Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.06.2013 20:26 - Всичко за ВИТАМИНИТЕ: КАТАЛОГ
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 2076 Коментари: 2 Гласове:
2

Последна промяна: 05.06.2013 20:34

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

image
Витамин A
(ретинол). Важен за кожата и лигавиците, очите, растежа и имунната система. Съдържа се най-вече в животинските мазнини, а под по-предпочитаната форма каротин - в плодовете и зеленчуците, особено моркови, червени пиперки, шипки, кайсии, марули, коприва и др. В огромни дози предизвиква хипервитаминоза с главоболие, увеличаване на черния дроб и кожни промени!

Витамин B1 (тиамин). Участва в разнообразни процеси, свързани с обмяната на веществата и нервната дейност. Съдържа се най-вече в белтъчните храни: ядки и семена, пълнозърнести житни и бобови продукти, месо, яйчен жълтък, водорасли, бирена мая и др., но също така в плодовете, зеленчуците и билките.

Витамин B2(рибофлавин). Участва в много обменни процеси, важен е за очите и кожата. Съдържа в в повечето пълноценни храни от растителен и животински произход, особено зърнени и бобови продукти, мляко, месо, яйца, келп, люцерна, магданоз, резене, шипки и др.

Витамин B3(PP, никотинамид и ниацин). Действа съдоразширяващо, подобрява функциите на нервната система, храносмилането и кожата. Съдържа се в продуктите, богати и на другите В-витамини.В ядките на кайсиевата костилка РР има невероятното чувство да предпазва от рак да лекува от рак.

Витамин B5(пантотенова киселина). Важен противостресов фактор, подобрява надбъбречните функции. Съдържа се най-вече в пълнозърнестите храни и ядките, гъбите, бирената мая, пчелното млечице и редица продукти от животински произход.

Витамин B6(пиридоксин). Участва в много обменни процеси, подобрява функционирането на нервите, бъбреците, кожата и косата. Съдържа се в повечето пълноценни храни от растителен и животински произход, особено житни и бобови зърна и кълнове, ядки, бирена мая, яйца, риба и др.

Витамин B12(цианокобаламин). Противоанемичен и нервнотонизиращ фактор. Съдържа се най-вече в храните от животински произход и ферментиралите продукти. Инжектирането на високи дози може да се приеме след съответни диагностични уточнения - при левкози (левкемии) и тумори това би могло да навреди!

Витамин B13 (оротова киселина). Предполагат се действия при нервологични, чернодробни и сърдечносъдови болести. Съдържа се най-вече в

Витамин B15 (пангамова киселина). Намалява холестерола и предпазва черния дроб от алкохол и други вредности. Съдържа се най-вече в бобовите и други семена.

Витамин Bc (фолиева киселина). Участва в кръвотворенето, предпазва от сърдечно-съдови болести, както и плода на бременната жена от вродени дефекти. Съдържа се най-вече в зеленолистните зеленчуци и бирената мая.

Витамин C(аскорбинова киселина). Участва в много процеси - образуване на съединителната тъкан, клетъчното дишане, имунитета и защитата от вредни фактори. Съдържа се най-вече в шипките, френското грозде, кивито, цитрусовите и много други плодове, червените пиперки, зелените орехчета, копривата, игликата, и др. билки. Съдържанието му в кръвта се намалява у пушачи. В огромни дози може да предизвика разстройство, отлагане на оксалати в бъбреците и фалшиви резултати от някои изследвания!

Витамин D (калциферол). Ускорява образуването на костите. Съдържа се най-вече в продуктите от животински произходи бирената мая; образува се под въздействието на слънчевите лъчи. При предозиране се развива опасна хипервитаминоза с поражения в храносмилателната и отделителната системи, отлагане на калций в бъбреците и жлъчката, шипове и др. В действителност той е хормоноактивна субстанция и не бива да се смята безвреден като другите витамини!
Витамин E (токоферол). Необходим като антиоксидант и за половата система. Съдържа се най-вече в пълнозърнестите храни, ядките, кълновете, студено пресованите растителни масла, рибеното масло и редица продукти от животински произход. Намалява кръвосъсирването и не бива да се пие в значителни дози преди операции!

