

Ето, затова мразят Путин!

 





Гласувай:
18



1. zaw12929 - НЕ СЕ СТРЯСКАЙТЕ , У НАС НЯМА ПУТИНОВЦИ ИМА САМО ПУТ..И
12.09.2014 07:36
Никой не се е осмелил да одобри... истината... войната за заграбването на Русия продължава ...
Русия е лош пример, как може да се измъкнеш от примката на Запада... и заплаха за всеки, които се опита да излезе от неоколониалната зависимост
цитирай
2. theeconomist - Чудесен постинг! Поздравления....
12.09.2014 08:22
...но много рано сутрин си бръкнал отзад на доста сакати тъпанари!:-)))
цитирай
3. aboychev - ПУТИН ГО МРАЗЯТ
12.09.2014 08:43
ЗА МАСОВОТО УБИЙСТВО В МОСКОВСКИЯ ТЕАТЪР,
ЗА МАСОВОТО УБИЙСТВО В БЕСЛАН,
ЗА УНИЩОЖАВАНЕТО НА ГРОЗНИ,
ЗА МАСОВИТЕ УБИЙСТВА В НАГОРНИ КАРАБАХ,
ЗА ОТКЪСВАНЕТО НА ТЕРИТОРИИ В ВОЙНАТА С ГРУЗИЯ,
ЗА МАСОВИТЕ УБИЙСТВА ПРИ ОПИТИТЕ МУ ДА РАЗДРОБИ УКРАЙНА,
ЗА ОПИТИТЕ МУ ДА ДИКТУВА УСЛОВИЯ НА ОСТАНАЛИЯТ СВЯТ,
ЗА НЕПРЕКЪСНАТИТЕ НАМЕСИ В УПРАВЛЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ,
ЗА ЕЖЕЧАСНИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ, ПОЛИТИЧЕСКИ И ЕНЕРГИЕН ШАНТАЖ НА СТРАНАТА НИ,
ЗА ПОДДРЪЖКАТА НА ТЪПАНАРИ ВЪВ ВЛАСТТА, СЪДА, МЕДИИТЕ И В БЛОГОВЕТЕ
цитирай
4. bliz - Въпрос
12.09.2014 09:37
Чудесен постинг, но имам въпрос:
Каква е била инфлацията за периода, за който са посочени увеличенията на доходите?
цитирай
5. injir - Да, много лошо е направил Путин. ...
12.09.2014 10:18
Да, много лошо е направил Путин. Пречи на предварителните сметки - Русия да е на колене.
цитирай
6. zaw12929 - . . . но много рано сутрин си бръкнал ...
12.09.2014 12:05
theeconomist написа:
...но много рано сутрин си бръкнал отзад на доста сакати тъпанари!:-)))


омръзва да слушам по цял ден санкции... напъни...и лъжи..., вредим на себе си, защото яма ненаказана лъжа
цитирай
7. zaw12929 - за какво му е на ПУТИН ИЗРОДИ ДА ГО ОБИЧАТ
12.09.2014 12:09
aboychev написа:
ЗА МАСОВОТО УБИЙСТВО В МОСКОВСКИЯ ТЕАТЪР,
ЗА МАСОВОТО УБИЙСТВО В БЕСЛАН,
ЗА УНИЩОЖАВАНЕТО НА ГРОЗНИ,
ЗА МАСОВИТЕ УБИЙСТВА В НАГОРНИ КАРАБАХ,
ЗА ОТКЪСВАНЕТО НА ТЕРИТОРИИ В ВОЙНАТА С ГРУЗИЯ,
ЗА МАСОВИТЕ УБИЙСТВА ПРИ ОПИТИТЕ МУ ДА РАЗДРОБИ УКРАЙНА,

