Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.09.2014 21:14 - природен дар - източник на здраве и дълголетие
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 732 Коментари: 0 Гласове:
5

Последна промяна: 14.09.2014 21:43

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Истински природен дар - източник на здраве и дълголетие.
 Плодовете и зеленчуците са изключително богати на жизнено важни за организма вещества: витамини, минерални соли, лесноусвоими въглехидрати, влакнини, органични киселини, вода и други.
       ПЛОДОВЕТЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИТЕ СЪДЪРЖАТ:  - Биологично активни вещества, известни под наименованието АНТИОКСИДАНТИ. Антиоксидантите свързват т.н. ”свободни радикали” - подтискат образуването на туморни клетки и забавят процесите на стареене в човешкия организъм.        
 Антиоксидантите предпазват от развитието на злокачествени новообразувания и сърдечно-съдови заболявания (инфаркт и мозъчен инсулт), тъй като укрепват стените на кръвоносните съдове, увеличават тяхната еластичност със съдоразширяващ ефект,  повишават имунната защита и устойчивостта на организма спрямо неблагоприятните фактори на средатс  Към антиоксидантите се отнасят:
 Витамин С - значително количество витамин С се намира в плодовете: шипки, боровинки, киви, малини, цитрусови плодове, дини и пъпеши, и в зеленчуците: червени пиперки, домати, зеле, листни зеленчуци (магданоз, копър);
  Каротиноиди – (бета; алфа-каротин и ликопен) – съдържат се в зеленчуците и плодовете, обагрени в жълт, червен и оранжев цвят – моркови, тикви, домати, червени чушки, портокали, праскови, пъпеши, кайсии и други. Бета – каротинът е предшественик на витамин А, който подпомага растежа и развитието на детския организъм и участва в изграждането на костната му система;   • Биофлавоноиди (витамини Р) - богати на флавоноиди са гроздето и продуктите, получени от него, шипките, цитрусовите плодове, ябълките, ягодите, малините, боровинките, вишните, пиперките;   • ДРУГИ ВИТАМИНИ, необходими за нормалното протичане на всички биохимични реакции в организма:
 •Фолиева киселина (витамин Вс) – намалява риска от развитието на сърдечно-съдови заболявания; участва в биосинтезата на аминокиселините и хемоглобина (антианемичен фактор), поради което има важно значение за растежа и развитието на младите организми; влияе положително върху мастната обмяна и предпазва от заболявания на черния дроб.
Фолиевата киселина се съдържа в зелените листни зеленчуци, морковите и цветното зеле.
 Витамин Н (биотин) – участва в обмяната на веществата и изграждането на костния мозък, кожата и нейните придатъци (косми, нокти).
Богати на витамин Н са морковите, доматите, малините, прасковите и други.
 • Витамини от група В (В1, В2, В6) – играят важна роля в обмяната на въглехидратите, белтъчините и мазнините, в резултат на което влияят благоприятно върху функциите на сърдечно-съдовата, нервната и храносмилателната системи. Съдържат се в картофите, фасулът и цветното зеле.  Минерални вещества - участват в: обмяната на веществата; изграждането на костите и зъбите; дейността на жлезите с вътрешна секреция и други. Калий – оказва положително влияние върху дейността на сърцето; нормализира високото кръвно налягане и предпазва от мозъчен инсулт. В големи количества се съдържа в: зелен лук, чесън, лапад, спанак, салата  картофите и плодовете кайсии, грозде, вишни, череши, ягоди, банани;
Желязо
–транспортира кислорода до всички органи и системи в организма; участва в кръвотворенето и обмяната на веществата.  Съдържа се в: листните зеленчуци, зрелият фасул, спанакът, зеленият фасул и плодовете: кайсии, ябълки, дюли, праскови.
Магнезий – притежава съдоразширяващ ефект и намалява повишеното кръвно налягане; оказва успокояващо действие върху централната нервна система и храносмилателния тракт.
Съдържа се в зелето и някои плодове.
 • Фибри (влакнини) –изключително важни стимулират храносмилането- отделянето на смилателните сокове; увеличават обема на хранат,усещането за ситост; намаляват нивото на “лошия” холестерол в кръвта; поддържат  “добрия” холестерол в нормални граници; подпомагат изхвърлянето на токсините от организма.
 Фибрите в по-големи количества се намират в зеленчуците: грах, фасул, моркови, картофи, зеле и плодовете - ябълки, кайсии, банани, праскови, сливи, круши и други.
Плодовете и зеленчуците, благодарение на съдържащите се в тях вещества са чудесно профилактично средство срещу:
 - сърдечно-съдови заболявания - високо кръвно налягане, атеросклероза, инфаркт на миокарда, мозъчен инсулт;
  - наднормено тегло и затлъстяване;
  - някои видове рак;
   - остеопороза;
   - жлъчно-чернодробни и бъбречни заболявания, и други.
    КОЛКО ЧЕСТО ТРЯБВА ДА КОНСУМИРАТЕ ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ? Колкото по-често, толкова по-добре!
Пресните плодове и зеленчуци трябва да присъстват ежедневно във вашето хранене. Те са нискокалорични, поради което можете да ги консумирате в големи количества, без да се страхувате, че ще напълнеете.
Консумирайте най-малко по 400 грама на ден плодове и също толкова зеленчуци!
Можете да си набавите необходимото дневно количество плодове и зеленчуци, като включите в менюто си: -пресен плод или прясно изцеден сок (фреш) към закуската;
- салата от пресни зеленчуци за обяд и за вечеря;
-  задушени на пара зеленчуци за гарнитура вместо пържени картофи;
-  пресни плодове за десерт вместо сладкиши.
        ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ  Консумирайте плодовете и зеленчуците:
 • пресни и в сурово състояние (отнася се за тези, които могат да се употребяват по този начин), защото топлинната им обработка унищожава много от съдържащите се в тях полезни вещества (ако се налага такава, най-добрият вариант за това е задушаване на пара);
 • необелени, но добре измити (ябълки, круши, праскови, кайсии и други), тъй като обвивката и кората им са богати на влакнини и витамини.
        Съхранявайте плодовете и зеленчуците: - при стайна температура - немити (измивайте ги обилно с вода непосредствено преди консумация), в хартиени пликове, без пряк достъп на слънчева светлина;
-при хладилни условия – в найлонови торбички (така се запазват в сурово състояние);
 - във фризер - най-много до 10 месеца.
 