Витамин F (есенциални или мононенаситени мастни киселини). С широк предпазно лечебен спектър - във връзка с имунната, хормоналната и сърдечно-съдовата системи, кожата, ноктите и косите и др. Съдържа се най-вече в суровите ядки, зехтина, лененото семе, някои морски риби и маслото от тях.

Витамин H(биотин). Необходим за обмяната, за мускулатурата, кожата и косата. Съдържа се най-вече в бирената мая, пълнозърнестите храни и белтъчните животински продукти.

Витамин К. Участва в кръвосъсирването, пвишава устойчивостта към инфекции. Съдържа се най-вече в зелените листни зеленчуци, зародишите и кълновете.

Витамин Р (биофлавоноиди). Сборно понятие за вещества, укрепващи кръвоносните съдове. Действа съвместно с вит. С и се среща в продуктите, на които и той е богат.
Коензим Q-10. Витаминоподобна субстанциа, придобила особена актуалност напоследък, поради свойствата й да подобрява вътреклетъчната обмяна, производството на енергия, сърдечната дейност и имунитета. Съдържа се в суровите ядки и семена и някои морски риби.
Справочник Д-р: Димитър Пашкулев http://dpashkulev.info/
телефон: 02 871 50 47 мобилен: 088 821 44 83
e-mail: dpashkulev@yahoo.com
Сайтът, който информира и помага! ЗДРАВЕЙТЕ! Вие сте в сайта на д-р Димитър Пашкулев. Радвам се на възможността да ви споделя моята визия* за медицината и други свързани с нея, жизнено важни направления на нашия живот. Живот, който днес е често претрупан с какво ли не и чрез това ни изкушава да подценяваме действително важните за нас неща - здраве, вдъхновение, взаимоотношения... И нещо много важно - тяхното обсъждане ще се опитам да се провежда компетентно и с искреност!

Медицината не се състои само от наука, бюрокрация и бизнес! Тя е също житейска и духовна мъдрост, изкуство, етика и призвание - защото:

1. Природата помага на всички.
2. И всеки помага сам на себе си.
3. На трето място е лекарят.
4. Осъзнаването на важността на Природата поражда скромност.
5. Осъзнаването на важността на собствения принос поражда отговорност.
6. Осъзнаването на важността на лекаря поражда уважение.
7. Това са трите качества, които балансират разбирането замедицината!


Нека да работим за медицина, в центъра на която да е Човекът!
   
 Витамин PP В3
от Уикипедия, свободната енциклопедия Направо към: навигация, търсене image image Структурна формула на Ниацин (Витамин PP)

Ниацинът (известен още като Витамин PP, Никотинова киселина, Витамин B3, Никотинамид) е водноразтворим витамин от групата B. Изкуствено може да се синтезира от алкалоиданикотин. За нуждите на организма, ниацинът се внася отвън с храната или се синтезира ендогенно от аминокиселинататриптофан.

Хроничният недоимък на този витамин предизвиква болестта пелагра (съчетание от 3 симптома - дерматит, диария, деменция).

витамин В3.  носи още названието РР- никотинова киселина, никотинамид. Академик Островски смятал, че витамин всъщност е никотинамидът, а никотиновата киселина е преди всичко транспортна форма. "В" - защото влиза в компанията на водоразтворимите витамини, които са тясно свързани помежду си, а РР, защото просто - "предпазва от пелагра". За първи път никотиновата киселина е получена през 1867 г. като производна на никотина.   През 1904 г. открили, че за намаляване на глюкозата са важни не само дрождите, но и техния "сок", нещо повече - молекулите преминаващи през най-малките филтри. Водещият химик Функ през 1914 г. отделил тези молекули, една от които се оказала тиамин (В1), а втората била идентифицирана като никотинова киселина. Оказало се, че Фортуна два пъти му се усмихнала. Той държал в ръцете си два витамина, но... минал мимоходом. Какво да направиш - ирония на съдбата! Само след четвърт век през 1937 г. било установено биологичното значение на никотиновата киселина като превозвач на водорода. След това се появили множество работи за възможностите за лечение на доста грозната и днес позабравена болест - пелагра. В Южна Америка през 1912-1916 г. от тази болест са страдали повече от 100 000 човека. При това умирал всеки десети! Болестта била широко разпространена и в страните, където населението се хранело основно с царевица - Испания, Италия, САЩ, Румъния и др. Смятало се, че тя е свързана с някакво отравяне. Сега ние вече знаем, че в царевицата няма аминокиселината триптофан, от която човешките клетки могат да синтезират витамин РР.