Казвате "ПУТИН ГО МРАЗЯТ " и изброявате все на Запада и САЩ опити да убиват хората на Русия, пращайки опасани с взивна маса фанатизирани самоубиици... и за какво му е на Путин такива изроди да го обичат...
ЗА ОПИТИТЕ МУ ДА ДИКТУВА УСЛОВИЯ НА ОСТАНАЛИЯТ СВЯТ,
ЗА НЕПРЕКЪСНАТИТЕ НАМЕСИ В УПРАВЛЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ,
ЗА ЕЖЕЧАСНИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ, ПОЛИТИЧЕСКИ И ЕНЕРГИЕН ШАНТАЖ НА СТРАНАТА НИ,
ЗА ПОДДРЪЖКАТА НА ТЪПАНАРИ ВЪВ ВЛАСТТА, СЪДА, МЕДИИТЕ И В БЛОГОВЕТЕ

цитирай
8. zaw12929 - Да, много лошо е направил Путин. ...
12.09.2014 12:19
injir написа:
Да, много лошо е направил Путин. Пречи на предварителните сметки - Русия да е на колене.


ДА ИЗМЪКНЕШ ТАКИВА БОГАТСТВА ОТ РУЦЕТЕ НА ЗАПАДА СВИКНАЛ ДА ЖИВЕЕ ОТ БОГАТСТВАТА НА НАРОДИ, КОИТО УНИЩОЖАВА Е УЖАСНО И НЕ СЛУЧАЙНО СА СПОЛЕТЕНИ ОТ КРИЗА- НЯМА ОТ КЪДЕ ДА ЧЕРПЯТ СИЛА
НАШИТЕ ПАПАГАЛИ- МЕДИИ, НЕ СПИРАТ ДА СОЧАТ КОЛКО ЗЛЕ Е РУСИЯ,.. С ЦЕЛ ДА НИ МАНИПУЛИРАТ, ДА НЕ ПОИСКАМЕ, ДА НЕ НИ ТРЕТИРАТ, КАТО КОЛОНИЯ И ДА НИ ИЗТОЧВАТ БОГАТСТВАТА, ДОКАТО УМИРАМЕ ОТ БОЛЕСТИ И БЕДНОТА.
ДРУГОТО ПЛАШИЛО, КОЕТО НИ НАТРАПВАТ Е ТУРЦИЯ... ТЕЗИ ИСЛЯМСКИ ИСТОРИИ ПАК СЕ ОРГАНИЗИРАТ ОТ... САЩ И ЗАПАДА... ДА НИ ПРИНУЖДАВАТ ДА СМЕ ПАЗАР ЗА НЕГОДНАТА ИМ ВОЕННА ТЕХНИКА...
цитирай
9. zaw12929 - Защо ни заливат само с негативна ...
12.09.2014 12:33
Защо ни заливат само с негативна информация:
ТАКАВА Е ПОЛИТИКАТА: ДА СМЕ НАТИКАНИ В БЛАТОТО, В ЗАДНИЯ ДВОР НА ес, ДА СМЕ ВСЕ ПО БЕДНИ , ПО УМИРАЩИ... НО СЛУЧАЙКИ ПО ЦЯЛ ДЕН КОЕ Е ОСЪДЕН ДОЖИВОТ, КОЕ СМЕМЕЙСТВО Е ЗАГУБИЛО ДЕТЕ, УВОЛНЕНИ ПОЛИТИЦИ- ДА СИ МИСЛИМ- ИМА И ПО ЗЛЕ ОТ МЕН...
А ВЪПРОСЪТ НА ВСЯКО УПРАВЛЕНИЕ Е КАК ДА ПРАВИ ЖИВОТА ПО ДОБЪР, ДЪРЖАВАТА ПО РАЗВИТА... ДЕМОКРАЦИЯТА... няма такива правила... няма такива... а и ако има ние не го оценяваме...
цитирай
10. zaw12929 - „Пред съвременна Русия стои зад...
12.09.2014 13:05
„Пред съвременна Русия стои задачата да намери подобен безпогрешен „ход с коня“, тоест, да нанесе някакъв необикновен съкрушителен удар, избирайки за него най-подходящия момент". За щастие, не се наложи да чакаме дълго този „ход с коня“ - по-малко от месец.
Докато Америка затъва все повече с копитата си в украинското политическо блато, докато се зъби на Русия с ракети и самолети от териториите на своите подлоги в Източна Европа, Владимир Путин направи изящна обходна маневра и се озова в дълбокия американски тил: Куба, Никарагуа, Аржентина и Бразилия. Едва ли САЩ ще се решат да бомбардират всички тези страни заради приятелството им с Русия. Срещу самите САЩ и без това се сипят проклятия от Ирак, Либия, Сирия, Афганистан, от Новорусия. Както върви, направо целият свят може да се опълчи срещу американския световен диктатор. Ами тогава?
Латиноамериканската визита на Владимир Путин със сключените договори за много милиарди е, първо, отговор на т. нар. „икономически санкции“; при това отговор твърде продуктивен, защото Русия ще доставя в Латинска Америка не суровини, а високотехнологична продукция. Второ, съюзът на Русия със страните от Латинска Алерика може да получи военно измерение и да стане противовес на военното присъствие на САЩ почти по целия периметър на руските граници.
цитирай
11. mt46 - Редно е
12.09.2014 14:15
да посочваш линк, когато цитираш...
http://lyubomircholakov.blog.bg/politika/2014/07/15/rusiia-nastypva-na-zapad.1281113
Превод: Л. Чолаков
Този превод е обект на авторско право.
Препубликуването му, изцяло или отчасти, се разрешава
САМО С ПОСОЧВАНЕ НА ПРЕВОДАЧА И ЛИНК КЪМ ПРЕВОДА.