. Все по-често се среща проблема с нередовните черва, а това води до почти всички останали здравословни проблеми.

 

Остатъчната хранителна маса е добре да се изхвърля редовно, защото престоявайки в червата ни, започва да загнива и да ферментира, отделените газове и вещества са отровни и лесно преминават обратно в кръвообращението и така се разпространяват по цялото ни тяло. В следствие на това може да се появи главоболие, да имаме нечиста, акнеична кожа, екземи, а ако с години положението е такова се нарушават функциите на редица органи. Всичко в тялото ни е свързано Добре е открием метода и начина, който ще действа за нас, за да имаме редовни черва.Ето две полезни идеи

1.  ЧАША-ДВЕ ГОРЕЩА ВОДА СУТРИН НА ГЛАДНО –действа почти безотказно. Първите 2-3 дни може да не се наблюдават резултати, но това не бива да ни отказва. Пиенето нагорща вода сутрин

·       отмива всички остатъци по храносмилателната ни система, престояли и загнили цяла нощ,

·       особено добре изчиства от натрупани мазнини по лигавицата и стените и така се подобрява храносмилането

·        унищожава вредни микроорганизми,

·       разтваря шлаки и пречиства кръвта, привежда в добър вид храносмилателната ни система  за да абсорбират и полезните вещества от храна.

·        Някои плодове действат в насока разхлабващо, други – запичащо (дюля, нар, дренки, череши – тях избягвайте в началото…). В групата на разхлабващите плодове влизат диня, пъпеш, круша, сини сливи, ябълка, грозде и други.

2. ЗАКУСКА ОТ ПЛОДОВЕ – по принцип това е идеалната закуска за всички ни, не само за тези, които имат лениви черва. Плодовете ни зареждат с много ензими, витамини, дават ни нужната чиста енергия, тонизират и хидратират…..

„Отказът  да се освободим от старите идеи означава затъване в миналото Доброто                                                                                           бъдеще изисква: нов начин на мислене: даване  възможност на новото, свежото и жизненото :   да  опитаме да направим промяна към по доброто: 

Но преди всичко и може би най-важното е да съумеем да преливаме от щастие всеки ден.

 

 



Гласувай:
5


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14304802
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68356
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930