Мъглата на забравените болести

От студентската скамейка помня трите "Д" на проявление на пелаграта - дерматит (възпаление на кожата), диария (разстройство на червата), деменция (психични нарушения). Слава Богу, че това вече е в миналото. Още повече, че днес вече е установено широкото разпространение на В3 в природата и възможността за неговия синтез в организма. Освен това, на нас в някаква степен ни го доставят нашите чревни "квартиранти" - бифидобактериите. Ако добавим към това, че той е устойчив към нагряване, светлина и кислородно окисление - то струва ни се, няма за какво да се безпокоим. Точно така мисли и нашият организъм, затова и не прави запаси, а излишъкът на витамина просто го изхвърля. Неговото лекомислие мен често ме поразява!!!

Опасните слабости
Витаминът РР е изключително важен за синтеза на болшинство хормони, в това число и полови. Получени са доказателства за неговите удивителни регулиращи функции на мозъчните процеси, например за механизма на паметта и емоционалността. Появиха се съобщения за връзката му с процесите на възникване и проявление на психичните заболявания. Колко само струват резултатите от успешното приложение на никотинамида в лечението на шизофренията?! Разбира се, до пелагрични дефицити на витамини сме много далече. Но умерената хиповитаминоза е напълно обичайно наше състояние. Съдете сами. Колко е адекватно храненето? Ето данните за съдържанието на В3 (мг./100 г.) в хранителните продукти, като в скоби е указано колко от този продукт трябва да се консумира, за да получите дневната норма на витамина: суха бирена мая - 50 мг.(30 г.); свински черен дроб 8 (187 г.); говежди черен дроб - 6.8 (220 г.); сардина - 7.6 (197 г.); скумрия - 6.9 (217 г.); брашно пшенично - 4.5 (332 г.); говеждо - 2.8 (536 г.); свинско - 2.4 (625 г.); фасул - 2.1 (750 г.); извара - 0.45 (3333 г.); яйце - 0.2 (75 бр.) - в останалите продукти е още по-ниско.

При децата все повече се усилва недостигът на В3, заради увлечението им към бонбоните и други сладкиши, сладките напитки, което, разбира се, е бичът на нашите дни... При възрастните, недостигът се усилва от техните слабости: алкохолните напитки и стреса. Това води до стремително намаляване нивото на В - комплекса от витамини. По мнение на специалистите в СНГ 20-30% от населението страда от недостиг на витамина РР.

Ще повоюваме още

 Да анализираме в себе си недостигът на В3 (по мярката на увеличение). И така следва да се вземат мерки, ако вие чувствате:
безпричинна умора и слабост; загуба на апетит; раздразнителност и главоболие;
неприятен мирис на устата (освен ако не е кариес); проблеми с храносмилането - често ви безпокоят течни изпражнения (искам да отбележа, че този симптом, даже след възстановяване на витаминния статус, може да остане за цял живот);
сбръчкана и с повишено лющене кожа; фото дерматити (възпаление на кожата поради повишена чувствителност към слънчевите лъчи)...

Увеличение и нарастване на тези симптоми и... ето ви пелагра (болестта на бедните). Вие забелязахте, че много от симптомите са "общи" за витамините от група "В". Това е свързано с влиянието на хормоните и невро-регулаторната функция на витамините, второто им открито важно качество.

Витамините са нещо повече от просто химични катализатори.

Приемането на витамин В3 в големи дози (от 100 до 500 мг. дневно) действа успокояващо, снема чувството на страх и тревога, намалява нивото на холестерина в кръвта, намалява болката при остеоартрити. Той служи за надеждна профилактика срещу разрушителните последствия на стреса.