цитирай
12. zaw12929 - да посочваш линк, когато цитираш. . ...
12.09.2014 14:54
mt46 написа:
да посочваш линк, когато цитираш...
http://lyubomircholakov.blog.bg/politika/2014/07/15/rusiia-nastypva-na-zapad.1281113
Превод: Л. Чолаков
Този превод е обект на авторско право.
Препубликуването му, изцяло или отчасти, се разрешава
САМО С ПОСОЧВАНЕ НА ПРЕВОДАЧА И ЛИНК КЪМ ПРЕВОДА.



ПРАВ СТЕ... ПРАВЯ ГО ДИСКРЕТНО, ЗА ДА ПОКАЖА ИЗТОЧНИКА, НО НЕ САМО ДА ГО ЦИТИРАМ.
цитирай
13. zaw12929 - . 03 15:33 - ЗАЩО РУСИЯ НЕ СЕ ПЛАШИ ОТ ...
12.09.2014 15:19
.03 15:33 - ЗАЩО РУСИЯ НЕ СЕ ПЛАШИ ОТ ЗАПАДА?
Автор: lyubomircholakov Категория: Политика
Прочетен: 1862 Коментари: 1 Гласове:
13

Последна промяна: 29.03 17:55

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg



И така, президентът на Русия Владимир Путин подписа закони за влизане на Крим и Севастопол в състава на Руската федерация. Това събитие, несъмнено, е от огромно значение за жителите на самия Крим и Украйна.
Но последиците за цяла Русия са също толкова важни. Медиите и интернет-общностите, поне засега, не забелязват или недооценяват мащаба на тези последици.
„Националната революция“ в Украйна стана възможна, защото украинските чиновници и служители в силовите структури се уплашиха дори само от намека за санкции, свързани със запориране на техни сметки и имущества на Запад - и тутакси предадоха Янукович.
Но руският елит въобще не се страхува от този коз на Запада. Трудно е да се каже колко са парите в западни банки на хората, записани в „наказателните списъци“; но милиардерът и сегашен генерален директор на руските железници Якунин се смее в лицето на Америка и Европа - макар, че навярно са му запорирали немалко.
Това е вече някаква друга Русия - която пет пари не дава нито за санкциите, нито за мястото си в Г-8.
Това е Русия, която пет пари не дава дори за това, че американските послушковци в ООН я наричат „агресор“ и възниква заплаха за известна международна изолация.
Това е Русия, за която спасението на руснаци от бандеровско клане е много по-важно, отколкото мнението на т. нар. „световна общност“.
За да разберем перспективите за развитието на тази нова Русия, си струва да направим малък екскурс в историята. Темата ни ще е все същата, около която се формира съдбата на Русия през последните минимум 300 години.
Русия и Западът.
СССР беше ярко изразен анти-западен проект, базиран върху чужди на Запада ценности, който влезе в глобален конфликт с цялата западна цивилизация като цяло. Но Западът се оказа по-силен и, което е още по-важно: западният социално-икономически модел се оказа по-привлекателен за гражданите на СССР, отколкото съветският модел. Глупаво е да се свежда всичко до предателството на Горбачов или до желанието на партийната номенклатура да стане бизнес-елит, та законно да предава социалния си статус по наследство. Всеки, който помни края на 80-те години, трябва да признае, че желанието да се живее „както на Запад“ беше огромно и на практика - всеобщо. Митингите бяха по 500 хиляди души и, за разлика от украинския „майдан“, там никой не плащаше по 200 гривена (20 долара) за участие в тях. Не предателите-номенклатурчици - а самият народ помете съветската власт, и без това движение никакви Гобачовци и Елциновци не биха постигнали дори 10% от своите цели.
Но явно се получи не онова, към което се стремеше народът. Петър Велики е бил „западник“, и Елцин беше „западник“ - но политиката им е съвършено различна. Петър І се е стремял да организира в Русия западна армия, образование и наука, за да стане Русия силна и независима държава, способна да се противопостави... кому? Преди всичко на самия Запад. За целта на него му се наложило в значителна степен да „озападни“ руския управляващ елит, което предизвикало културен разрив между елита и мнозинството от населението - но все пак постигнал целта си.
А Елцин дори като официална пропагандна цел си постави пълното влизане на Русия в западната общност - без значение на каква цена условия. А фактически нещата стояха дори по-зле. Най-точното определение на политиката на Елцин е: влизане само на руския елит в западната общност - с цената на пълната деградация на страната и народа. Какви ти западни армия, образование и наука? Достатъчно е, че на Запад има армии, образование и наука - на Русия не й трябват! Руският елит има нефт и газ, за да печели пари с цел „елитарен“ начин на живот на Запад. Всичко, което няма отношение към тръбата - нека се разпада и деградира, защото е само пречка за по-бързото озападняване на елита. С цената на своето смъкване до нивото на третия свят, Русия трябваше да осигури Куршевел (обичайния курорт на руските олигарси, във френските Алпи, департамент Савоя - б. пр.) за олигарсите и поне джипове „Чероки“ за олигархическата прислуга, която малко по-късно беше наречена „креативна класа“. Това беше. Край. Нищо повече не се планираше.
Путин, какъвто го познавахме доскоро, представляваше следващият етап от руското западничество. Все тази цел - влизането в западната общност, не се поставяше под съмнение. Но народът също трябваше в някаква степен да получи изгоди от движението на Русия към Запада. Путин неочаквано лесно внуши на олигарсите необходимостта да се съобразяват с интересите на страната и народа - просто разори и изхвърли от Русия Гусински и Березовски, а Ходорковски вкара в затвора. Тази неочаквано лесна победа показа цялото нищожество на оформената по времето на Елцин псевдо-буржоазна класа. Всъщност, това дори не беше буржоазия - а петролократия . („Петролократия“ - „власт на нефта“, термин, с който обикновено се обозначава публика от типа на саудитските шейхове).
Може да се каже, че ранният Путин - това е приблизително същото, за което се бореха хората в края на 80-те и началото на 90-те години. Със закъснение от 10 години защитниците на руския „Бял дом“ (сградата на руското правителство, нападната през 1993 г. от танковете на Елцин - б. пр.) все пак получиха онова, което очакваха още от Елцин.
И ето, че Русия събираше сили и повишаваше жизнения стандарт на народа, като послушно купуваше срещу нефтодоларите си американски ценни хартийки и изпълняваше всички други правила на „вашингтонския консенсус. Крайно разрушителната линия на руската Централна банка - безумно високата лихва за рефинансиране от 8%, това според официалната версия с цел борба срещу инфлацията, също беше част от тази политика. Затова и кредитите в рубли бяха с още по-висока лихва - подхождаха само за търговско-посреднически операции, но въобще не ставаха за промишлеността. Олигарсите вземаха доларови кредити от чужди банки, което не позволяваше да се използва единствено възможния начин за повишаване конкурентността на руските производители - понижаване курса на рублата, понеже в такъв случай доларовите кредити не можеше да се изплащат, а цялата останала промишленост изобщо се задъхваше без кредитни ресурси.