Автор на статията: д-р на медицинските науки Александър Наумов- ръководител на Лаборатория по аналитична биохимия на Държавен университет по медицина в Гродно, Белорусия




Гласувай:
2



1. zaw12929 - Патладжаните съдържат витамин C, ...
05.06.2013 20:36
Патладжаните съдържат витамин C, провитамин А, витамин PP, витамините B1, B2
За едни патладжан, за други "син домат"- той си присъства често в ястия от националната ни кухня, но е широко използван и на Запад и в САЩ.
Дивите събратя на култивирания патладжан все още могат да се срещнат в тропическата част на Индия. В Европа се появява през 16 век, първо в Испания, Португалия, Италия и Франция. Диворастящите патладжани са доста по-малки от тези, който сме свикнали да виждаме и се различават по белия до жълтеникав цвят, а големината им варира в рамките на големината на кокоше яйце. На някой места малките бели и червени патладжани се отглеждат ограничено и са деликатес.
В зависимост от големината съдържанието на патладжана варира, но средно съдържа около 92.8% вода, 4% захари, 0.5% минерални соли, 1% целулоза, 1% белтъчини, 0.2% мазнини.
Патладжаните имат лечебно действие, те намалят холестерина в кръвта, а пектиновите вещества улесняват почистването на токсините от организма. Известни са и с богатият минерален състав като солите на фосфора, калцият, калият, сярата, желязото, магнезия, натрия, мангана, алуминия и други. Съдържат също така витамин C, провитамин А, витамин PP, витамините B1, B2.
Известни са с профилактичното и лечително действие при атеросклероза, а съдържанието на калии помага при хора с отслабена дейност на сърцето.
цитирай
2. zaw12929 - Морковите са изключително богати ...
05.06.2013 20:45
Морковите са изключително богати на веществото каротин, което прочиства организма и засилва неговите функции, а е и отличен за имунната система. По съдържание на бета каротин морковите са на второ място след червените чушки.

Диетата с моркови е с ниско съдържание на въглехидрати, около 10% от общото количество. Диетата с моркови е богата на витамин A, витамини B1 и B2, витамин D, витамин E, витамин K, витамин PP, микроелементи като цинк, калий, желязо, фосфор, магнезий, а също и аскорбинова киселина, стероли и лецитин. Тези витамини се предотврати образуването на свободни радикали в тялото. Каротинът се превръща във витамин А, който е силен антиоксидант, с помощта на чернодробните ензими.

Морковите предпазват от сърдечно-съдови заболявания, катаракта, рак и атеросклероза. морковите съдържат йод, полезен за мозъка, и са богати на фибри, които помагат за намаляване на мазнините.

Диета с моркови помага за свалянето на 3-4 килограма за 3-7 дни. Идеалната диета с моркови е балансира и се съчетава и с други продукти, а не се препоръчва като моно диета.

Примерно меню за диета с моркови, което препоръчва boldsky.com:

Закуски:
- чаша пресен сок от моркови или млечен шейк с моркови като съотношението мляко към сок от моркови е около 1 към 3; (или)
- салата с 2-4 настъргани средно големи моркови с лимонов сок.

Обяд:
- препечен пълнозърнест хляб и салата със ситно настъргани 3-4 моркови и 1 домат, подправени със сол и черен пипер на вкус;
- две варени яйца и два варени моркови цели.

Вечеря:
- чаша варен кафяв ориз, забъркан с кисело мляко и по желание 1 суров морков.

Примерно меню за диета с моркови, което препоръчва rozali.com:

4-5 пъти дневно се изяжда по една порция сурови настъргани 1-2 моркова, подправени с прясно изцеден лимонов сок. По желание може да се добави и малко мед, но така, че общото му количество за ден да не надхвърля 1 супена лъжица.

Към всяка порция моркови може да се добавя и по един пресен плод: ябълка, киви, грейпфрут, портокал. Ябълката може да се настърже и да се смеси с морковите, а може да се яде и отделно. Вместо последната порция моркови за деня може да се изяде един грейпфрут.

Желателно е да се пие колкото е възможно повече минерална вода и чай (зелен или билков), но без захар.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14306838
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68358
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930