Но всичко това се смяташе за оправдано, защото трябваше да се създава благоприятен климат за чужди инвестиции. И наистина, прирастът в икономиката беше 7-10% годишно преди кризата, а по време на кризата - 4,5%, когато в развитите страни имаше спад. Така, че в онези времена беше трудно да се спори за предимствата и недостатъците на такава финансова политика. Защо да се променя нещо при ръст от 7-10%?
Нищо не се промени по същество нито след войната с Грузия през 2008 г., когато негативната реакция на Запада беше незначителна; нито след протестите на Блатния площад през зимата на 2011-2012 г., когато олигархическата прислуга масово излезе на улиците и искаше всичко да се върне така, както беше при Елцин, когато гушеше печалби без никакви социални задължения. Важно е да се отбележи, че лица от близкото обкръжение на Дмитрий Медведев и съвсем конкретни олигарси бяха явно замесени в раздухването на протестите, и изглеждаше, че за такова поведение всички трябваше да последват Ходорковски - но, в края на краищата, никого не наказаха. През зимата на 2011-2012 гг. либералният клан прояви въпиюща нелоялност и наруши всички възможни правила на играта, но, независимо от това, запази властовите си позиции само, защото беше нужен за по-нататъшното развитие в рамките на „вашингтонския консенсус“.
Обаче по същото време - след 2000 г., се трупаха тревожни сигнали, които показваха все едно и също: влизането на Русия в западната общност е невъзможно.
Каквото и да прави Русия - няма да я приемат!
За това свидетелстваха и кулоарни разговори по време на световни срещи, когато от Русия искаха „правилно да разреже цивилизационния шев“ - тоест, по-простичко казано, да се откаже от Северен Кавказ и мюсюлманските региони на Поволжието... И споменаванията, че Русия въобще и по принцип може да влезе в западната общност само на части; и всякакви други неизпълними условия...
Никаква Русия не е нужна на Запада - дори да е напълно буржоазна и строго да се придържа към „вашингтонския консенсус“.
Както каза още през 90-те години един руски дипломат: „Ние мислехме, че ни мразят, защото сме червени. Оказа се, че ни мразят, защото сме руснаци!“
Но до съвсем наскоро тези тревожни сигнали въобще не влияеха върху руската политика.
Преломът настъпи едва сега - когато САЩ и Европейският съюз организираха преврата в Украйна.
Това беше пряка агресия срещу Русия, защото дори без да е влязла в НАТО, Украйна в днешния си вид представлява нещо като танковете на Гудериан, достигнали до Харков и Донецк.
Агресията на Запада е вече не някъде на периферията, а против самата триединна руска нация - руснаци, украинци и белоруси. Русия, която до последния момент се опитваше украинската криза да бъде преодоляна по мирен и законен път, беше принудена да импровизира в съвсем неочаквана обстановка.
Възсъединяването с Крим - това вече е импровизация. Но Русия се показа неподготвена за мощния протест срещу хунтата на Югоизточна Украйна, затова и досега руската подкрепа за този протест остава недопустимо слаба.
Но все пак намери сили за отговор - появи се онази друга Русия, за която стана дума в началото.
Нека сега да видим как ще повлияят на Русия западните санкции - както вече съществуващите, така и онези, които тепърва може да бъдат въведени.
Санкциите може доста ясно да се разделят на 2 групи:
1. Санкции, от които ще пострадат само лично представители на руския елит: ще бъдат запорирани техни сметки и имоти, ще бъдат замразени кредитни линии на руските олигарси и т. н.;
2. Санкции, подобни на онези срещу Иран - от тях ще пострада икономиката на Русия като цяло: ограничаване на търговията, замразяване на руски активи в САЩ и ЕС, мерки за намаляване на световните цени на нефта.
Санкции от първия тип спрямо редица лица вече са въведени и вероятно ще последва значително разширяване на проскрипционните списъци. Но, както вече забелязваме, руският елит, за разлика от украинския, проявява висока устойчивост против тези санкции. Нещо повече: санкции от първия тип водят до интересен процес на „национализиране“ на елитя. Онова, което още не е запорирано, за всеки случай ще бъде преместено от Запад обратно в Русия - а новите доходи вече няма да бъдат изнасяни на Запад. Това само от инвестициите и данъците, които се завръщат в Русия, ще даде огромни печалби за държавния бюджет.
Сериозни санкции от втория тип са слабовероятни, понеже сегашният външно-търговски баланс на Русия е твърде изгоден за Запада: нефт и газ в замяна на практически всичко - от промишлено оборудване до стоки за бита. Най-простичката и светкавична последица от замразяване на руската търговия с Европейския съюз ще бъде лудешко повишаване на цените на газа, а това повишаване американците с техния шистов газ по никакъв начин не могат да предотвратят.
Още отсега може да се каже, че намаляване на световните цени на нефта е невъзможно. Иран току-що сключи с Русия договор за следното: с изключение на нефта, потребяван в самия Иран и износа за Китай, цялата останала иранска търговия с нефт ще се води изключително и само чрез посредничеството на Русия. Физически нефтът няма да се изпомпва към Русия - а от Иран ще отива направо при крайните потребители, но целият този обем ще бъде изкупуван от Русия, която ще го препродава по-нататък по свое усмотрение.
По този начин, старият вариант на Рейгън - намаляване на световните цени на нефта, за да бъде ударена Русия, се превръща в утопия. За да спаднат световните цени на нефта, не е достатъчна Саудитска Арабия, даже и тя да започне да подарява всичкия си нефт безплатно.
Ето, това е новата Русия, която за рекордно кратко време стана много по-силен играч на световния нефтен пазар, отколкото беше старата.
Още по-интересни ще са последиците от санкциите от втория тип, ако все пак ги въведат: например, заради силна подкрепа от страна на Русия за протестните движения в Югоизточна Украйна, което може да бъде сметнато за нарушаване на териториалната й цялост. Ограниченията в търговията ще предизвикат отначало сериозен спад на жизнения стандарт на руснаците - но после ще започне такова бурно и стремително заместване на вносните стоки, че този спад ще бъде компенсиран само за около 2 години. Русия не е Северна Корея, нито дори Иран, които наистина нямат с какво да заменят западните стоки - а е страна, напълно развита в техническо отношение. Ако изчезнат „Боинг“ и „Еърбъс“, с това ще направят скъпоценен подарък за „Илюшин“, липсата на айфоните на „Ейпъл“ ще бъде голяма радост за производителите на руския „Йотафон“ (който само преди седмица беше признат за най-иновационно изделие на изложбата в Барселона - б. пр.) и т. н. По този начин едни по-сериозни западни санкции ще окажат неоценимата услуга на Русия да преодолее суровинната ориентация на своята икономика.
И тук достигаме до още една интересна особеност на новата Русия. Да се оплаква някой от санкциите и предварително да заявява, че икономическият ръст на Русия през 2014 г. ще бъде нулев, означава само, че този „някой“ не е подходящ за длъжността, която заема. А министрите от правителството на Дмитрий Медведев се занимават именно с това: оплакват се от санкциите и прогнозират нулев ръст. Изчезва смисълът от самото съществуване на либералния клан в руския елит. На този клан му простиха дори опитите за метеж на Блатния площод - все в името на развитието в рамките на „вашингтонския консенсус“ и заради привличането на западни инвеститори. Но сега вече за Русия няма никакъв „вашингтонски консенсус“ - ще има борба за оцеляване и развитие, при една или друга степен на международна изолация. За такава цел либералният клан е напълно излишен.
Новата Русия и тук неизбежно ще се различава силно от предишната Русия. Елцинската „петролократия“, независимо, че е вкарана в твърди рамки от Путин, е просто програмирана на капитулира пред Запада, да бъде проводник на западно влияние в най-одиозните му форми. Да си спомним отново Блатния площад или неотдавнашния „антивоенен“ митинг в Москва „в защита на териториалната цялост на Украйна“. Слугите на петролократията, излезли на улиците, само казваха на глас онова, което иска самата петролократия в тишината на своите кабинети.
Пред новата Русия стои задача, много по-сложна от задачите пред Кромуел или Наполеон - които вече са разполагали с национална буржоазия като формирана класа. А Русия трябва да реформира така икономиката и елитните правила на играта, че вместо петролократия да създаде от нула чисто нова класа - национална буржоазия. Това е невероятно трудно, но вече показаната устойчивост на руския елит към индивидуалните санкции дава надежда за успех.
Най-общо казано: ако парите на елита бъдат върнати от Запада обратно в Русия, трябва да бъдат охранявани. За да бъдат охранявани, са нужни ефективна държава и силна армия. За силната армия са нужни здрав войник и съвременна военна техника. За да бъде получен здрав войник, е нужна съвсем друга социална политика, а за съвременна военна техника - съвсем различни наука и образование.
Зацепвайки се един за друг, тези фактори ще поведат Русия към съвсем различна икономика и държавно устройство. Сега е трудно да се опише с подробности какви ще бъдат тази икономика и това устройство - но е пределно ясно, че ни очакват много нови и интересни явления.
Руският елит преживя над 20-годишна еволюция, за да стигне до добре забравеното старо - западничеството на Петър Велики. Русия има нужда от западно ноу-хау и доближаване до западния стандарт на живот - но не, за да влезе в западната общност, а за да й се противопостави.
И накрая нещо важно, което се обрисува още отсега.
Великата държава - това не е само голяма територия, силна икономика и ядрено оръжие.
Великата държава - това са ЗАДЪЛЖИТЕЛНО свои собствени представи за Добро и Зло, и готовност да се действа в съответствие с тях, без значение какво смята по въпроса „световната общност“.
И новата Русия вече издържа този изпит за званието „велика държава“.
С „отличен“.

Константин Жалнин

Източник: www.stoletie.ru

Превод: Л. Чолаков
Този превод е обект на авторско право.
Препубликуването му, изцяло или отчасти, се разрешава
САМО С ПОСОЧВАНЕ НА ПРЕВОДАЧА И ЛИНК КЪМ ПРЕВОДА.


Нагоре
цитирай
14. born - Не бих желал да пресилвам нещата, но ...
22.09.2014 13:49
Не бих желал да пресилвам нещата, но в момента Путин доказва, че подобен ръководител Русия не е имала от времената на Петър I. Поздрави.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14306727
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68358
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930